Sinfonia Varsovia. Gotowy projekt największej sali koncertowej w Polsce. Prezentacja projektu

Sinfonia Varsovia
Autor: FB Sinfonia Varsovia/Błażej Pindor Wizualizacja wnętrza nowego gamchu Sinfonia Varsovia

Budowa nowego gmachu dla orkiestry Sinfonia Varsovia miała ruszyć w październiku 2020. Niestety ze względu na trudną sytuację finansową Warszawy, ten flagowy projekt Programu Rewitalizacji Pragi, musiał zostać odłożony w czasie. W artykule film ze spotkania z architektami, którzy opowiadają o projekcie największej sali koncertowej w Polsce. Kiedy ruszy budowa gmachu Sinfonia Varsovia?

Spis treści

 1. Jak powstaje sala koncertowa? - spotkanie z architektami
 2. Budowa Sinfonii Varsovi - historia inwestycji
 3. Kto zaprojektował gmach Sinfonia Varsovia?
 4. Sinfonia Varsovia - sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia
 5. Sinfonia Varsovia - ile kosztuje budowa?
 6. Sinfonia Varsovia otoczona murem?
 7. Sinfonia Varsovia - trochę historii
 8. Jak dojechać do Sinfonia Varsovia?

Przypomnijmy, że w 2009 roku m.st. Warszawa kupiło dla orkiestry Sinfonia Varsovia teren na warszawskim Kamionku, przy ul. Grochowskiej 272. To dawna siedziba Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Budynki od początku wymagały gruntownego remontu, brakowało ogrzewania. Do niedawna żyliśmy w przekonaniu, że już na początku 2025 roku będziemy mogli wybrać się na koncert, do największej sali koncertowej w Polsce. Niestety, w związku z trudną sytuacją w stolicy termin rozpoczęcia inwestycji oddala się.

Jak powstaje sala koncertowa? - spotkanie z architektami

Budowa Sinfonii Varsovi - historia inwestycji

Przypomnijmy, że w kwietniu 2019 prezydent m.st. Warszawy wydał pozwolenie na budowę Sinfonia Varsovia Centrum – nowego muzycznego miejsca na mapie Warszawy dla Orkiestry Sinfonia Varsovia. Potem powstawały projekty wykonawcze i dokumentacja przetargowa, roboty budowlane miały ruszyć w październiku 2020. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji, czyli modernizacji trzech zabytkowych budynków przy ul. Grochowskiej, miało nastąpić w październiku 2022 roku. Zakończenie drugiego etapu robót budowlanych i otwarcie sali koncertowej planowano w lutym 2025 roku. W 2020 roku władze ogłosiły, że pieniądze na inwestycję nie mogą być wyłożenie. Póki co nie wiadomo kiedy ruszy inwestycja, ale projekt jest gotowy.

Sinfonia Varsovia
Autor: youtube Sala koncertowa - Sinfonia Varsovia

Kto zaprojektował gmach Sinfonia Varsovia?

Przypomnijmy, że w październiku 2015 rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt gmachu Sinfonia Varsovia. Laureatem konkursu została pracownia Atelier Thomas Pucher. Projekt Sinfonia Varsovia Centrum obejmuje budowę nowej sali koncertowej wraz z ramą, modernizację pięciu zabytkowych budynków oraz zagospodarowanie placów zielonych. Pierwszy etap będzie dotyczył rewitalizacji trzech frontowych budynków od ul. Grochowskiej.

Sinfonia Varsovia - sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia

W nowym gmachu Sinfonia Varsovia Centrum będzie kilka sal koncertowych, w tym ta największa w Polsce, typu shoebox z typem vineyard, ze znakomitą akustyką. Budynek pomieści jednocześnie 1850 osób. Unikalny projekt sali koncertowej stworzyło berlińskie biuro Müller-BBM GmbH ze wsparciem brukselskiego zespołu Kahle Acoustics. Mniejsze sale przeznaczone mają być dla młodych artystów (Akademia Sinfonia Varsovia, rezydencje artystyczne, ćwiczeniówki). Ponadto w gmachu będzie studio nagraniowe, pomieszczenia przeznaczone na różnorodne zajęcia edukacyjne dla mieszkańców Warszawy.

Sinfonia Varsovia - ile kosztuje budowa?

Budowa Sinfonia Varsovia Centrum realizowana ma być w ramach Programu Rewitalizacji Pragi. Inwestycja realizowana jest przez samorządową instytucję kultury Orkiestrę Sinfonia Varsovia oraz finansowana z budżetu m.st. Warszawy. Na etapie konkursu architektonicznego, w 2010 roku, szacowany koszt budowy wynosił ok. 460 mln złotych. Natomiast w budżecie miasta zabezpieczono ok. 280 mln zł. Dziś wiadomo, że budowa pochłonie około 632 mln zł.

Sinfonia Varsovia otoczona murem?

Wiele kontrowersji wzbudzał projekt ramy wokół gmachu Sinfonia Varsovia, nie podobał się mieszkańcom stolicy. Pierwotnie miał to być mur betonowy zawieszony 3 metry nad poziomem terenu. Rozwiązanie wydawało się zbyt ciężkie, odcinające. Ponadto konserwator zabytków nie zgodził się na wybudowanie muru, który mógłby zasłonić zabytkowe budynki – poinformowała Aleksandra Kielan zastępca dyrektora Sinfonia Varsovia. W nowym projekcie mur zastąpiono ażurową siatką stalowo-aluminiową, która dokładnie wyznacza obszar i okala budynki należące do Sinfoni Varsovi. Dzięki temu główny zabytkowy obiekt od ulicy Grochowskiej będzie widoczny. Dodatkowo w ramę zostaną wbudowane schody, którymi będzie można wejść na jej szczyt i spacerować dookoła po tarasie. Będziemy mogli podziwiać panoramę okolicy z wysokości około 20 m. Ponadto w całym kompleksie nie zabraknie miejsc, w których będzie można po prostu spędzić czas wolny, np. w kawiarni połączonej z księgarnią muzyczną, restauracji, ogrodzie łączącym się z Parkiem Obwodu Praga AK.

Sinfonia Varsovia - trochę historii

Orkiestra Sinfonia Varsovia to polska orkiestra symfoniczna, ambasador kultury polskiej na świecie. Powstała z inicjatywy Waldemara Dąbrowskiego, Franciszka Wybrańczyka i Yehudi Menuhina w 1984 roku, w wyniku powiększenia Polskiej Orkiestry Kameralnej. Przez lata występowała w najlepszych salach koncertowych świata, z legendarnymi solistami i dyrygentami, jednocześnie nie mając swojej stałej siedziby w Warszawie. Od 2010 roku Orkiestra Sinfonia Varsovia, obok działalności koncertowej poza swoją siedzibą, organizuje liczne koncerty kameralne, warsztaty edukacyjne i wystawy w wymagających remontu przestrzeniach przy Grochowskiej 272. Poprzedni letni sezon artystyczny (maj–wrzesień 2018) zgromadził ponad 16 tysięcy słuchaczy na prawie 100 wydarzeniach.

Jak dojechać do Sinfonia Varsovia?

Warszawa Sinfonia Varsovia mieści się w Warszawie przy ul. Grochowskiej 272

 • Nazwa inwestycji: Sinfonia Varsovia
 • Lokalizacja: Warszawa, przy ul. Grochowska 272
 • Funkcja: sala koncertowa
 • Inwestor: Miasto Warszawa
 • Projektant: Atelier Thomas Pucher z Graz (Austria)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej