Rusza przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie. Parkingi znikną, pojawi się zieleń, fontanny, nowe place

2024-07-16 15:07

Przebudowa ulic Złotej i Zgoda w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy ma przekształcić śródmieście stolicy w zieloną i przyjazną przestrzeń. Z ulic i placów znikną auta, a pojawią się wysokie drzewa, krzewy, nowe place i alejki spacerowe. Zniknie też tunel drogowy pod ul. Marszałkowską. Zobacz wizualizacje zmian w Śródmieściu.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Spis treści

 1. Przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie – co się zmieni?
 2. Kiedy przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie? Aktualności
 3. Przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie – wizualizacje
 4. Remont Złotej i Zgoda – co z wjazdem i parkowaniem po zmianach?

Przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie – co się zmieni?

Dziś śródmiejskie ulice Złota i Zgoda w Warszawie są zdominowane przez samochody i praktycznie pozbawione zieleni. Zmieni się to jednak w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy, który zakłada metamorfozę centrum stolicy w miejsce zielone, przyjazne i dostępne. 16 lipca 2024 r. poinformowano o podpisaniu umowy z wykonawcą – firmą Skanska, co oznacza formalne rozpoczęcie przebudowy (pierwsze prace w terenie ruszą nieco później). Powinna się ona zakończyć w drugiej połowie 2026 r.

Rejon ulic Złotej i Zgoda zmieni się w ramach Nowego Centrum Warszawy – będzie dużo drzew i mnóstwo zieleni, nowe place, wygodne chodniki i nawierzchnie, naziemne przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów. Zniknie tunel pod ul. Marszałkowską, w zamian powstanie podziemny zbiornik retencyjny na wody opadowe – podaje UM Warszawa.

Projekt zmian w rejonie ul. Złotej i Zgoda (oraz ul. Sienkiewicza i fragmentu ul. Jasnej) przewiduje m.in.:

 • likwidację tunelu drogowego pod ul. Marszałkowską i przekształcenie go w zbiornik na deszczówkę, z płytkim zbiornikiem wodnym na powierzchni,
 • przekształcenie obu ulic w woonerfy, czyli drogi z pierwszeństwem ruchu pieszego i rowerowego – powstanie m.in. alejka z nawierzchnią mineralną pośrodku ul. Złotej,
 • zastąpienie dwóch parkingów naziemnych przez zielone skwery,
 • wprowadzenie dużej ilości nowej zieleni: 167 wysokich drzew (nawet 9 m), krzewów, bylin, łąk kwietnych, trawników,
 • stworzenie reprezentacyjnego placu przed Domem pod Orłami,
 • budowę elementów małej architektury (ławek, koszy na śmieci itp.),
 • objęcie rewitalizowanego obszaru strefą zamieszkania i strefą Tempo 30,
 • stworzenie przy ul. Zgoda 12 skweru z placem zabaw, siłownią, stolikami i zielenią,
 • przekształcenie parkingu przed Filharmonią Narodową w skwer i Ogród Muzyki.
Koncepcja zmian w rejonie ulic Złotej i Zgoda w Warszawie
Autor: RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa – Konstancin-Jeziorna/UM Warszawa Koncepcja zmian w rejonie ulic Złotej i Zgoda w Warszawie Link: Kliknij, aby powiększyć

Projektowana zieleń obejmuje zarówno nasadzenia zieleni wysokiej (szpalery, grupy), jak i średniej (wielogatunkowe rabaty bylinowe i krzewiaste). Kompleksowo rozwiązana zostanie kwestia retencji wód opadowych – będzie ona infiltrowana w obrębie ogrodów deszczowych, skrzynek rozsączających jak i retencjonowana w projektowanym zbiorniku podziemnym (…) i ponownie wykorzystywana w okresie suszy do nawadniania nowych terenów zieleni – piszą autorzy zwycięskiej koncepcji przebudowy.

Kiedy przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie? Aktualności

Obecnie miasto podaje, że opóźniona przebudowa zrealizowana zostanie w latach 2024–2026. Umowę z wykonawcą podpisano w lipcu 2024 r., co oznacza, że inwestycja się rozpoczęła. Gotowy jest też projekt zmian przygotowany przez pracownię RS Architektura. Na wykonanie przebudowy przewidziano 24 miesiące. Tak długi czas ma zminimalizować utrudnienia oraz zapewnić mieszkańcom i dostawcom możliwość dojazdu. Prace będą prowadzone etapami:

 • najpierw przebudowa ul. Złotej i fragmentu ul. Zgoda (w tym likwidacja tunelu pod ul. Marszałkowską),
 • później budowa trzech placów (plac przy Zgoda 12, pl. Młynarskiego oraz plac przy Domu Pod Orłami),
 • w ostatniej kolejności prace na ul. Sienkiewicza i ul. Jasnej.

Warto przypomnieć, że objęty tą inwestycją teren ma 2,5 ha powierzchni, czyli jest dziesięć razy większy od placu Pięciu Rogów w Warszawie, również zrealizowanego w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy.

Przebudowa ulic Złotej i Zgoda w Warszawie – wizualizacje

Wizualizacje autorstwa pracowni RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa – Konstancin-Jeziorna można zobaczyć w poniższej galerii.

Remont Złotej i Zgoda – co z wjazdem i parkowaniem po zmianach?

W ramach zmian na ul. Złotej i Zgoda zniknie wiele miejsc parkingowych. Jest to powiązane z (trwającą już) budową parkingu podziemnego pod placem Powstańców Warszawy. Okoliczni mieszkańcy będą mogli parkować w tym obiekcie po preferencyjnych stawkach, po wykupieniu specjalnego abonamentu. Jednocześnie część miejsc parkingowych na powierzchni pozostanie.

Uporządkujemy parkowanie. Powstaną tzw. strefy zamieszkania i Tempo 30 z wjazdem głównie dla dostaw i pojazdów technicznych. Zachowamy w nowej aranżacji znaczną liczba naziemnych miejsc postojowych. Będą przeznaczone przede wszystkim dla mieszkańców bądź na potrzeby dostaw – podaje UM Warszawa.

Warto dodać, że możliwość wjazdu osobom nieuprawnionym na omawiany obszar będą blokować automatycznie wysuwane słupki. W rejonie ulic Złotej i Zgoda przejazd samochodem ma być możliwy wyłącznie dla mieszkańców (dojazd do posesji), osób z niepełnosprawnościami, służb miejskich i dostaw.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej