Rusza budowa obwodnicy Pułtuska. Nowy odcinek DK 61 wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta

2023-09-28 14:59
Obwodnica Pułtuska na DK 61
Autor: Getty Images/orinocoArt Obwodnica Pułtuska powstanie w ciągu drogi krajowej nr 61.

Obwodnica Pułtuska była w przygotowaniu już od kilku lat. 26 września GDDKiA ogłosiła, że budowa może startować. Kierowcy zyskają blisko 20 km nowej drogi, a mieszkańcy – uspokojenie ruchu w mieście. W ramach inwestycji powstaną też przejścia dla zwierząt i przepusty ekologiczne.

Spis treści

  1. Obwodnica Pułtuska już się buduje. Jak zmieni się DK 61 i DK 57?
  2. Obwodnica Pułtuska – mapa, koszt budowy, termin ukończenia
  3. Łatwiejszy przejazd z Warszawy na Warmię i Mazury
  4. Powstaną przejścia dla większych zwierząt i przepusty dla płazów

Obwodnica Pułtuska już się buduje. Jak zmieni się DK 61 i DK 57?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała 26 września 2023, że może ruszać budowa obwodnicy Pułtuska. Wykonawca – firma Strabag – dysponuje już najważniejszym dokumentem, czyli decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i może przejmować plac budowy oraz rozpoczynać prace.

W ramach inwestycji, która ma zakończyć się w 2025 r., powstanie:

  • ok. 16,8 km nowego dwujezdniowego odcinka drogi krajowej DK 61, która ominie Pułtusk od zachodu,
  • niemal 3 km nowego jednojezdniowego odcinka drogi krajowej DK 57, omijającej Pomiarowo oraz Kleszewo.

Wraz z obwodnicą powstaną 4 nowe węzły: Kacice, Pułtusk Południe, Pułtusk Północ i Lipa. Zostaną też wybudowane niezbędne obiekty pomocnicze takie jak drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, ekrany akustyczne, kładka pieszo-rowerowa nad obwodnicą i obiekty związane z bezpieczeństwem.

Podstawowym celem budowy tej obwodnicy jest wyprowadzenie z miasta ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogami krajowymi nr 57 i 61. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Pułtusku, a także w sąsiednich miejscowościach: Kacice, Kleszewo i Przemiarowo – podaje GDDKiA.

Obwodnica Pułtuska – mapa, koszt budowy, termin ukończenia

Przebieg odcinka budowanego przez firmę Strabag można zobaczyć na mapie udostępnionej przez GDDKiA.

obwodnica Pułtuska
Autor: GDDKiA Lokalizacja obwodnicy Pułtuska Link: Kliknij, aby powiększyć

Koszt budowy obwodnicy Pułtuska to blisko 442 mln zł. Firma Strabag realizuje odcinek na podstawie umowy z 2021 r. Termin zakończenia budowy obwodnicy Pułtuska przewidziany w umowie to I kwartał 2025 r.

Łatwiejszy przejazd z Warszawy na Warmię i Mazury

Nie tylko mieszkańcy Pułtuska i okolicznych miejscowości skorzystają z przebudowy DK 61 i DK 57. Z dróg tych korzystają także chętnie mieszkańcy Mazowsza, w tym Warszawy jadący w kierunku Warmii i Mazur – oraz, rzecz jasna, kierowcy z Warmii i Mazur zmierzający w kierunku Mazowsza. Obwodnica Pułtuska pozwoli na skrócenie czasu podróży oraz zwiększenie jej komfortu i bezpieczeństwa.

Początek prac nad obwodnicą to także dobra wiadomość dla właścicieli działek wywłaszczonych pod budowę drogi. Wraz z uzyskaniem przez wykonawcę ZRID może bowiem rozpocząć się procedura wypłaty odszkodowań za wywłaszczenia. Ze szczegółami tej procedury można zapoznać się na stronie GDDKiA.

Przypomnijmy, że sukcesywnie przebudowujemy DK61 pomiędzy Warszawą a Pułtuskiem. W realizacji jest odcinek Legionowo – Zegrze – podaje GDDKiA.

Powstaną przejścia dla większych zwierząt i przepusty dla płazów

Przy projektowaniu obwodnicy Pułtuska uwzględniono potrzeby nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Na budowanym odcinku powstanie:

  • 6 przepustów dla płazów,
  • 1 przejście dla zwierząt średnich zintegrowane z ciekiem,
  • 4 mosty zintegrowane z przejściami dla zwierząt dużych.

Zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju – zapewnia GDDKiA.

Wszyscy kradli piasek? Sprawdź, czy znasz realia budowy domu w PRL-u! QUIZ

Pytanie 1 z 10
W czasach PRL-u inwestor budujący dom mógł kupić...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej