Powstanie obwodnica Ciepielowa na Mazowszu. Budimex rozbuduje DK79 na trasie z Warszawy do Sandomierza

2023-08-03 15:30
Obwodnica Ciepielowa foto
Autor: GDDKiA Obwodnica Ciepielowa będzie stanowić fragment DK79.

Budowa obwodnicy Ciepielowa na Mazowszu jest już pewna – podpisano umowę na jej realizację z firmą Budimex. Ułatwi to podróże kierowcom jeżdżącym trasą DK79 z Warszawy do Sandomierza, a mieszkańcy Ciepielowa odetchną od ruchu i hałasu. Sprawdź, co wiadomo o inwestycji.

Spis treści

  1. Obwodnica Ciepielowa już pewna. Kiedy nastąpi rozbudowa DK79 na Mazowszu?
  2. Jak będzie wyglądać droga krajowa nr 79 po przebudowie pod Ciepielowem?
  3. Na innych odcinkach DK79 też trwają prace. Gdzie dzieje się najwięcej?

Obwodnica Ciepielowa już pewna. Kiedy nastąpi rozbudowa DK79 na Mazowszu?

Plany rozbudowy i modernizacji drogi krajowej 79 są realizowane już od kilku lat. Teraz przyszła pora na odcinek między Ciepielowem i Lipskiem na Mazowszu. 1 sierpnia 2023 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę za 135 mln zł z firmą Budimex na zaprojektowanie i realizację inwestycji. Do wykonania są:

  • obwodnica Ciepielowa o długości ok. 1,9 km,
  • rozbudowa istniejącego fragmentu trasy DK79 między Ciepielowem a Lipskiem o długości ok. 6,4 km,
  • dodatkowe drogi do obsługi terenów przyległych,
  • uzyskanie wszelkich niezbędnych pozwoleń, decyzji administracyjnych itp.

Prace mają zakończyć się w 2027 r. Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie budowlańcy wyjdą w teren – obecnie trwa projektowanie. Na realizację całej inwestycji Budimex otrzymał 39 miesięcy.

Obwodnica Ciepielowa mapa
Autor: GDDKiA Obwodnica Ciepielowa powstanie na trasie DK79.

– Już niedługo mieszkańcy Ciepielowa będą mieli obwodnicę oraz zupełnie nową drogę krajową i odetchną od ruchu tranzytowego przebiegającego dziś przez miasto. Dla kierowców nowa obwodnica oznacza większy komfort podróżowania – mówi cytowany przez PAP wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wykonawca rozbudowy DK79, firma Budimex, posiada bogate doświadczenie w realizacji rozmaitych inwestycji publicznych. Przedsiębiorstwo ma już na koncie m.in. budowy i przebudowy fragmentów autostrad A1, A2 i A4 oraz dróg takich jak S5, S7, S17 i S61, zaś obecnie pracuje m.in. przy S3, S6 oraz S10. Zajmuje się także m.in. budową tramwaju na Wilanów w Warszawie.

Zobacz galerię: Patodeweloperka Warszawa. I tak niestety buduje się w Warszawie

Jak będzie wyglądać droga krajowa nr 79 po przebudowie pod Ciepielowem?

W okolicach Ciepielowa wiele zmieni się zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców. Powstanie obwodnica miasta z dwoma pasami ruchu, o parametrach trasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). Tak samo będzie prezentować się przebudowywany fragment istniejącej drogi między Lipskiem a Ciepielowem.

Przy obwodnicy i rozbudowywanej drodze powstaną także chodniki, zatoki autobusowe oraz ciągi rowerowe (albo pieszo-rowerowe). Inwestycja na DK79 zostanie sfinansowana z budżetu państwa oraz ze środków Krajowego Funduszu Drogowego. Jak informuje strona gminy Ciepielów, podpisanie umowy z Budimexem jest finałem trwających aż od 2006 r. starań samorządu o budowę obwodnicy.

– Dzisiaj spełnia się moje marzenie, marzenie mieszkańców Ciepielowa i całej gminy. Uroczystość bezprecedensowa, bo w gminach wiejskich, a jest ich z pewnością przy drogach krajowych bardzo dużo, budowa obwodnicy jest bardzo rzadką sytuacją – powiedział w trakcie podpisywania umowy Artur Szewczyk, wójt gminy Ciepielów.

Na innych odcinkach DK79 też trwają prace. Gdzie dzieje się najwięcej?

Warto dodać, iż modernizacja DK79 rozpoczęła się już kilka lat temu, a aktualnie prace trwają nie tylko między Lipskiem a Ciepielowem.136-kilometrową trasę łącząca Warszawę z granicą województwa świętokrzyskiego podzielono na 13 odcinków. Niektóre z nich są już zrealizowane, jak np. 9-kilometrowa obwodnica Góry Kalwarii oraz 350-metrowy fragment trasy na terenie Piaseczna.

Obecnie, jak podaje GDDKiA, trwają prace w terenie przy obwodnicy Lipska (6,4 km), coraz bliższe rozpoczęcia są też prace budowlane na odcinku DK79 od Garbatki do Wilczowoli (ok. 7,7 km). Dla wielu innych odcinków trasy trwają jednocześnie prace projektowe, przygotowawcze lub koncepcyjne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Czytaj więcej