Tunel pod Świną w Świnoujściu oficjalnie otwarty 30 czerwca 2023! Dużo zdjęć

2023-06-30 14:00

Otwarcie tunelu pod Świną odbyło się w piątek 30 czerwca w południe. Teraz zamiast długich kolejek oczekiwania na przeprawę promową, przejazd tunelem między wyspami Wolin a Uznam zajmie zaledwie 2 minuty. Tunel pod Świną to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce - ma długość 1484 m. Kiedy tunelem pojadą kierowcy i autobusy?

Spis treści

 1. Otwarcie tunelu pod Świną 30 czerwca 2023
 2. Którędy przebiega tunel po Świną? Mapa
 3. Jak aktualnie wygląda tunel pod Świną? ZDJĘCIA
 4. Tunel pod Świną najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce
 5. Przebieg tunelu w Świnoujściu

Otwarcie tunelu pod Świną 30 czerwca 2023

Uroczystość otwarcia tunelu pod Świną, który ma znacząco usprawnić połączenie komunikacyjne pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu odbyło się w piątek 30 czerwca o godzinie 12, w tunelu po stronie wyspy Wolin.

Tunel po Świną dla kierowców ma zostać otwarty w piątek wieczorem (30.06), po zakończeniu zwiedzania po uroczystym otwarciu. Autobusy pojadą tunelem od soboty (1 lipca).

Przypominamy, że umowę na budowę tunelu pod Świną podpisano z wykonawcą inwestycji, konsorcjum firm PORR S.A./Gülermak, 17 września 2018 roku. Inwestorem budowy tunelu jest Gmina Miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie.

Koszt budowy tunelu pod Świną, miedzy wyspami Wolin i Uznam, to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę dołożyło z własnego budżetu miasto Świnoujście.

Świnoujście to jedyne miasto w Polsce, które jest położone aż na 44 wyspach. Dwie największe to Uznam i Wolin. Do tej pory jedynym połączeniem pomiędzy nimi i resztą Polski są tylko dwie przeprawy promowe, a tym samym długie kolejki oczekiwania na przeprawę, zwłaszcza w sezonie letnim. Od 30 czerwca 2023 to się zmienia.

Którędy przebiega tunel po Świną? Mapa

Tunel w Świnoujściu
Autor: PORR S.A. Schemat przebiegu tunelu w Świnoujściu

Jak aktualnie wygląda tunel pod Świną? ZDJĘCIA

Tunel pod Świną najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce

Tunel pod Świną to 1484 m tunelu drążonego maszyną TBM, a z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi 1780 metrów. Maszyna TBM Wyspiarka, rozpoczęła drążenie tunelu na wyspie Uznam na początku marca 2021. Po przejściu pod dnem Świny zakończyła pracę.

Przejechanie 1484 metrów podwodnego tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin powinno zająć kierowcom dwie minuty. Kolejne dwie – przejazd drogami dojazdowymi.

Przebieg tunelu w Świnoujściu

 • Inwestycja rozpoczyna się na wyspie Uznam w rejonie oczyszczalni ścieków przy ulicy Karsiborskiej.
 • Równoległe do tej ulicy trasa zagłębia się stopniowo i przechodzi pod ul. Karsiborską, skręcając obok oczyszczalni ścieków w kierunku północnym w stronę cieśniny Świny.
 • Przekroczenie Świny nastąpuje na osi wyznaczonej pomiędzy terenami użytkowanymi przez Poltramp Yard oraz Bazą Paliw Płynnych – po stronie wyspy Uznam a terenem nabrzeża użytkowanego przez Energopol S.A. na wyspie Wolin w pobliżu Bazy Promów Morskich na wyspie Wolin.
 • Dalej przechodzi w pobliżu odcinka końcowego stanowiska promowego nr 1, a następnie w pasie terenu pomiędzy ul. Fińską a parkingiem dla pojazdów ADR będącego częścią Terminala Promowego.
 • Wyjście na poziom terenu jest ok. 300 m przed skrzyżowaniem ulic Wolińskiej, Fińskiej i Duńskiej.
 • Odcinek końcowy trasy zlokalizowano na skrzyżowaniu ulic Fińskiej, Duńskiej i Wolińskiej.

Czytaj też:

Źródło: Gmina Miasto Świnoujście, PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej