Rewitalizacja ulicy Chłodnej na warszawskiej Woli

2011-02-25 11:24
Rewitalizacja Chłodnej
Autor: m.st. Warszawa| Urząd Dzielnicy Wola

Ulica Chłodna, jak podają historyczne źródła, była jedną z piękniejszych i reprezentacyjnych ulic dawnej Warszawy. Władze dzielnicy Wola chcą, aby znów odzyskała przedwojenny blask, dlatego też na rewitalizację Chłodnej przeznaczono 9-10 mln zł. Czy tramwaj konny, stylizowana mała architektura i uporządkowana przestrzeń będą w stanie przyciągnąć spacerowiczów w to miejsce?

24 lutego 2011 r., podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie firmy Skanska, (patrz: Green Corner przy ul. Chłodnej) zaprezentowano projekt rewitalizacji ulicy Chłodnej. Projekt ten znany jest już od dłuższego czasu, powstało wokół niego wiele plotek, które wczoraj próbowano wyjaśnić...

Rewitalizacja ulicy Chłodnej rozpoczęła się jesienią 2010 roku,jest to pierwszy etap prac, który jak powiedziała rzecznik Urzędu Dzielnicy Wola, Monika Beuth-Lutyk, będzie główną częścią zmian i właściwie na tym się zakończy przygotowanie ulicy dla pieszych. Kolejny etap ma objąć polepszenie stanu ulicy, po której będzie się odbywał ruch o znacznie mniejszym natężeniu, oraz poprawienie stanu chodników.
Nie ma niestety odpowiedzi na pytania o renowację starych kamienic, które mimo wyremontowanej w przyszłości ulicy i pięknego skweru, będą być może straszyły spacerowiczów... Nierozwiązane są kwestie własności działek, a urzędnicy jeszcze się tym nie zajęli. Dlatego też fasady starych kamienic pozostaną nietknięte.
We wrześniu br. mają zostać zakończone prace na Chłodnej. Wówczas pojawi się tam tramwaj konny, który pojedzie (250 metrów) po starych torach tramwajowych (tzw. "relikt"), zabytkowy bruk ulicy Chłodnej zostanie wyrównany, powstaną nowe chodniki, staną "stylizowane kosze", ławki, latarnie. Odnowione zostaną klomby. Mimo zniszczenia ulicy po wojnie wiele elementów jeszcze pozostało, m.in. wspomniany zabytkowy bruk rzędowy oraz granitowe wjazdy do bram kamienic. Zostaną one odnowione i będą przypominać o historii traktu łączącego Warszawę z zachodnimi ziemiami Polski sprzed wieków.
Wlot z ulicy Białej na Chłodną ma zostać zamknięty, dzięki czemu wg projektu, więcej przestrzeni uzyskają piesi - włącznie z całym skwerem otaczającym kościół Św. Karola Boromeusza.

Do tej pory na Chłodnej wykonano prace przy dolnej części nawierzchni, czyli warstę odsączającą i podbudowę z kruszywa łamanego. Zimą nie dzieje się nic prócz ewentualnych prac porządkowych. Z wiosną, jak zapowiada Monika Beuth-Lutyk, ruszą kolejne działania mające na celu przywrócenie temu miejscu dawnej świetności oraz "uspokojenie i zhierarchizowanie ruchu komunikacyjnego".

Nie zabraknie także kultury i świadectw pamięci, ponieważ na nowej ulicy Chłodnej będą ulokowane stałe wystawy plenerowe, natomiast na rogu Żelaznej i Chłodnej zostanie w dość nowoczesny sposób upamiętniona kładka pomiędzy małym a dużym gettem, która istaniała w tym miejscu podczas II wojny światowej.

Pozostała część Chłodnej od ulicy Żelaznej aż do Towarowej, wg planów urzędu - będzie remontowana, jednak w zależności od rozwoju nowej zabudowy w tym rejonie...

Rewitalizacja Chłodnej
Autor: m.st. Warszawa| Urząd Dzielnicy Wola

Projekty drogowe i instalacyjne:
Generalny projektant - mgr inż. Zbigniew Pietrzyk, Pracownia Projektowa K-D

Projekt architektoniczny i architektury krajobrazu:
Zespół Autorski:

  • mgr inż. arch. Krzysztof Pasternak
  • arch. Monika Plutecka
  • mgr inż. arch. Elżbieta Spychała
  • mgr inż. arch. Tomasz de Tusch-Lec
  • mgr inż. arch. krajobrazu Wojciech Trzópek
  • dip Biuro Projektów


Wykonawca robót budowlanych:

ZIEL-BUD Wojciech Rukat

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej