Przebudowa Marszałkowskiej ruszyła. Gdzie utrudnienia dla kierowców, pieszych i rowerzystów?

2023-05-30 15:37
Remont ulicy Marszałkowskiej
Autor: Szymon Starnawski Przez całe wakacje kierowców, rowerzystów i pieszych czekają spore utrudnienia

Marszałkowska, jedna z głównych ulic Warszawy, przejdzie metamorfozę. Właśnie ruszyła przebudowa odcinka ulicy Marszałkowskiej od pl. Bankowego do Królewskiej w Warszawie. Gdzie warszawiaków czekają największe utrudnienia? Do kiedy potrwa przebudowa Marszałkowskiej w tym miejscu? Zobacz najnowsze zdjęcia.

Spis treści

  1. Ruszyła przebudowa Marszałkowskiej
  2. Metamorfoza stołecznej Marszałkowskiej
  3. Ile zieleni na Zielonej Marszałkowskiej
  4. Co już się zmieniło na Marszałkowskiej?
  5. Nowa Marszałkowska z sześcioma szpalerami

Ruszyła przebudowa Marszałkowskiej

Pierwsze pracy przy przebudowie ulicy na odcinku pomiędzy placem Bankowym a ulicą Królewską właśnie ruszyły. Wykonawca wygrodził lewy pas na jezdni w stronę centrum pomiędzy Elektoralną i Królewską. Drogowcy urządzili zaplecze budowy zajmując miejsca postojowe pod budynkami Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu m.st. Warszawy na pl. Bankowym.

Pracę rozpoczęto od budowy sieci oświetlenia ulicznego i ustawiania krawężnika na jezdni ul. Marszałkowskiej w stronę centrum. 

Po zakończeniu budowy oświetlenia po tej stronie drogi, prace przeniosą się na drugą stronę jezdni Marszałkowskiej w stronę centrum. W czerwcu 2023 planowane jest zajęcie skrajnego prawego pasa, a na okres wakacji także środkowego. Również w wakacje największe utrudnienia czekają pieszych oraz rowerzystów. W tym okresie drogowcy planują prace przy chodnikach i drogach dla rowerów.

Metamorfoza stołecznej Marszałkowskiej

Zmiany planowane na Marszałkowskiej, jednej z głównych stołecznych ulic, robią wrażenie. Będzie dużo więcej zieleni, poprawi się komfort pieszych i rowerzystów.

– Chciałbym, aby w najbliższych latach Warszawa przeszła metamorfozę podobną do tej, którą przeszły Kopenhaga, Sztokholm czy Amsterdam. Wszystko po to, żeby miasto, które do tej pory było idealnym miejscem do pracy, stało się też idealnym miejscem do życia – mówił prezydent Rafał Trzaskowski, zapowiadając planowane zmiany.

Koncepcję przebudowy Marszałkowskiej w oparciu o konsultacje społeczne przygotowało doświadczone biuro RS Architektura, specjalizujące się w architekturze krajobrazu. W Warszawie odpowiadało ono za modernizację ważnych przestrzeni publicznych – Bulwarów Wiślanych oraz najbardziej reprezentacyjnych ulic jak Świętokrzyska i Krakowskie Przedmieście. Obecny etap dotyczy przebudowy odcinka po zachodniej stronie Marszałkowskiej od pl. Bankowego do ul. Królewskiej.

Ile zieleni na Zielonej Marszałkowskiej

Jak informuje oficjalny serwis urzędu miasta, zadaniem wykonawcy będzie poprowadzenie ścieżki rowerowej. W rejonie pl. Bankowego ma ona biec między budynkami a parkingiem, a następnie wzdłuż Marszałkowskiej – obok chodnika. Aby zrobić na nią miejsce, obecne trzy pasy ruchu zostaną ograniczone do dwóch. Zmieniony zostanie też sposób parkowania: wzdłuż Marszałkowskiej samochody będą parkowały na jezdni w wytyczonych zatokach, z kolei na pl. Bankowym planowane jest 55 miejsc, z czego 24 zostaną wytyczone skośnie do chodnika. Parking będzie więc mniejszy od obecnego, ale nie udało się przeforsować założenia w jego miejsce zielonego skweru, o który zabiegali miejscy aktywiści.

Sam chodnik rozstanie wyremontowany i miejscowo poszerzony. Wylot z ul. Ptasiej w obrębie pl. Żelaznej Bramy zostanie zwężony a parkowanie będzie przeniesione z chodnika na jezdnię. Przebudowę uzupełni zieleń. 29 platanów klonolistnych, 16 miłorzębów japońskich i 18 wiśni ptasich da łączną liczbę 63 nowych drzew, częściowo sadzonych w szpalerze między zatokami do parkowania. Oprócz drzew posadzone zostaną krzewy (8824 sztuki), byliny (15 167) i pnącza (1311). Nowe nasadzenia zajmą łącznie powierzchnię 2592 m². Wybrany w przetargu wykonawca po zawarciu umowy będzie miał na realizację 8 miesięcy.

Zmian można się więc spodziewać pod koniec 2023 roku.

Zielona Marszałkowska
Autor: RS Architektura Krajobrazu Nowa Zielona Marszalkowska

Co już się zmieniło na Marszałkowskiej?

W zeszłym roku Marszałkowska przeszła zasadniczą zmianę w obrębie Ronda Dmowskiego, gdzie mieszkańcy po wielu latach oczekiwania mogą wreszcie korzystać z czterech naziemnych przejść dla pieszych (przy ul. Nowogrodzkiej, Poznańskiej, Widok i Parkingowej). Ułatwiono w tej sposób dostęp do przystanków tramwajowych a także ogólnie, poruszanie się po ścisłym centrum – nie trzeba schodzić do podziemi, a tym bardziej dźwigać po schodach rowerów (nie można było z nimi wchodzić do wind). Po zachodniej stronie ulicy, wzdłuż pl. Defilad poprowadzono trasę rowerową, która przedłużyła istniejącą ścieżkę biegnącą od pl. Konstytucji. Szpaler lip uzupełniono nowymi sadzonkami (lipy srebrzyste varsaviensis). Łącznie posadzono w tym obszarze ok. 100 drzew.

Nowa Marszałkowska z sześcioma szpalerami

Dalsze zmiany czekają Marszałkowską w kierunku od Nowogrodzkiej do pl. Konstytucji. Koncepcja pracowni RS Architektura, na której się oparto, przewiduje tam aż sześć szpalerów drzew. Po obu stronach Marszałkowskiej będą to szpalery podwójne. A po dwóch stronach torów tramwajowych – dodatkowo pojedyncze. Jezdnie w obu kierunkach mają zostać zwężone z trzech do dwóch pasów ruchu. Rowerzyści mają dostać nową trasę rowerową po wschodniej stronie Marszałkowskiej (obecnie korzystają tylko z tej po stronie zachodniej).

Piesi – nowe przejścia w rejonie ulic Żurawiej i Wilczej. Sygnalizacja świetlna ma priorytetowo wspierać komunikację miejską. Jak podała Architektura-murator, ujednolicone zostaną zasady lokalizacji ogródków gastronomicznych oraz stref, w których dopuszczone będą reklamy. Zielona Marszałkowska jest częścią szerszego projektu „Nowe Centrum Warszawy” zakładającego szereg zmian w ścisłym śródmieściu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej