Zniknie plac Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki. Powstanie plac Centralny

2022-09-28 10:05
plac Defilad
Autor: ZDM Zniknie plac Defilad jaki znamy. Będzie zielony plac Centralny

Plac Defilad w Warszawie czeka przebudowa. Ratusz ogłosił przetarg na wykonawcę prac. Nowa przestrzeń przed Pałacem Kultury i Nauki otrzymała już roboczą nazwę - plac Centralny. Autorem projektu jest pracownia architektoniczna A-A Collective. Jak zmieni się betonowy teren w centrum Warszawy?

Przetarg na przebudowę placu Defilad

27 września ratusz ogłosił przetarg na wykonawcę nowego placu Defilad. Dokładnie chodzi o przebudowę środkowej części pl. Defilad na osi ul. Złotej. Oferty można składać do 2 grudnia. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane rozpoczną się wiosną 2023. Przewidziany termin ich zakończenia to pierwsza połowa 2024 roku.

Efektem inwestycji będzie plac o roboczej nazwie Centralny. Będzie to już kolejny etap zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. Miasto przebudowało już rondo Dmowskiego. Działają wygodne i naziemne przejścia dla pieszych. Coraz więcej warszawianek i warszawiaków korzysta z placu Poli Negri – u zbiegu ulic na pięciu rogach.

plac Defilad projekt
Autor: A-A Collective Tak ma wyglądać plac Centralny

Kto stoi za projektem nowego placu Defilad?

Kiedyś plac Defilad był miejscem masowych zgromadzeń. W latach 80. ubiegłego wieku opustoszał, stracił swoją funkcję i do dziś przywołuje negatywne skojarzenia, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni. Przez lata bardziej straszył niż przyciągał. Powstawały tu tymczasowe hale handlowe, czasami rozstawiało się wesołe miasteczko. W roku 2017 nastąpił przełom.

W lipcu 2017 władze Warszawy ogłosiły konkurs na zagospodarowanie części placu Defilad, między wejściem głównym do Pałacu Kultury a ul. Marszałkowską. Spośród 42 nadesłanych prac sąd konkursowy pod przewodnictwem architekt miasta Marleny Happach wybrał 5 najlepszych, które następnie poddano pod dyskusję z mieszkańcami. Zwycięski projekt powstał w pracowni A-A Collective. To młoda pracownia architektoniczna, w składzie: Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa, Martin Marker Larsen.

Jak będzie wyglądał nowy plac Defilad?

Plac Defilad ma się zmienić z kamiennej pustyni w pełen zieleni plac Centralny. Architekci postanowili odtworzyć przedwojenny układ dróg i dziedzińców. Zaprojektowali przestrzeń, która połączy centralną część placu Defilad z parkiem w rejonie ul.Świętokrzyskiej. Nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki.

Nawierzchnia placu zostanie wykonana z 6 różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.

Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego dojdzie 11 gatunków krzewów, a także 70 drzew takich jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.

Plac Defilad
Autor: A-A Collective

Pierzeje placu Defilad

Każdy plac musi mieć pierzeje. Pierwszą będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (projekt Thomasa Phifera, który ma być wkrótce realizowany) i TR Warszawa, druga znajdzie się na wprost tych gmachów. Stanie tam tymczasowy pawilon o konstrukcji ze stali, z falującym dachem z tworzywa, który znajdzie się między dwoma trzonami schodów do garażu podziemnego, który powstanie pod placem.

Warszawa przygotowuje się już do kolejnych inwestycji. Miasto rozstrzygnęło konkurs architektoniczny na nową i zieloną ul. Chmielnej oraz rejon ulic Złotej i Zgoda. Trwa sporządzanie dokumentacji projektowej drugiej z tych lokalizacji. Zarząd Dróg Miejskich wybiera obecnie projektanta kompleksowej przebudowy ul. Kruczej na odcinku od Al. Jerozolimskich do ul. Pięknej.

W przygotowaniu są też projekty kilku etapów tzw. Zielonej Marszałkowskiej. Poza ukończoną zachodnią stroną tej ulicy od ronda Dmowskiego do ul. Świętokrzyskiej, na najbardziej zaawansowanym etapie są zmiany fragmentu od ul. Królewskiej do pl. Bankowego. Tam miejscy drogowcy przygotowują się do ogłoszenia przetargu na przebudowę. W dalszej perspektywie planujemy prace na centralnym odcinku Al. Jerozolimskich – powstają założenia do przebudowy. Warszawa chce wykorzystać szansę, jaką przyniesie przebudowa kolejowej linii średnicowej.

Źródło: Zarząd Dróg Miejskich

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej