Pożar w Świniarach. Dawny pałac Stolbergów we Wrocławiu spłonął. Mieszkańcy pełni podejrzeń

2024-06-17 11:23

Kolejny zabytek strawiony przez pożar. Świniary we Wrocławiu przez całą noc rozświetlone były blaskiem ognia – zabytkowy pałac Stolbergów udało się ugasić dopiero nad ranem. Choć przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana, w mediach społecznościowych aż wrze od podejrzeń.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Dawny pałac Stolbergów we Wrocławiu strawił pożar. Świniary w ogniu
  2. Mieszkańcy podejrzliwi wobec pożaru pałacu Stolbergów. „Nie wierzę w przypadki”
  3. Historia pałacu Stolbergów we Wrocławiu. Co to za zabytek?

Dawny pałac Stolbergów we Wrocławiu strawił pożar. Świniary w ogniu

Dopiero nad ranem 17 czerwca 2024 r. strażakom udało się ugasić pożar dawnego pałacu Stolbergów na wrocławskim osiedlu Świniary, który zauważono poprzedniego wieczoru i zgłoszono o godzinie 20.36. W ogniu stanął cały zabytkowy budynek przy ul. Pęgowskiej, gdyż płonęły przede wszystkim drewniane elementy konstrukcyjne w środku oraz dach. Akcja gaśnicza, prowadzona przez łącznie 19 zastępów straży pożarnej, zakończyła się ok. 6 rano, ale tuż po 8 trzeba było ją wznowić, gdyż w obiekcie znowu zaczęło się tlić.

– To był pustostan. Nikomu nic się nie stało – podał cytowany przez Urząd Miasta oficer dyżurny PSP we Wrocławiu.

Oficjalna przyczyna pożaru wciąż jest nieznana. Nie oszacowano też jeszcze strat, jednak biorąc pod uwagę ogrom pożaru, zniszczenia z pewnością są ogromne. Z budynku ocalały jedynie ściany zewnętrzne. Przypomnijmy, że zabytkowy pałac z 1845 r., znajdujący się w rękach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), od lat stał pusty i był już w złym stanie technicznym.

— Ogień objął budynek główny wraz z wieżyczką. Pożar był mocno rozwinięty. Pochłonął większość elementów drewnianych w środku — podaje młodszy kapitan Przemysław Rogalewicz z Komendy Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.

Mieszkańcy podejrzliwi wobec pożaru pałacu Stolbergów. „Nie wierzę w przypadki”

Ponieważ straż pożarna nie ustaliła jeszcze przyczyn pożaru, nie wiemy, skąd pojawił się ogień. Nie powstrzymuje to spekulacji – na lokalnych grupach dla mieszkańców w mediach społecznościowych aż wrze. Wiele osób podejrzewa podpalenie, choć na razie nic na to nie wskazuje. W komentarzach internauci dzielą się przypuszczeniami i emocjami:

  • „Kolejny zabytek płonie... Nie wierzę w przypadki!”
  • „Za parę miesięcy usłyszymy, że powstanie tam nowe osiedle deweloperskie?”
  • „Przepadł kawał historii. Po prostu serce pęka.”
  • „Zabytek niszczeje przez lata, a potem nagle płonie... Skąd my to znamy?”
  • „To teraz tylko pytanie: wynajęty podpalacz czy pijana młodzież?”

Ani strażacy, ani urzędnicy miejscy nie komentują tych podejrzeń. Urząd Miasta podał jedynie, że „obecnie nie są znane przyczyny pożaru”.

– Ruina od lat stała pusta, zatem nie było zagrożenia wobec ludzi. Przyczyny katastrofy ustali policja – podkreśla miasto.

Historia pałacu Stolbergów we Wrocławiu. Co to za zabytek?

Neogotycki pałac Stolbergów w Świniarach powstał w 1845 r. Budowę nowego obiektu w miejscu dawnej, średniowiecznej warowni sfinansował hrabia Bernhard Joseph von Stolberg-Stolberg. W 1895 r. obiekt kupiony został przez wrocławski magistrat i przerobiony na ośrodek dla rekonwalescentów.

Po drugiej wojnie światowej pałac w Świniarach upaństwowiono i przekształcono w PGR. Dziś pałacem włada Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy we Wrocławiu, jednak obiekt od lat był nieużytkowany. W 2020 r. pałac wraz z otaczającym terenem wystawiony został na sprzedaż za blisko 4,7 mln zł, jednak nie znalazł nabywcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej