Powstaje Skwer Krasińskiego na Żoliborzu w Warszawie. Trwa sadzenie drzew i budowa ścieżek. Kiedy otwarcie?

2024-04-10 10:59

Na warszawskim Żoliborzu jeszcze w tym roku otwarty zostanie Skwer Krasińskiego. W miejscu rozjeżdżonego parkingu w pasie drogowym pojawiają się nowe drzewa, krzewy, pnącza i atrakcje dla najmłodszych. Zobacz na zdjęciach, jak zmienia się ta część stolicy.

#MuratorOgroduje: Wiosenna pielęgnacja róż

Spis treści

 1. Powstaje Skwer Krasińskiego w Warszawie. Kiedy otwarcie?
 2. Jakie atrakcje zaoferuje Skwer Krasińskiego?

Powstaje Skwer Krasińskiego w Warszawie. Kiedy otwarcie?

Na co wydawać pieniądze z budżetu obywatelskiego? Mieszkańcy Warszawy nie mają wątpliwości: największą popularnością zawsze cieszą się projekty zazieleniania miasta. Realizacja jednego z takich projektów trwa właśnie na Żoliborzu – w miejscu parkingu powstaje Skwer Krasińskiego. Jak informuje strona UM Warszawa, z pierwszej części skweru skorzystamy w IV kwartale 2024 r., a później wykonawca przejdzie do realizacji kolejnych odcinków.

Aktualnie trwa sadzenie drzew na pierwszym odcinku oraz wykonywanie ścieżek i inne prace w terenie. W ramach pierwszego etapu inwestycji zaplanowano 24 nowe drzewa takie jak śliwa wiśniowa, świerk, modrzew europejski, lipa, klon, brzoza, sosna czarna i dąb szypułkowy.

Nowy skwer powstanie w pasie drogowym wzdłuż ul. Krasińskiego – na odcinku od ul. Broniewskiego do ulicy dojazdowej przy ul. Krasińskiego 69. Inwestycja ma być realizowana etapami – podają urzędnicy.

Zobacz galerię: Skwer Krasińskiego na Żoliborzu. Zobacz, jak powstaje nowa zieleń

Nowy, zielony skwer za 4,1 mln zł będzie oddawany do użytku mieszkańców etapami:

 • w IV kwartale 2024 r. będzie gotowy cały odcinek 1 (od ul. Broniewskiego do ul. A. German),
 • również w IV kwartale 2024 r. zakończą się prace budowlane na odcinkach 2 i 3, ale bez nasadzeń roślin (od ul. A. German do ok. połowy obszaru między ul. Przasnyską a ulicą dojazdową przy ul. Krasińskiego 69),
 • w dalszej kolejności, czyli po IV kwartale 2024 zostaną wykonane nasadzenia na odcinkach 2 i 3 oraz powstanie całość odcinka 4 (do ul. dojazdowej przy ul. Krasińskiego 69).

Nad inwestycją czuwa Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Prace budowlane wykona firma AKG Architektura Krajobrazu według projektu autorstwa firmy PROINWESTYCJA Katarzyna Łowicka. Główny wykonawca realizował już m.in. inwestycje w zespole pałacowo-parkowym w Wilanowie oraz w Łazienkach Królewskich.

Skwer Krasińskiego na Żoliborzu mapa
Autor: UM Warszawa Mapa terenu, gdzie powstanie Skwer Krasińskiego na Żoliborzu.

Jakie atrakcje zaoferuje Skwer Krasińskiego?

Dziś teren przyszłego skweru to płaski, rozjeżdżony parking. Po metamorfozie miejsce to zmieni się jednak nie do poznania. Teren stanie się pagórkowaty, co ma m.in. tłumić hałas uliczny, a do tego mocno się zazieleni. Zaplanowano następujące nasadzenia:

 • ponad 100 drzew (m.in. grusze, głogi, świerki, sosny, lipy),
 • kilkadziesiąt tysięcy (m.in. róż, lilaków, dereni) oraz bylin i roślin cebulowych (np. narcyzów, tulipanów),
 • pnącza oraz trawy ozdobne (np. miskanty chińskie, seslerie jesienne),
 • łąki kwietne.

Nie zabraknie też oczywiście alejek, w tym częściowo betonowych (żeby możliwa była m.in. jazda na rolkach). Oprócz tego pojawią się elementy małej architektury takie jak:

 • strefa zabaw dla dzieci (m.in. drewniana ciuchcia),
 • stoliki do gry w warcaby i szachy,
 • ławki,
 • trejaże,
 • latarnie,
 • stojaki na rowery,
 • kosze na śmieci.

Na Żoliborzu Południowym nie ma w zasadzie terenu zieleni urządzonej, w której ludzie, z każdej grupy wiekowej, mogą znaleźć coś dla siebie, ten projekt jest na to odpowiedzią – pisał w 2017 r. pomysłodawca oryginalnego projektu skweru.

Zobacz galerię: Ogród Saski zaprasza do spacerów. Zobacz jeden z najpiękniejszych parków w Warszawie

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej