Polder Żelazna uruchomiony. To ratunek dla Opola. Kulminacyjny poziom Odry w Opolu wyniesie 7 metrów

2024-09-19 14:46

Polder Żelazna w Opolu ma za zadanie przejmować szczyt fali powodziowej i redukować przepływy na rzece Odrze części obszaru miasta Opola oraz gmin leżących poniżej: Dąbrowa i Dobrzeń Wielki. Jego przebudowa zakończyła się ledwie w zeszłym roku, bo były perturbacje. Aż 4 miliony metrów sześciennych pod ewentualne wody powodziowe, ponad 11 km wałów i ponad 160 tysięcy ton wbudowanego materiału - to obiekt, który ma uchronić Opole przed zalaniem.

Spis treści

  1. Ostatecznie nie doszło od uruchomienia polderu Żelazna
  2. Aktualny stan Odry na wodowskazie w Opolu
  3. Uruchomiony polder Żelazna
  4. Polder Żelazna powstał 80 lat temu, rok temu zakończyła się modernizacja
  5. Budimex dokończył inwestycję w Opolu
  6. Polder Żelazna ma za zadanie "skasować" nadwyżkę fali
  7. Największy zbiornik retencyjny uruchomiony. Zdjęcia
Powódź 2024: Zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny na rzece Odrze

Aktualizacja godz. 14, czwartek

Ostatecznie nie doszło od uruchomienia polderu Żelazna

Przez kilka dni pozostawał w gotowości do pracy i był stale dozorowany przez pracowników PGW WP.

Prezydent Opola poinformował 19 września: Podczas przechodzenia fali przez Opole nie doszło do uruchomienia polderu Żelazna otrzymaliśmy zgodę Wód Polskich na zdjęcie szandorów z okolic Makro i otwarcie od około godziny 15:00 obwodnicy północnej. Szandory w pozostałych częściach Opola pozostaną zamknięte do odwołania.

Aktualny stan fali na Odrze w Opolu Groszowicach to 6,55 m. Spada i z każdym kolejnym dniem będzie niższy. Wciąż obowiązuje stan alarmowy na Odrze.

Aktualny stan Odry na wodowskazie w Opolu

Aktualny stan Odry na wodowskazie w Opolu-Groszowicach (to wodowskaz IMGW, o którego wskazania formułowane są wszystkie komunikaty) wynosi 653 cm - poinformowali urzędnicy w poniedziałek po południu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wody Polskie kulminacyjny poziom Odry w Opolu wyniesie poniżej 7 metrów. Czyli będzie niższy o metr od tego w 2010 roku. Podwyższony poziom będzie utrzymywał się przez następne dni, w związku z tym mogą występować problemy z odpływem wód deszczowych na terenie miasta. Na takie sytuacje służby będą reagowały na bieżąco.

- Nie ma planów zamknięcia mostów na terenie Opola, a także przerw w funkcjonowaniu żłobków, przedszkoli, szkół i miejskich instytucji - zastrzegają urzędnicy.

Uruchomiony polder Żelazna

Już w niedzielę ratusz poinformował: Uruchomiony zostanie polder Żelazna, będzie się to wiązało z ewakuacją mieszkańców ze znajdujących się tam 10 domów. I tak się rzeczywiście stało. Polder Żelazna ma uchronić Opole przed zalaniem. Dokładnie - północną część Opola, czyli głównie dzielnicę przemysłową (strefę inwestycyjną, Żelazną, Narok) oraz nadodrzańskie miejscowości aż do Brzegu.

Zadaniem pompowni „Żelazna” jest odprowadzenie wód z kanalizacji deszczowej zachodniego rejonu m. Opola oraz dopływów z terenów użytków rolnych położonych w zlewni Kanału Półwieś, do rzeki Odry, poniżej stopnia Wróblin. Pompownia ma zapewnić odwodnienie terenów rolniczych, położonych w depresji w stosunku do normalnego poziomu piętrzenia w Odrze (stopień Wróblin), a także w okresie przejścia fal powodziowych, jednak nie większych niż 2000 m.

Polder Żelazna powstał 80 lat temu, rok temu zakończyła się modernizacja

Polder zaprojektowano tak, aby był w stanie przyjąć 10 mln metrów sześciennych wody. Niedawno skończyła się bardzo zawansowana modernizacja polderu, który powstał ponad 80 lat temu, ale nie zdał egzaminu podczas np. powodzi w 2010 roku.

Rozbudowę polderu Żelazna rozpoczęto w 2021 roku. Ale potem ówczesny wczesny wykonawca, firma ETP, domagała się zwiększenia wartości umowy, uzasadniając to wzrostem kosztów działalności. Strony nie doszły do porozumienia i umowa pomiędzy nimi została rozwiązana na początku października 2022 roku. Wtedy przebudowa polderu Żelazna została wykonana w ok. 30%.

Czytaj też:

Kłodzko po powodzi we wrześniu 2024. Zdjęcia

Aktualny stan rzek w poniedziałek

Budimex dokończył inwestycję w Opolu

W 2023 umowę na dokończenie inwestycji podpisano ze spółką Budimex (za 73 mln zł).

Polder Żelazna to:

  • 400 hektarów uzbrojonego terenu
  • Pojemność - niecałe 4 miliony metrów sześciennych pod ewentualne wody powodziowe.
  • Ponad 11 km wałów
  • ponad 160 tysięcy ton wbudowanego materiału

Polder Żelazna to powierzchnia licząca ponad 26 km2, jest wyposażony m.in. w w 5 pomp sterowanych automatycznie i ręcznie, 3 przepusty, zbiornik wyrównawczy przed przepompownią - przypomina Budimex, który kończył tę inwestycję.

Przebudowa istniejącego obiektu została podzielona na dwa etapy. W ramach I etapu inwestycji wyodrębniono dwie części:

Część 1: Budowę i przebudowę wałów przeciwpowodziowych zamykających wraz z budową i przebudową obiektów towarzyszących;Część 2: Przebudowę przepompowni Żelazna wraz z przebudową obiektów towarzyszących.

Gotowa przepompownia Żelazna została oddana do użytku dn. 29 maja 2023. 

Polder Żelazna ma za zadanie "skasować" nadwyżkę fali

Polder Żelazna to kolejny po zbiorniku w Raciborzu elementu zabezpieczenia przeciwpowodziowego regionu. Dzięki niemu fala powodziowa będzie pewnością mniejsza, a polder Żelazna ma "skasować" ewentualną nadwyżkę fali.

Opolski ratusz apeluje do mieszkańców, aby nie wchodzili do parku Nadodrzańskiego i na bulwary nad Odrą (te, z uwagi na sytuację powodziową, są zamknięte), a także na wały oraz instalacje hydrotechniczne. Zabronione jest też ściąganie już zamontowanych szandorów.

Największy zbiornik retencyjny uruchomiony. Zdjęcia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej