PKP oddaje do użytku nowy dworzec w Gorzowie Wielkopolskim
Polskie Koleje Państwowe S.A. zakończyły modernizację dworca kolejowego w Gorzowie Wielkopolskim. Nowy dworzec jest bezpieczniejszy i bardziej przyjazny pasażerom. Inwestycja trwała od 2008 roku. Wartość prac wyniosła 2,9 mln złotych.
Osoby z dużymi wadami wzroku do kas i peronów na dworcu, poprowadzą specjalne żółte ścieżki. Dworzec ma także nową poczekalnię dla pasażerów, skrytki na bagaże oraz efektywniejsze i energooszczędne oświetlenie. Budynek jest wyposażony między innymi w monitoring, który będzie włączony w system monitoringu miasta Gorzowa. Zupełnie nowe są również toalety na dworcu.
PKP S.A. zmodernizowały także te elementy dworca, które nie są widoczne okiem pasażera. Dworzec zyskał lepsze ocieplenie, nową instalację elektryczną, łącza telefoniczne oraz internetowe. Budynek ma nowy system wentylacji i nagłośnienia.
Urząd Miasta Gorzowa – właściciel terenu przed dworcem zamierza ów teren zmodernizować do 2012 r. W tym samym czasie Polskie Linie Kolejowe zmodernizują również swoją część infrastruktury – perony i przejście łączące je z dworcem.
Do 2012 roku w tej części Polski PKP S.A. wyremontują kolejne dworce, między innymi w: Lesznie, Poznaniu, Luboniu oraz Kostrzynie nad Odrą.
Autor: brak danych
Obiekt jest częścią największej aglomeracji województwa lubuskiego – mieszka tutaj i pracuje ponad sto dwadzieścia tysięcy osób. Dworzec jest jednym z węzłów przesiadkowych na drodze kolejowej łączącej Bydgoszcz, Piłę i Kostrzyn nad Odrą. Kolej łączy tutaj województwo lubuskie i kujawsko pomorskie z Brandenburgią i Berlinem. Każdego dnia z dworca kursuje czterdzieści pociągów.
Wiadomości o dworcach kolejowych w Polsce - ZOBACZ KONIECZNIE:
-
WROCŁAW - modernizacja dworca głównego
-
SZCZECIN - przebudowa dworca w Sławnie
-
SOPOT - nowy dworzec - przetarg
Polskie Koleje Państwowe S.A. prowadzą w tej chwili proces inwestycyjny na prawie czterdziestu dworcach kolejowych. Do 2012 roku swoje funkcje, wygląd i dostępność dla pasażerów zmienią dworce we wszystkich regionach Polski, w miastach o różnej wielkości. Jest to największa modernizacja polskich dworców kolejowych od 20 lat! Największe inwestycje są prowadzone we Wrocławiu, Katowicach, Warszawie, Poznaniu, Gdyni, Krakowie. Nad Odrą pierwsze prace budowlane rozpoczną się już w kwietniu tego roku. Kolejne będą inwestycje w Katowicach i Warszawie. W 2011 roku pierwsze łopaty wbite zostaną w Poznaniu, Gdyni i Krakowie. Do 2012 roku PKP S.A. wydadzą na ten cel fundusze o wartości ponad 980 mln złotych. Modernizacje finansowane są z następujących źródeł: fundusze Unii Europejskiej (547 mln złotych) , fundusze budżetu Państwa (434 mln złotych).