Park Staromiejski. Rewitalizacja parku Staromiejskiego w Łodzi ruszy w 2021 roku

2020-03-13 9:08 Marzena Sarniewicz
Park Staromiejski
Autor: UM Łódź Park Staromiejski - wizualizacja - wejście od strony skrzyzowania ulic Nowomiejskiej i Północnej

Park Staromiejski w Łodzi powstał po wojnie w latach 1951-1953 według projektu inż. Kazimierza Chrabelskiego. W latach 2020-2021 teren ten ma zostać zrewitalizowany. Z końcem lutego ogłoszono przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej. Najważniejszym wyzwaniem dla projektantów jest przywrócenie w koncepcji przeszłości miejsca. W artykule dużo wizualizacji Parku Staromiejskiego po rewitalizacji.

Park Staromiejski
Autor: UM Łódź Park Staromiejski - wizualizacja - wejście od strony ulicy Zachodniej

Nowy Park Staromiejski - jaki będzie?

Nowy Park Staromiejski ma być pełen śladów historycznej zabudowy. Najważniejszym punktem będzie dawne skrzyżowanie ulic Wolborskiej i Jerozolimskiej, które zaznaczone zostanie elementami ścian oporowych. Zrekonstruowane zostaną też dwie bramy, które prowadziły kiedyś na znajdujący się tutaj targ Eljasza Karo.

Park Staromiejski
Autor: UM Łódź Park Staromiejski - wizualizacja - widok z lotu ptaka na okolice krańcówki tramwajowej

Żywopłoty w nowym parku odwzorują linie przedwojennej zabudowy. Między ulicami Nowomiejską i Zachodnią powstanie fontanna z podświetlanymi dyszami, która ma imitować płynącą tu kiedyś rzekę Łódkę (dzisiaj płynie ukryta w podziemnym kanale). W parku pojawią się też zupełnie nowe elementy, m.in. zielony amfiteatr, skatepark oraz kolejny plac zabaw.

Istniejące elementy parku tj. aleje, fontanny i rzeźby zostaną zmodernizowane. Wybudowane zostaną nowe toalety. Przybędzie dużo nowych ławek, koszy, stojaków na rowery. W parku zamontowane zostanie nowoczesne oświetlenie.

Park Staromiejski
Autor: UM Łódź Park Staromiejski - wizualizacja zmian Link: Kliknij i powiększ

Park Staromiejski - harmonogram prac:

  • luty 2020 - ogłoszenie przetargu
  • I połowa 2020 - otwarcie ofert
  • I połowa 2020 - wynik przetargu
  • lipiec 2020 - podpisanie umowy z wykonawcą
  • czerwiec 2021 - projektowanie
Park Staromiejski
Autor: UM Łódź Park Staromiejski - wizualizacja - okolice krańcówki tramwajowej

Dwa etapy rewitalizacji Parku Staromiejskiego

Etap I to projekt „Zaginionej Dzielnicy”. Powstanie na podstawie dostępnych map, materiałów historycznych oraz zdjęć. Z wykorzystaniem roślinności m.in. żywopłotów, ma zostać ukazany przedwojenny układ dzielnicy (ulic oraz obrysów dawnej zabudowy).

W tym etapie odnowione zostaną zniszczone nawierzchnie alejek parkowych. Powstanie też nowa oś widokowa biegnąca od ul. Zachodniej do zbiornika wodnego we wschodniej części parku, śladem naturalnego koryta rzeki Łódki. Wejścia do parku od strony ul. Wolborskiej zostaną przebudowane i przystosowane do korzystania dla osób z niepełnosprawnością.

Powstanie też nowy plac zabaw z podziałem na strefy dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Ten etap obejmie również przebudowę fontanny, budowę dziesięciu boisk do gry w bule, ustawienie czternastu stołów do gry w szachy i pięciu w ping-ponga. Powstaną też trzy nowe toalety publiczne. Odświeżona zostanie istniejąca zieleń oraz nasadzona nowa. W parku pojawi się nowe oświetlenie, 191 ławek, 2 ogrodzone siłownie, amfiteatr, system iluminacji "Promienie światła" (5 słupów ozdobnych), tor rolkowy. W parku zaprojektowano też 62 stojaki na rowery.

Etap II remontu Parku Staromiejskiego

Etap II będzie mógł ruszyć dopiero po uregulowaniu stanu własnościowego poszczególnych działek. W tej fazie również wymienione zostaną zniszczone nawierzchnie alejek oraz powstanie główna oś parku. Będzie ona biegła śladem dawnego koryta rzeki Łódki, wzdłuż którego powstanie ciąg fontann. Tu również odtworzone zostaną linie przedwojennej zabudowy za pomocą roślinności oraz czerwonej i szarej cegły.

W parku zaprojektowano również górę saneczkową, dwa boiska do gry w bule przy restauracji, rampę do jazdy na deskorolce w pobliżu starej pętli tramwajowej. W okolicach Starego Rynku powstanie automatyczna toaleta.

Zakres prac budowlanych obejmie również remont i naprawę kanalizacji, sieci wodnej, sieci gazowej oraz zabezpieczenie sieci grzewczej. Przebudowana zostanie sieć elektryczna z wymianą istniejącej infrastruktury oświetleniowej. Prace w pobliżu zieleni będą przeprowadzane w technologii bez wykopowej. Zainstalowany zostanie także monitoring miejski.

Park Staromiejski po rewitalizacji - galeria wizualizacji

Park Staromiejski przed rewitalizacją

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej