Stary Rynek Łódź. Trwa rewitalizacja Starego Rynku. Zobacz jak zmienia się główny plac w Łodzi

2022-08-09 9:32
Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Stary Rynek będzie miał całkowicie nową nawierzchnię, pozbawioną barier architektonicznych i „ścianę” drzew wzdłuż ul. Nowomiejskiej

Stary Rynek Łódź to plac znajdujący się w środkowo-północnej części miasta. Mieszkańcy Łodzi od lat czekali na rewitalizację terenu. W tej chwili na Starym Rynku trwają prace budowlane. Zakończenie remontu zaplanowane jest na styczeń 2023. Zobaczcie jak zmieni się Stary Rynek w Łodzi.

Spis treści

  1. O Starym Rynku w Łodzi
  2. Jaki ma być Stary Rynek w Łodzi po rewitalizacji?
  3. Kiedy zakończy się remont Starego Rynku w Łodzi?
  4. Rewitalizacja centrum Łodzi
Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Wizualizacja Starego Rynku Łódź od strony ul. Nowomiejskiej
Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Przed rewitalizacją - Stary Rynek Łódź

O Starym Rynku w Łodzi

Stary Rynek w Łodzi to duży plac o kształcie zbliżonym do prostokąta (105/85 m). Z trzech stron otaczają go powojenne kamienice z podcieniami. Po zachodniej stronie placu przebiega ulica Zgierska, a od południa przylega do niego Park Staromiejski. Kolejne władze Łodzi od lat nie są w stanie zagospodarować tego miejsca. Była już koncepcja zamknięcia rynku południową ścianą i postawienia pomnika króla Władysława Jagiełły na koniu (królowi Łódź zawdzięcza prawa miejskie). Tej koncepcji nie udało się zrealizować. Teraz szansą dla Starego Rynku w Łodzi ma być rewitalizacja. Prace budowlane na Starym rynku w Łodzi ruszyly w lutym 2022.

Podpisana umowa opiewa na kwotę prawie 8 mln złotych. Wykonawcą zostało konsorcjum łódzkich firm: Concrete, Szadek, WIBUD oraz G&P.

Jaki ma być Stary Rynek w Łodzi po rewitalizacji?

Stary Rynek po przebudowie ma być nowoczesną przestrzenią w której mieszkańcy będą chcieli spędzać czas. Nawierzchnia placu będzie wykonana z posadzki granitowej, natomiast chodniki z czerwonej kostki kamiennej. W odnowionych kamienicach powstaną pomieszczenia, gdzie restauratorzy będą mogli prowadzić swoją działalność. W centrum placu będzie fontanna z dyszami schowanymi w posadzce, podświetlana w różnych kolorach specjalnymi reflektorami.

Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Stary Rynek Łódź od ul. Wolborskiej
Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Przed rewitalizacją - Stary Rynek Łódź

Po obu stronach Starego Rynku w Łodzi zostaną zamontowane na stałe altany handlowe, z których będzie można korzystać przy okazji okazjonalnych targów. Zostaną też dosadzone nowe drzewa, w cieniu których będą stały ławki i kosze na śmieci. W posadzce placu zostaną ukryte obiekty techniczne ułatwiające np. rozłożenie sceny. Natomiast istniejący obelisk, symbolizujący nadanie praw miejskich Łodzi, zostanie przeniesiony na północ placu w zmienionej formie.

Kiedy zakończy się remont Starego Rynku w Łodzi?

Zakończenie remontu Starego Rynku zaplanowane jest na styczeń 2023 roku.

Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Stary Rynek Łódź od północno-wschodniego narożnika
Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Przed rewitalizacją - Stary Rynek Łódź

Rewitalizacja centrum Łodzi

Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi realizowana będzie w ramach unijnego projektu prowadzonego aktualnie w mieście. Zgodnie z założeniami odnowionych zostanie wiele budynków i przestrzeni publicznych w Śródmieściu, w tym Stary Rynek, Plac Wolności, czy Plac Dąbrowskiego.

Betonowy Plac Wolności zmieni się w zielony skwer i miejsce relaksu od strony południowej, z ruchem kołowym od strony północnej.

Na Plac Dąbrowskiego również wrócą drzewa. Zostanie także przebudowana fontanna po to, aby nie zasłaniała budynku opery.

W sumie inwestycje pochłoną ok. 1 mld zł. Zobacz jak zmieni się centrum Łodzi. Infografiki przedstawiają aktualną sytuację oraz wizualizacje zmian. Można je powiększyć.

Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Link: Kliknij i powiększ
Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej