Stary Rynek Łódź. Trwa rewitalizacja Starego Rynku. Zobacz jak zmienia się główny plac w Łodzi

2022-08-09 9:32
Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Stary Rynek będzie miał całkowicie nową nawierzchnię, pozbawioną barier architektonicznych i „ścianę” drzew wzdłuż ul. Nowomiejskiej

Stary Rynek Łódź to plac znajdujący się w środkowo-północnej części miasta. Mieszkańcy Łodzi od lat czekali na rewitalizację terenu. W tej chwili na Starym Rynku trwają prace budowlane. Zakończenie remontu zaplanowane jest na styczeń 2023. Zobaczcie jak zmieni się Stary Rynek w Łodzi.

Spis treści

  1. O Starym Rynku w Łodzi
  2. Jaki ma być Stary Rynek w Łodzi po rewitalizacji?
  3. Kiedy zakończy się remont Starego Rynku w Łodzi?
  4. Rewitalizacja centrum Łodzi
Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Wizualizacja Starego Rynku Łódź od strony ul. Nowomiejskiej
Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Przed rewitalizacją - Stary Rynek Łódź

O Starym Rynku w Łodzi

Stary Rynek w Łodzi to duży plac o kształcie zbliżonym do prostokąta (105/85 m). Z trzech stron otaczają go powojenne kamienice z podcieniami. Po zachodniej stronie placu przebiega ulica Zgierska, a od południa przylega do niego Park Staromiejski. Kolejne władze Łodzi od lat nie są w stanie zagospodarować tego miejsca. Była już koncepcja zamknięcia rynku południową ścianą i postawienia pomnika króla Władysława Jagiełły na koniu (królowi Łódź zawdzięcza prawa miejskie). Tej koncepcji nie udało się zrealizować. Teraz szansą dla Starego Rynku w Łodzi ma być rewitalizacja. Prace budowlane na Starym rynku w Łodzi ruszyly w lutym 2022.

Podpisana umowa opiewa na kwotę prawie 8 mln złotych. Wykonawcą zostało konsorcjum łódzkich firm: Concrete, Szadek, WIBUD oraz G&P.

Jaki ma być Stary Rynek w Łodzi po rewitalizacji?

Stary Rynek po przebudowie ma być nowoczesną przestrzenią w której mieszkańcy będą chcieli spędzać czas. Nawierzchnia placu będzie wykonana z posadzki granitowej, natomiast chodniki z czerwonej kostki kamiennej. W odnowionych kamienicach powstaną pomieszczenia, gdzie restauratorzy będą mogli prowadzić swoją działalność. W centrum placu będzie fontanna z dyszami schowanymi w posadzce, podświetlana w różnych kolorach specjalnymi reflektorami.

Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Stary Rynek Łódź od ul. Wolborskiej
Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Przed rewitalizacją - Stary Rynek Łódź

Po obu stronach Starego Rynku w Łodzi zostaną zamontowane na stałe altany handlowe, z których będzie można korzystać przy okazji okazjonalnych targów. Zostaną też dosadzone nowe drzewa, w cieniu których będą stały ławki i kosze na śmieci. W posadzce placu zostaną ukryte obiekty techniczne ułatwiające np. rozłożenie sceny. Natomiast istniejący obelisk, symbolizujący nadanie praw miejskich Łodzi, zostanie przeniesiony na północ placu w zmienionej formie.

Kiedy zakończy się remont Starego Rynku w Łodzi?

Zakończenie remontu Starego Rynku zaplanowane jest na styczeń 2023 roku.

Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Stary Rynek Łódź od północno-wschodniego narożnika
Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Przed rewitalizacją - Stary Rynek Łódź

Rewitalizacja centrum Łodzi

Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi realizowana będzie w ramach unijnego projektu prowadzonego aktualnie w mieście. Zgodnie z założeniami odnowionych zostanie wiele budynków i przestrzeni publicznych w Śródmieściu, w tym Stary Rynek, Plac Wolności, czy Plac Dąbrowskiego.

Betonowy Plac Wolności zmieni się w zielony skwer i miejsce relaksu od strony południowej, z ruchem kołowym od strony północnej.

Na Plac Dąbrowskiego również wrócą drzewa. Zostanie także przebudowana fontanna po to, aby nie zasłaniała budynku opery.

W sumie inwestycje pochłoną ok. 1 mld zł. Zobacz jak zmieni się centrum Łodzi. Infografiki przedstawiają aktualną sytuację oraz wizualizacje zmian. Można je powiększyć.

Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Link: Kliknij i powiększ
Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej