Stary Rynek Łódź. Rewitalizacja Starego Rynku coraz bliżej. Zobacz jak zmieni się Stary Rynek w Łodzi

2020-04-10 12:46
Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Stary Rynek Łódź od północno-zachodniego narożnika

Stary Rynek Łódź to plac znajdujący się w środkowo-północnej części miasta. Mieszkańcy Łodzi od lat czekają na projekt zagospodarowania terenu. Władze zapewniają, że plac przejdzie metamorfozę w latach 2020-2021. Odnowione zostaną kamienice i plac Starego Rynku. Zobaczcie jak zmieni się Stary Rynek w Łodzi.

Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Wizualizacja Starego Rynku Łódź od strony ul. Nowomiejskiej
Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Przed rewitalizacją - Stary Rynek Łódź

Stary Rynek w Łodzi to duży plac o kształcie zbliżonym do prostokąta (105/85 m). Z trzech stron otaczają go powojenne kamienice z podcieniami. Po zachodniej stronie placu przebiega ulica Zgierska, a od południa przylega do niego Park Staromiejski. Kolejne władze Łodzi od lat nie są w stanie zagospodarować tego miejsca. Była już koncepcja zamknięcia rynku południową ścianą i postawienia pomnika króla Władysława Jagiełły na koniu (królowi Łódź zawdzięcza prawa miejskie). Tej koncepcji nie udało się zrealizować. Teraz szansą dla Starego Rynku w Łodzi ma być rewitalizacja. Prace budowlane na Starym rynku w Łodzi mają ruszyć w lipcu 2021.

Jaki ma być Stary Rynek w Łodzi po rewitalizacji?

Stary Rynek po przebudowie ma być nowoczesną przestrzenią w której mieszkańcy będą chcieli spędzać czas. Nawierzchnia placu będzie wykonana z posadzki granitowej, natomiast chodniki z czerwonej kostki kamiennej. W odnowionych kamienicach powstaną pomieszczenia, gdzie liczni restauratorzy będą mogli prowadzić swoją działalność. W centrum placu będzie fontanna z dyszami schowanymi w posadzce, podświetlana w różnych kolorach specjalnymi reflektorami.

Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Stary Rynek Łódź od ul. Wolborskiej
Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Przed rewitalizacją - Stary Rynek Łódź

Po obu stronach Starego Rynku w Łodzi zostaną zamontowane na stałe altany handlowe, z których będzie można korzystać przy okazji okazjonalnych targów, np. zdrowej żywności. Zostaną też dosadzone nowe drzewa, w cieniu których będą stały ławki i kosze na śmieci. W posadzce placu zostaną ukryte obiekty techniczne ułatwiające np. rozłożenie sceny. Natomiast istniejący obelisk, symbolizujący nadanie praw miejskich Łodzi, zostanie przeniesiony na północ placu w zmienionej formie.

Remont Starego Rynku w Łodzi - harmonogram

Inwestycja jest zaplanowana na lata 2021 - 2022. Poniżej dokładny harmonogram:

  • I połowa 2020 - otwarcie ofert
  • I połowa 2020 - wynik przetargu
  • lipiec 2020 - podpisanie umowy z wykonawcą
  • lipiec 2020 - czerwiec 2021 - projektowanie
  • lipiec 2021 - rozpoczęcie remontu
  • lipiec 2022 - zakończenie remontu
Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Stary Rynek Łódź od północno-wschodniego narożnika
Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Przed rewitalizacją - Stary Rynek Łódź

Rewitalizacja centrum Łodzi w tym Stary Rynek Łódź

Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi realizowana będzie w ramach unijnego projektu prowadzonego aktualnie w mieście. Zgodnie z założeniami odnowionych zostanie wiele budynków i przestrzeni publicznych w Śródmieściu, w tym Stary Rynek. W sumie inwestycje pochłoną ok. 1 mld zł. Zobacz jak zmieni się centrum Łodzi. Infografiki przedstawiają aktualną sytuację oraz wizualizacje zmian. Można je powiększyć.

Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Link: Kliknij i powiększ
Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej