Stary Rynek Łódź. Rewitalizacja Starego Rynku coraz bliżej. Zobacz jak zmieni się Stary Rynek w Łodzi

Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Stary Rynek Łódź od północno-zachodniego narożnika

Stary Rynek Łódź to plac znajdujący się w środkowo-północnej części miasta. Mieszkańcy Łodzi od lat czekają na projekt zagospodarowania terenu. Władze zapewniają, że plac przejdzie metamorfozę w latach 2020-2021. Odnowione zostaną kamienice i plac Starego Rynku. Zobaczcie jak zmieni się Stary Rynek w Łodzi.

Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Wizualizacja Starego Rynku Łódź od strony ul. Nowomiejskiej
Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Przed rewitalizacją - Stary Rynek Łódź

Stary Rynek w Łodzi to duży plac o kształcie zbliżonym do prostokąta (105/85 m). Z trzech stron otaczają go powojenne kamienice z podcieniami. Po zachodniej stronie placu przebiega ulica Zgierska, a od południa przylega do niego Park Staromiejski. Kolejne władze Łodzi od lat nie są w stanie zagospodarować tego miejsca. Była już koncepcja zamknięcia rynku południową ścianą i postawienia pomnika króla Władysława Jagiełły na koniu (królowi Łódź zawdzięcza prawa miejskie). Tej koncepcji nie udało się zrealizować. Teraz szansą dla Starego Rynku w Łodzi ma być rewitalizacja. Prace budowlane na Starym rynku w Łodzi mają ruszyć w lipcu 2021.

Jaki ma być Stary Rynek w Łodzi po rewitalizacji?

Stary Rynek po przebudowie ma być nowoczesną przestrzenią w której mieszkańcy będą chcieli spędzać czas. Nawierzchnia placu będzie wykonana z posadzki granitowej, natomiast chodniki z czerwonej kostki kamiennej. W odnowionych kamienicach powstaną pomieszczenia, gdzie liczni restauratorzy będą mogli prowadzić swoją działalność. W centrum placu będzie fontanna z dyszami schowanymi w posadzce, podświetlana w różnych kolorach specjalnymi reflektorami.

Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Stary Rynek Łódź od ul. Wolborskiej
Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Przed rewitalizacją - Stary Rynek Łódź

Po obu stronach Starego Rynku w Łodzi zostaną zamontowane na stałe altany handlowe, z których będzie można korzystać przy okazji okazjonalnych targów, np. zdrowej żywności. Zostaną też dosadzone nowe drzewa, w cieniu których będą stały ławki i kosze na śmieci. W posadzce placu zostaną ukryte obiekty techniczne ułatwiające np. rozłożenie sceny. Natomiast istniejący obelisk, symbolizujący nadanie praw miejskich Łodzi, zostanie przeniesiony na północ placu w zmienionej formie.

Remont Starego Rynku w Łodzi - harmonogram

Inwestycja jest zaplanowana na lata 2021 - 2022. Poniżej dokładny harmonogram:

  • I połowa 2020 - otwarcie ofert
  • I połowa 2020 - wynik przetargu
  • lipiec 2020 - podpisanie umowy z wykonawcą
  • lipiec 2020 - czerwiec 2021 - projektowanie
  • lipiec 2021 - rozpoczęcie remontu
  • lipiec 2022 - zakończenie remontu
Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Stary Rynek Łódź od północno-wschodniego narożnika
Stary Rynek Łódź
Autor: UM Łódź Przed rewitalizacją - Stary Rynek Łódź

Rewitalizacja centrum Łodzi w tym Stary Rynek Łódź

Rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi realizowana będzie w ramach unijnego projektu prowadzonego aktualnie w mieście. Zgodnie z założeniami odnowionych zostanie wiele budynków i przestrzeni publicznych w Śródmieściu, w tym Stary Rynek. W sumie inwestycje pochłoną ok. 1 mld zł. Zobacz jak zmieni się centrum Łodzi. Infografiki przedstawiają aktualną sytuację oraz wizualizacje zmian. Można je powiększyć.

Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Link: Kliknij i powiększ
Stary Rynek Łódź
Autor: uml.lodz.pl Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej