Otwock. Ul. Świerkowa po remoncie ma słupy energetyczne na jezdni. Miasto broni drogowego absurdu

2024-01-10 11:59

Wyremontowana niedawno w Otwocku ul. Świerkowa stała się hitem Internetu. Przebudowa drogi gruntowej na asfaltową spowodowała, że z jezdni wyrasta teraz cały szpaler słupów energetycznych. To jednak nie pomyłka, a celowe działanie miasta. Jak doszło do tego absurdu pod Warszawą?

Spis treści

  1. W Otwocku droga ze słupami energetycznymi na jezdni
  2. Urzędnicy tłumaczą się z decyzji. „Było to zamierzeniem celowym”
Fotowoltaika na wynajem. Prosty sposób na niższe rachunki za prąd. Pogad@ne. Zbudowane
Materiał sponsorowany

W Otwocku droga ze słupami energetycznymi na jezdni

Remontowana od listopada 2023 r. ulica Świerkowa w Otwocku pod Warszawą przedtem była wąską, wyboistą drogą gruntową biegnącą przez gęsty las. Teraz wreszcie pokrył ją asfalt, ale nie na tym skupiają się mieszkańcy – dużo większe emocje budzi wyrastający z jezdni rząd słupów energetycznych. Stały tu one już wcześniej, ale wówczas znajdowały się poza obrębem drogi. Teraz, wydzielone krawężnikami, są jej częścią. Pomiędzy rozmieszczonymi co ok. 40 m słupami powstały zatem swego rodzaju zatoczki.

W mediach społecznościowych natychmiast zawrzało. „Absurd”, „głupota” i „zagrożenie” to najczęściej przewijające się w komentarzach słowa. O nowej ul. Świerkowej zaczęły nawet powstawać memy. Część mieszkańców broni jednak decyzji władz, pisząc, że słupy znajdują się na skraju drogi i zbytnio nie przeszkadzają, a przynajmniej dzięki remontowi poprawiły się warunki dla kierowców.

Urzędnicy tłumaczą się z decyzji. „Było to zamierzeniem celowym”

Choć część komentujących podejrzewała, że drogowy absurd w Otwocku stanowi efekt błędu wykonawcy, szybko się okazało, że… to celowe działanie miasta. Urzędnicy wybrali takie rozwiązanie, by droga mogła być dwukierunkowa. Gdyby słupy nie znajdowały się w obrębie jezdni, zgodnie z przepisami można byłoby wyznaczyć tylko jeden pas ruchu, co nie wystarczyłoby do obsługi okolicznej zabudowy.

– W chwili obecnej tak poprowadzona jezdnia daje możliwość mijanek, a wykonane szykany drogowe stanowią element spowalniający i choć wygląda to może groteskowo, było to zamierzeniem celowym – wyjaśnił na portalu Facebook Krzysztof Gościcki, Naczelnik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta w Otwocku. – W momencie wykonania przez PGE przebudowy sieci droga zostanie wykonana w linii, natomiast część zawężeń zostanie wykorzystana pod progi zwalniające.

Miasto wyjaśniło dodatkowo, że przebudowa sieci wraz z przesunięciem słupów energetycznych to droga inwestycja, kosztująca mniej więcej tyle, co cały przeprowadzony remont ul. Świerkowej. Jak wspomniano, PGE planuje wykonać te prace, ale obecnie nie ma na to funduszy, a zatem na zmiany trzeba będzie poczekać. Do tego czasu mieszkańcy Otwocka będą musieli na nowej drodze zachować ostrożność.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej