Otwarcie Dworca Autobusowego w Lublinie 2023. Lubelski Dworzec Metropolitarny ma być wkrótce gotowy

2023-02-07 20:55
Dworzec autobusowy w Lublinie 2023
Autor: Patrycja Wójtowicz, eska.pl/lublin, Murator Dworzec autobusowy w Lublinie. Plac budowy na początku lutego 2023

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Lublinie ma połączyć transport dalekobieżny, regionalny oraz miejski. Głównym obiektem Zintegrowanego Centrum Komunikacji jest nowy Dworzec Metropolitalny. Dworzec autobusowy powstał naprzeciwko dworca PKP Lublin Główny. Prace budowlane nad Zintegrowanym Centrum Komunikacyjnym miały być zakończone na koniec lutego 2023, ale się opóźnią. Byliśmy na placu budowy.

Na budowie Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego można już zobaczyć charakterystyczne dla projektu przyszłego dworca słupy kielichowe, w których zostaną ukryte piony kanalizacji deszczowej. Jak podaje Budimex, generalny wykonawca obiektu, zakończono już prace związane z żelbetem oraz montaż konstrukcji stalowej. Dworzec Metropolitalny powstaje naprzeciwko dworca PKP Lublin Główny, między ulicami Dworcową, Gazową a Młyńską i ma zastąpić modernistyczny budynek dworca autobusowego z lat 70. XX wieku, który działał w Lublinie przy al. Tysiąclecia.

Jak będzie wyglądał nowy Dworzec Metropolitalny w Lublinie?

Sam dworzec zaprojektowano jako „budynek w budynku” – dwa kubiki otoczone szklanymi ścianami o niskim współczynniku przenikania ciepła. Zadaszenia daleko wychodzące poza obrys kubików opierać się będą na słupach kielichowych, które przywodzą na myśl splątane pnie drzew. Budynek ma się znajdować naprzeciwko historycznego dworca PKP, a architekci z warszawskiej pracowni Tremend, autorzy projektu, postawili na kontrast obu brył: zabytkowej z 1877 roku (projekt Witold Lanci) oraz współczesnej. Nowy obiekt „projektowany jest w sposób świadomie odmienny stylowo od istniejącej zabudowy dworca PKP o mocno zachowanych, chronionych cechach historycznych” – piszą na swojej stronie.

Projekt dworca jest często nagradzany na międzynarodowych konkursach architektonicznych

Dwie kondygnacje naziemne nowego gmachu nie zdominują wysokością swojego otoczenia. Całkowita powierzchnia dworca, łącznie z dachem i jedną kondygnacją podziemną, ma wynieść 18 000 m2. Na podziemnej kondygnacji znajdzie się parking o powierzchni 7,5 m². A obok dworca – trzy rzędy zadaszonych peronów dla podróżnych. Z placami manewrowymi dadzą łączną powierzchnię 19 000 m².

Oficjalny serwis miasta Lublina informuje, że dworzec zostanie oddany do użytku w pierwszej połowie 2023 roku. Koszt tej inwestycji wyniesie 316 mln zł z czego środki unijne to 178,5 mln zł.

Więcej zdjęć nowego dworca w Lublinie w artykule: Budowa Dworca Metropolitalnego w Lublinie w zimowej odsłonie

Dworzec autobusowy w Lublinie 2023
Autor: Rafał Pop, eska.pl/lublin, Murator Budowa dworca autobusowego w Lublinie z lotu ptaka w lutym 2023

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju

Inwestycja jest realizowana dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych jako działanie służące wspieraniu niskoemisyjności i efektywności energetycznej. Dlatego architekci wykorzystali szereg proekologicznych rozwiązań.

Głównym zadaniem Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego jest odciążenie infrastruktury miejskiej od nadmiernego ruchu drogowego. Dworzec ma obsługiwać transport ogólnokrajowy, lokalny i regionalny, w założeniu ma też skrócić czas podróży, zredukować emisję gazów cieplarnianych, zwiększyć przepustowość ulic.

Dworzec autobusowy w Kielcach po remoncie. To dopiero spektakularna inwestycja! 

Do jego ogrzewania będą wykorzystane gruntowe pompy ciepła, a na dachach wiat autobusowych zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne. Rozwiązania te mają służyć osiągnięciu pełnej samowystarczalności energetycznej budynku.

Na dachu Dworca Metropolitalnego architekci zaprojektowali ogólnodostępny zielony dach, który wraz z roślinnością wokół ograniczy powstawanie w mieście tzw. wysp ciepła.

Zgodnie z projektem, budynek ma też przechowywać i wykorzystywać deszczówkę – piony kanalizacji deszczowej umieszczone zostaną w kielichowych podporach stropu. Czystszemu powietrzu sprzyjać będą chodniki z kostki antysmogowej.

Projekt Dworca Metropolitarnego obsypany międzynarodowymi nagrodami

Dworzec Metropolitalny w Lublinie, projektu pracowni Tremend, otrzymał wyróżnienie Green Building Awards 2022 w konkursie PLGBC w kategorii Najlepszy projekt ekologiczny. To już kolejne poważne docenienie tego projektu – w 2019 znalazł się na krótkiej liście nagrody World Building of The Year w kategorii Infrastruktura, przyznawanej w ramach World Architecture Festival, zaś w 2020 otrzymał prestiżową nagrodą Real Estate Impactor 2020.

Od początku mieliśmy pomysł na wygląd dworca. Zaprojektowaliśmy obiekt składający się z większej, zewnętrznej bryły, w której zamknięta jest druga, mniejsza – niczym pudełko w pudełku, co prócz kwestii estetycznych i interesującego strefowania funkcji ma istotne znaczenie przy redukcji kosztów ogrzewania. Ogrzewana jest część wewnętrzna, która pośrednio oddaje ciepło otaczającej, mniej wymagającej, zamkniętej przestrzeni większej. Zastosowaliśmy również system rekuperacji i pompy gruntowe, by zoptymalizować ten proces – mówi dla portalu architektura.murator.pl, architektka Magdalena Federowicz-Boule z biura Tremend. Dążąc do samowystarczalności energetycznej jako przekrycie wiat przystankowych zaprojektowaliśmy przejrzyste panele fotowoltaiczne produkujące prąd potrzebny do funkcjonowania dworca. Zaproponowaliśmy też podziemne parkingi z zielonymi otwarciami w formie atrium, wspierającymi cyrkulację powietrza – dodaje.

Dworzec autobusowy w Lublinie 2023
Autor: Pracownia Tremend, Archiwum Muratora Wizualizacja dworca autobusowego w Lublinie wg pracowni Tremend
Dworzec autobusowy w Lublinie 2023
Autor: Pracownia Tremend, Archiwum Muratora Projekt Dworca Metropolitarnego wg pracowni Tremend
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej