Remont Opery Śląskiej w Bytomiu dobiega końca. W zabytkowym gmachu będzie jedna z najnowocześniejszych scen w Polsce

2023-06-15 19:22
Opera Śląska w Bytomiu
Autor: Astal Grupa Budowlana Budynek Opery Śląskiej znajduje się przy ulicy Stanisława Moniuszki, powstał w 1901 roku według projektu berlińskiego architekta Aleksandera Böhma. W 1997 roku został wpisany do rejestru zabytków, a od 1945 roku znajduje się w nim Opera Śląska, założona przez Adama Didura

Zabytkowy gmach Opery Śląskiej już prawie po remoncie. Trwają ostanie prace wykończeniowe, prowadzone pod ścisłą kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wielki remont Opery Śląskiej rozpoczął się w 2021 roku, a przebudowie podlega powierzchni ponad 6000 m². Łączna wartość inwestycji to około 61,5 mln zł. Wkrótce otwarcie.

Spis treści

  1. Opera Śląska z jedną z nowocześniejszych scen w Polsce
  2. Opera Śląska po remoncie jest większa
  3. Aktualności z modernizacji Opery Śląskiej
  4. Historia gmachu Opery Śląskiej

Remont Opery Śląskiej w Bytomiu to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych na Śląsku. Jego założeniem jest dostosowanie perły architektonicznej województwa śląskiego do współczesnych standardów. Od 1997 roku budynek przy ulicy Stanisława Moniuszki jest wpisany do rejestru zabytków.

Opera Śląska z jedną z nowocześniejszych scen w Polsce

W styczniu 2022 roku rozpoczęły się prace związane z modernizacją Opery Śląskiej. Zabytkowy gmach mieści się przy ul. Moniuszki 21 w Bytomiu. Przebudowane są scena oraz zascenie, tak by spełniały „najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa pracy” oraz poprawiły możliwości techniczne placówki, dostosowując ją do współczesnych wymogów, informował oficjalny portal miasta Bytom, gdy rozpoczynano prace.

Scena ma zapadnię i podnoszony orkiestron. Wyposażona jest w mechanizm obrotowy oraz system zmiany dekoracji - będzie to jedna z najnowocześniejszych scen w Polsce.

Elementy poprzedniej sceny zostały odrestaurowane, a ponieważ są materialnym wyrazem historii miejsca, będą prezentowane gościom gmachu.

Opera Śląska po remoncie jest większa

Głównym wykonawcą modernizacji Opery Śląskiej jest firma ALSTAL Grupa Budowlana. Jak informuje Łukasz Rogowski z ALSTALU, powstały nowe fragmenty budynku, które powiększą jego powierzchnię użytkową oraz czterokondygnacyjny żelbetowy szyb windowy. Wyburzono i odbudowano te części gmachu, które były z złym stanie technicznym, a w miejsce stalowego łącznika między budynkami Opery i Filharmonii powstał nowy w konstrukcji żelbetowo-murowej.

Wzmocniono fundamenty za pomocą mikropali betonowych. W  kominie scenicznym wykonano nowe stropy żelbetowe stanowiące podstawę podłogi orkiestrionu oraz sceny. Wykonano nowy strop magazynu, w miejsce wyburzonego stropu ceramicznego. By dopasować wysokość pomieszczeń do obowiązujących przepisów, pogłębiono podłogę pomieszczeń pod magazynem scenicznym. Drewniane stropy oraz dachy wymieniono na stropy gęstożebrowe. Powstał nowy dach nad magazynem scenicznym i do nowej konstrukcji stalowej podwieszone zostaną belki żelbetowe istniejącej konstrukcji dachu.

Powstała ściana oporowa oddzielająca orkiestrion od widowni, a także konstrukcja stalowa nowego pomostu technicznego, na którym zamontowano urządzenia technologii scenicznej.

Aktualności z modernizacji Opery Śląskiej

W tej chwili  prowadzone są jeszcze ostatnie prace wykończeniowe. Na widowni oraz w korytarzach foyer trwają prace konserwatorskie w zakresie odtworzenia elementów sztukatorskich oraz złoceń. Na zapleczu montowane są płytki i stolarka drzwiowa, a także wykonywane są suche zabudowy, gładzie oraz malowanie.

Na scenie montowana jest konstrukcja elementów technologii scenicznej oraz drewniana podłoga sceniczna.

Z kolei na zewnątrz budynku trwają prace związane z termomodernizacją elewacji, a także robotami drogowymi.

Opera Śląska w Bytomiu
Autor: Astal Grupa Budowlana Pracownicy Opery będą obsługiwać zaawansowany system wirtualnej akustyki oraz oświetlenia scenicznego oraz technologii scenicznej. Co ważne, niektóre elementy sceny zostały zabezpieczone i odrestaurowane, będą służyły jako świadek historii
Opera Śląska się zmienia. Zabytkowy gmach Opery w Bytomiu w trakcie modernizacji
Autor: ALSTAL Grupa Budowlana Opera Śląska będzie miała lepszą akustykę
Opera Śląska się zmienia. Zabytkowy gmach Opery w Bytomiu w trakcie modernizacji
Autor: ALSTAL Grupa Budowlana Zabytkowe elementy sceny zostały odrestaurowane. Będą udostępnione odwiedzającym, którzy w ten sposób poznają historię tego miejsca

Historia gmachu Opery Śląskiej

Śpiewacy wprowadzili się do siedziby przy ul. Moniuszki 21 w Bytomiu w 1945 roku, przejmując gmach od Teatru Miejskiego. Pierwszy spektakl nowoutworzonej opery, zwanej jeszcze wtedy myląco Operą Katowicką z siedzibą w Bytomiu, odbył się w listopadzie 1945 roku.

Widzów inscenizacji „Halki” Moniuszki przywitał neobarokowy przepych: bogate dekoracje sztukatorskie, zwierciadlane sklepienie zdobione plafonem, zdobione balustrady lóż. Sam budynek jest starszy od zajmującej go instytucji. Rozczłonkowaną bryłę wzniesiono w 1901 roku według projektu niemieckiego architekta Aleksandra Böhma w stylu neoklasycyzmu. Portyk kolumnowy zdobi frontową, południową fasadę, ryzality uwieńczono tympanonami, okna mają ozdobne, rozbudowane naczółki, kamienne okładziny są boniowane.

Wnętrze podobnie jak bryła jest rozczłonkowane. W 1927 roku rozbudowę gmachu i nową reprezentacyjną klatkę schodową zaprojektował Hans Poelzig, wybitna postać w architekturze wczesnego modernizmu. Lata 50. i 60. ubiegłego wieku przyniosły budynkowi kolejne przebudowy. Od 1997 roku znajduje się on w rejestrze zabytków.

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej