Opera Śląska się zmienia. Zabytkowy gmach Opery w Bytomiu w trakcie modernizacji

2022-11-04 12:01
Opera Śląska się zmienia. Zabytkowy gmach Opery w Bytomiu przeszedł modernizację
Autor: ALSTAL Grupa Budowlana Budynek Opery Śląskiej znajduje się przy ulicy Stanisława Moniuszki, powstał w 1901 roku według projektu berlińskiego architekta Aleksandera Böhma. W 1997 roku został wpisany do rejestru zabytków, a od 1945 roku znajduje się w nim Opera Śląska, założona przez Adama Didura

Zakończono prace budowlane w modernizowanym zabytkowym gmachu Opery Śląskiej. Trwają prace wykończeniowe. Planowany termin ponownego otwarcia gmachu to druga połowa 2023 roku.

Remont Opery Śląskiej w Bytomiu to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych na Śląsku. Trwające prace budowlane, konserwatorskie i restauratorskie mają dostosować perłę architektoniczną województwa śląskiego do współczesnych standardów.

Opera Śląska będzie większa

W styczniu 2022 roku rozpoczęły się prace związane z modernizacją Opery Śląskiej. Zabytkowy gmach mieści się przy ul. Moniuszki 21 w Bytomiu. Przebudowane i rozbudowane są scena oraz zascenie, tak by spełniały „najwyższe standardy ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa pracy” oraz poprawiły możliwości techniczne placówki, dostosowując ją do współczesnych wymogów, informował oficjalny portal miasta Bytom, gdy rozpoczynano prace.

Po ich zakończeniu scena będzie miała zapadnię, podnoszony orkiestron, powstanie scena obrotowa z nowoczesnym systemem mechanicznej obsługi zmiany dekoracji. Zastosowanie systemu wirtualnej akustyki ma poprawić akustyczne własności sali. Zdemontowane elementy obecnej sceny zostaną odrestaurowane a ponieważ są materialnym wyrazem historii miejsca, mają w przyszłości być prezentowane gościom gmachu. Prace konserwatorskie i restauratorskie prowadzone są pod okiem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Prace budowlane zostały już zakończone. Głównym wykonawcą jest firma ALSTAL Grupa Budowlana. Jak informuje Łukasz Rogowski z ALSTALU, powstały nowe fragmenty budynku, które powiększą jego powierzchnię użytkową oraz czterokondygnacyjny żelbetowy szyb windowy. Wyburzono i odbudowano te części gmachu, które były z złym stanie technicznym, a w miejsce stalowego łącznika między budynkami Opery i Filharmonii powstał nowy w konstrukcji żelbetowo-murowej.

Wzmocniono fundamenty za pomocą mikropali betonowych. W  kominie scenicznym wykonano nowe stropy żelbetowe stanowiące podstawę podłogi orkiestrionu oraz sceny. Wykonano nowy strop magazynu, w miejsce wyburzonego stropu ceramicznego. By dopasować wysokość pomieszczeń do obowiązujących przepisów, pogłębiono podłogę pomieszczeń pod magazynem scenicznym. Drewniane stropy oraz dachy wymieniono na stropy gęstożebrowe. Powstał nowy dach nad magazynem scenicznym i do nowej konstrukcji stalowej podwieszone zostaną belki żelbetowe istniejącej konstrukcji dachu.

Powstaną jeszcze ściana oporowa oddzielająca orkiestrion od widowni a także konstrukcja stalowa nowego pomostu technicznego, na którym zamontowane będą urządzenia technologii scenicznej.

Aktualności z modernizacji Opery Śląskiej

Trwają prace wykończeniowe, jak kładzenie płytek i montaż ścianek działowych, montaż stolarki okiennej, wymiana instalacji elektrycznych.

Na zewnątrz budynku prowadzona jest termomodernizacja ścian w systemie BSO oraz dachu. Do izolacji termicznej wykorzystano styropian lub wełnę w zależności od wymogów przepisów przeciwpożarowych. Wszystkie rozwiązania w zakresie termomodernizacji musiały być uzgadniane z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – podkreśla Łukasz Rogowski.

Łącznie przebudowa Opery Śląskiej obejmie 6 000 m² powierzchni. Inwestycja warta 56 mln zł. prowadzona jest dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Opera Śląska się zmienia. Zabytkowy gmach Opery w Bytomiu w trakcie modernizacji
Autor: ALSTAL Grupa Budowlana Opera Śląska ma mieć także lepszą akustykę
Opera Śląska się zmienia. Zabytkowy gmach Opery w Bytomiu w trakcie modernizacji
Autor: ALSTAL Grupa Budowlana Zabytkowe elementy sceny będą odrestaurowane, a w przyszłości udostępnione odwiedzającym, którzy w ten sposób będą mogli poznać historię tego miejsca

Zagospodarowanie otoczenia Opery Śląskiej

Po modernizacji zmieni się również sposób zagospodarowania otoczenia budynku Opery. Jak informuje ALSTAL, wykonana zostanie nowa nawierzchnia rozbieralna z płyt betonowych, a zabytkowa kostka granitowa będzie przełożona. Planowane jest wykonanie trawników.

Powstanie też mała architektura: ławki, donice. Niestety drzewa nie zostaną posadzone w gruncie lecz w donicach, co radykalnie ogranicza ich możliwości wzrostu i osłabia zdolność dostosowania się do warunków atmosferycznych – latem takim drzewom grozi przesuszenie a zimą przemarzanie. W ubiegłym roku o niesadzenie drzew w donicach apelowała do samorządów i konserwatorów wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, Magdalena Gawin. Zapowiadała zmianę wykładni konserwatorskiej dotyczącej rewitalizowania obszarów zabytkowych.

ALSTAL tłumaczy, że przed budynkiem jest za mało miejsca na posadzenie drzew w gruncie a donice można przestawiać zależnie od potrzeb inwestora. Jednak na archiwalnych zdjęciach drzewa rosną przed gmachem zarówno od strony pl. Sikorskiego, jak i od ul. Moniuszki. Posadzenie ich w gruncie byłoby nie tylko dostosowaniem się do zaleceń Ministerstwa Kultury ale też przywróceniem historycznego wyglądu najbliższego otoczenia budynku. Dziś zarówno przed budynkiem jak i po przeciwnej stronie ul. Moniuszki parkują samochody.

Historia gmachu Opery Śląskiej

Śpiewacy wprowadzili się do siedziby przy ul. Moniuszki 21 w Bytomiu w 1945 roku, przejmując gmach od Teatru Miejskiego. Pierwszy spektakl nowoutworzonej opery, zwanej jeszcze wtedy myląco Operą Katowicką z siedzibą w Bytomiu, odbył się w listopadzie 1945 roku.

Widzów inscenizacji „Halki” Moniuszki przywitał neobarokowy przepych: bogate dekoracje sztukatorskie, zwierciadlane sklepienie zdobione plafonem, zdobione balustrady lóż. Sam budynek jest starszy od zajmującej go instytucji. Rozczłonkowaną bryłę wzniesiono w 1901 roku według projektu niemieckiego architekta Aleksandra Böhma w stylu neoklasycyzmu. Portyk kolumnowy zdobi frontową, południową fasadę, ryzality uwieńczono tympanonami, okna mają ozdobne, rozbudowane naczółki, kamienne okładziny są boniowane.

Wnętrze podobnie jak bryła jest rozczłonkowane. W 1927 roku rozbudowę gmachu i nową reprezentacyjną klatkę schodową zaprojektował Hans Poelzig, wybitna postać w architekturze wczesnego modernizmu. Lata 50. i 60. ubiegłego wieku przyniosły budynkowi kolejne przebudowy. Od 1997 roku znajduje się on w rejestrze zabytków.

Może zainteresuje Cię także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej