Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej w budowie. Kiedy ta droga będzie gotowa?

2024-04-03 10:09

Budowa obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej to ważna dla Pomorza inwestycja. Najbardziej cieszą się z niej jednak chyba mieszkańcy Trójmiasta, bo po jej wybudowaniu jest szansa na odkorkowanie obecnej, zatłoczonej S6. Cała nowa trasa S6 ma być oddana w 2025 roku. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z placu budowy.

Spis treści

 1. Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to...obwodnica obwodnicy Trójmiasta
 2. Odcinek S6 Gdańsk Południe - węzeł Żukowo
 3. Kiedy zakończy się budowa pierwszego odcinka Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej?
 4. Drugi odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej Chwaszczyno – Żukowo
 5. Kiedy pojedziemy całym odcinkiem nowej S6 - Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej?

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to...obwodnica obwodnicy Trójmiasta

Budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej to wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Dzięki niej, wiecznie zatłoczona obecna droga S6, która biegnie przez dzielnice Gdańska i Gdyni, przestanie się korkować. Teraz korzystają z niej zarówno mieszkańcy, jak i wszyscy przejeżdżający tylko tranzytem przez Trójmiasto. Odkąd oddano do użytku autostradę A1, to bardzo popularna trasa, na którą wjeżdża się po zjechaniu z A1.

W 2021 roku zainicjowano jednak budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Drogi, która będzie niejako obwodnicą obecnej obwodnicy Trójmiasta.Nowa droga zacznie się na węźle Gdańsk Południe, gdzie połączy się z drogą ekspresową S7. Zakończy się węzłem Chwaszczyno. Tam ponownie połączy się z obecną drogą ekspresową S6. Nowa trasa, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej przejmie też nazwę S6.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej
Autor: GDDKiA Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej MAPA Link: Powiększ mapę
Budowa metra na Karolin opóźniona i droższa

Odcinek S6 Gdańsk Południe - węzeł Żukowo

Pierwszy odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej buduje konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. To odcinek Gdańsk Południe – węzeł Żukowo, wraz z obwodnicą Żukowa. Trasa liczy 16 kilometrów nowej dwupasmowej drogi. Dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz rezerwa pod budowę trzeciego pasa.

Przewidziano tu budowę dwóch węzłów drogowych – Lublewo i Żukowo.

Powstaną w sumie:

 • 3 estakady,
 • 12 przejść dla zwierząt
 • 17 wiaduktów.

Jak już wspomnieliśmy, zostaną też wybudowane dwa nowe węzły Lublewo i Żukowo. Ale to nie wszystko, bo rozbudowany zostanie też węzeł Gdańsk Południe. Na nowej trasie przewidziano też jedno Miejsce Obsługi Podróżnych – MOP Widlino.

Kiedy zakończy się budowa pierwszego odcinka Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej?

Tempo budowy jest dobre. Jednak należy pamiętać, że budowa rozpoczęła się sześć miesięcy później. Złożyliśmy już w tej sprawie roszczenia terminowe – powiedział nam Paweł Bruger, rzecznik Mirbudu.

Budowę o sześć miesięcy opóźniło wydanie pozwolenia na budowę czyli ZRID (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej). Na razie nie ma jednak decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czy przychyli się do tych roszczeń. Umowny termin zakończenia budowy tego odcinka Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej to kwiecień 2025. Jednak  bardziej prawdopodobny wydaje się raczej trzeci kwartał 2025 roku.

Budowa S3 w Zachodniopomorskiem. Zobaczcie to ogromne przejście dla zwierząt!

Drugi odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej Chwaszczyno – Żukowo

Na pewno w marcu będzie gotowy węzeł Żukowo, którym będą się łączyły dwa budowane właśnie odcinki Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Węzeł buduje Mirbud. Zostanie oddany w tym samym terminie co drugi odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.

Drugi odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej Chwaszczyno – Żukowo buduje firma Budimex. Termin zakończenia inwestycji wynikający z umowy to marzec 2025.

To odcinek ekspresówki o podobnej długości. Liczy 16,2 km.

Powstaną tu:

 • trzy mosty,
 • trzy estakady,
 • sześć przejść dla zwierząt,
 • 10 wiaduktów
 • kładka dla pieszych
 • obwód utrzymania drogi Miszewo.

Powstanie też węzeł drogowy Miszewo.

Kiedy pojedziemy całym odcinkiem nowej S6 - Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej?

Kiedy pojedziemy całym odcinkiem nowej S6 - Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej? Zapytaliśmy o to w gdańskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Na dziś mamy termin zakończenia inwestycji wciąż aktualny - to wiosna 2025 roku. Oczywiście budowa drugiego z odcinków zaczęła się dużo później niż pierwszego, ale na dziś obowiązuje wspomniany termin umowny - powiedział nam Mateusz Brożyna, rzecznik GDDKiA w Gdańsku.

CZYTAJ TEŻ: Prawie dwa miliardy złotych będzie kosztował najdłuższy odcinek tej kolejowej trasy w Małopolsce

Obwodnica Giżycka jednak powstanie. Znalazły się dodatkowe pieniądze

Budowa obwodnicy Łomży i spektakularnego mostu nad Narwią

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej