Obwodnica Koszalina. Kiedy pojedziemy obwodnicą Koszalina i Sianowa?

Obwodnica Koszalina
Autor: GDDKiA

Obwodnica Koszalina i Sianowa powstaje w ciągu drogi S6. W ramach inwestycji ma powstać również nowy odcinek drogi S11. Obwodnica ominie miejscowości od północy. Budowa drogi trwa od początku 2016 roku. Jednak do dziś trasa nie jest gotowa, gdyż w ciągu drogi S6 pojawiły się poważne problemy z podłożem. Kiedy będzie gotowa obwodnica Koszalina i Sianowa? Kiedy pojedziemy trasą S11?

Spis treści

  1. Informacje o inwestycji
  2. Przebieg obwodnicy Koszalina i Sianowa
  3. Poważne problemy z podłożem w ciągu obwodnicy Koszalina
  4. Węzeł Gorzebądz w ciągu obwodnicy Koszalina i Sianowa
  5. Sytuacja na budowie S11
  6. Kiedy pojedziemy obwodnicą Koszalina i Sianowa?

Informacje o inwestycji

Obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6 oraz S11 powstaje w północno – zachodniej części Polski i przebiega przez obszar województwa zachodniopomorskiego. Główną częścią przedsięwzięcia jest budowa odcinków dróg ekspresowych S6 i S11 na odcinku obwodnicy Koszalina i Sianowa o łącznej długości około 20 km. Odcinek drogi ekspresowej S6 stanowi fragment międzynarodowej drogi sieci TEN-T E28 Berlin – Kołbaskowo – Szczecin – Goleniów – Koszalin - Gdańsk – Kaliningrad – Mińsk.

Na odcinku drogi ekspresowej S6 oraz S11 powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku oraz pasem awaryjnym i szerokim pasem dzielącym.

Przypomnijmy, że przetarg na budowę obwodnicy Koszalina i Sianowa ogłoszono w 2011, a roboty budowlane ruszyły w marcu 2016.

Przebieg obwodnicy Koszalina i Sianowa

Obwodica Koszalina
Autor: GDDKiA Przebieg obwodnicy Koszalina i Sianowa Link: Kliknij i powiększ

Poważne problemy z podłożem w ciągu obwodnicy Koszalina

Przypomnijmy, podczas budowy S6 na odcinku Koszalin - Sianów, konieczne było wyłączenie do osobnej realizacji ok. 8 km drogi, gdzie pojawiły się poważne problemy z podłożem (od ul. Władysława IV w kierunku Sianowa). Inwestycja na tym odcinku została podzielona na dwa etapy. GDDKiA ogłosiła pierwszy przetarg w październiku 2018, niestety został on unieważniony z powodu zbyt wysokiej ceny. Zapadła decyzja, że w pierwszej kolejności ogłoszony zostanie przetarg na przygotowanie samej dokumentacji. Wykonawcę problematycznego odcinka obwodnicy Koszalina prawdopodobnie poznamy w pierwszej połowie przyszłego roku.

Węzeł Gorzebądz w ciągu obwodnicy Koszalina i Sianowa

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał umowę na finansowanie budowy węzła Gorzebądz. Dzięki tej inwestycji połączone zostaną droga S6 z drogą wojewódzką 203, która prowadzi do Darłowa. Będzie można na niego wjechać bezpośrednio z trasy S6, a następnie do wschodniej części Koszalina i do zachodniej Sianowa. Budowa węzła Gorzebądz kosztować ma około 30 mln złotych.

Sytuacja na budowie S11

Przypomnijmy, że pod koniec 2019 roku wybrano najkorzystniejsze oferty w przetargach na zaprojektowanie i budowę trzech odcinków drogi S11 Koszalin-Bobolice o łącznej długości 47,7 km. Zadanie zostało podzielone na trzy części, przeprowadzono trzy przetargi. Nie podpisano jeszcze umów z wykonawcami.

Kiedy pojedziemy obwodnicą Koszalina i Sianowa?

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem obwodnicą Koszalina i Sianowa pojedziemy za 3 lata, czyli w 2023 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej