Nowy park linearny Suwak na Służewcu w Warszawie. Zielony zakątek na tyłach biurowców, przy torach
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Park linearny przy ul. Suwak w Warszawie
Służewiec Przemysłowy w Warszawie, czyli tzw. Mordor kojarzy się raczej z biurowcami niż zielenią. Przestrzeń ta szybko się jednak zmienia, czego dowodem jest m.in. otwarty pod koniec 2024 r. park linearny Suwak. To zielony zakątek wzdłuż torów kolejowych, z ławkami i hamakami.
Spis treści
- Park linearny Suwak w Warszawie. Między biurowcami a torami
- Co oferuje nowy park przy ul. Suwak?
- Kto odpowiada za realizację nowego parku na Służewcu?
Park linearny Suwak w Warszawie. Między biurowcami a torami
W park zmienił się zaniedbany przedtem teren między blokami, biurowcami, hotelem a linią kolejową przy ul. Suwak na warszawskim Służewcu. Od grudnia 2024 r. warszawiakom oddano tu do rekreacji 20 tys. m² terenu pełnego zieleni, ławek, leżaków i alejek spacerowych. Realizacja inwestycji trwała trzy lata, od grudnia 2021 r.
Co oferuje nowy park przy ul. Suwak?
W nowym parku do dyspozycji są alejki oraz ścieżka rowerowa. Zaczyna się przy ul. Suwak, w pobliżu stacji PKP Służewiec, a kończy przy ul. Woronicza. Dla rowerzystów przewidziano stojaki i wiaty. Pojawiło się też nowe oświetlenie terenu, ławki, leżaki i hamaki miejskie.
Kluczowa w parku jest oczywiście zieleń. W ramach inwestycji posadzono 50 drzew (w tym 25 owocowych). Na powierzchni 4200 m² pojawiły się krzewy – derenie, forsycje, ligustry, irgi, hortensje, wiciokrzewy, jaśminowce, róże, lilaki i pęcherznice. Z kolei 3000 m² zajmują byliny i trawy. W parku wysiana została łąka kwietna, która będzie oazą dla zapylaczy – koszenie w tym miejscu zostanie ograniczone do niezbędnego minimum.
Naturalne zagłębienia terenu zagospodarowano w formie ogrodów deszczowych, które obsadzone są roślinnością dostosowaną do warunków okresowego zalewania. Nowy park nawiązuje stylistyką małej architektury do kolejowej przeszłości tego obszaru (i bliskości torów).

Kto odpowiada za realizację nowego parku na Służewcu?
Za całość inwestycji odpowiada firma Baobab Brandys. Projekt parku wykonała firma LS-Project Maciej Sikorski. Wykonawcą jest zespół Baobab Brandys. Nadzór nad inwestycją pełnił Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.
Inicjatywę stworzenia Parku Linearnego Suwak zgłosiło stowarzyszenie „Lepszy Służewiec”. Pomysł od początku wspierał Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Park zbudowany został w ramach zadania inwestycyjnego „Parki linearne”. Koszt całej inwestycji to blisko 6 mln zł.

Opracowanie: Marta Balcerowska, Przemysław Zańko-Gulczyński
- Przejdź do galerii: Park nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Park nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie
