Nowoczesne Muzeum Sztuki Współczesnej

2009-01-20 16:10
Muzeum Sztuki Współczesnej
Autor: Nizio Design International

Powstał projekt Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu. Inwestorem jest miasto Wrocław. Budynek liczący sześć pięter stanie na działce przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego.

Muzeum Sztuki Współczesnej zostało zaprojektowane przez architektów z Nizio Design International w 2008 r. Istotny dla projektu jest kwadratowy skwer między ulicami Frycza Modrzewskiego, Bernardyńską i Purkiniego. Miejsce to zainspirowało autorów do stworzenia konstrukcji budynku, będzie to bryła w formie przechylonego sześcianu. Przekrój elewacji nabiera ostrości dzięki ostrym zewnętrznym krawędziom. W przestrzeni wokół muzeum wkomponowane będą kamienne kwadraty wciete w powierzchnię ziemi. Jedną z najważniejszych funkcji obiektu jest dowolność i swoboda w aranżowaniu wnętrz, czyli wystaw i ekspozycji. Plac naokoło budynku zostanie wykonany z piaskowych płyt granitowych o jasnej kolorystyce, główną barwą będą szarości, które płynnie przechodzić będą w cimną fasadę budynku. Żelbetowa konstrukcja bryły została wtopiona o 1 metr tak, aby całość mogła współgrać z istniejącymi wokół budynkami. Dół wgłębionej elewacji muzeum częściowo wypełniać będzie szkło, co ma dać efekt lekkości. Motyw sześcianu pojawia się tu zarówno w planie, konstrukcji jak i elewacji. Światłocienie pełnią w muzeum ważną funkcję, tak samo wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Nocą poprzez podświetlone otwory na zewnątrz będzie wydobywać się światło, które oświetli pobliski park. Wyższe piętra, na których zaplanowano ekspozycje, będą zaciemnione, dzięki temu kamienne wnęki będzie można wypełnić prezentacjami multimedialnymi. Da to możliwość zorganizowania przestrzeni dla video artu.

Muzeum Sztuki Współczesnej
Autor: Nizio Design International
Muzeum Sztuki Współczesnej
Autor: Nizio Design International

W strefie ekspozycyjnej będą ruchome ściany, które poprawią funkcjonalność miejsca. Wewnątrz bryły budynku znajdą się dwie strefy - biurowa i wystawiennicza, które zostaną rozmieszczone wg planu: biura na zewnątrz kwadratu, wystawy wewnątrz.
Istotną rzeczą jest również pionowa komunikacja między pietrami, która odbywać się będzie w strefach wypoczynkowych. Na każdym pietrze zaplanowano trzy klatki schodowe. Powierzchnia użytkowa całego kompleksu wyniesie 15 700 m2, kubatura zaś 70 000 m3.
W hallu muzeum zostanie umieszczona podłużna ściana projekcyjna, na której przedstwiane mogą być wizualne zapowiedzi wystaw czasowych. Kazde piętro wyposażone zostanie w multimedialny punkt informacyjny. Sufity części wysatwienniczej będą wykonane z podwieszanych płyt w kształcie kwadratów, tak, aby całość wypałniała jedna forma, właśnie kwadratu. Nowoczesna forma obiektu zawiera także kontrasty kolorystyczne. Jego zewnątrzna struktura ograniczona jest do czerni i szarości kamienia, natomiast wnętrza charakteryzować będzie biel. Jasne wnętrze uwypukli małą architekturę, typu schody, balustrady. Wszystko adekwatnie z kamienia. Muzeum Sztuki Współczesnej wyposażone będzie w wiele systemów automatycznego sterowania, m.in. oświetlenia wystaw i bezpieczeństwa antywłamaniowego.
Koszt inwestycji wyniesie 160 mln zł, a planowane oddanie do użytku zostało wyznaczone na rok 2012. Nie ma jeszcze wykonawców tej realizacji, firmy zostaną wyłonione w drodze przetargu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej