Nowa siedziba Muzeum Śląskiego w Katowicach
Na terenie byłej kopalni Katowice przygotowywane są wielkie zmiany. Nową siedzibę ma mieć w tym miejscu m.in. Muzeum Śląskie - inwestycja marszałka województwa śląskiego warta 240 milionów złotych. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku, a gmach ma być gotowy w 2012 r.
Obecnie Muzuem Śląskie mieści się w centrum miasta w budynku dawnego hotelu z przełomu XIX i XX wieku. Jest tam jednak zbyt mało miejsca na prezentację wszystkich zbiorów.
Poza budową nowoczesnego gmachu, na potrzeby muzeum zostanie zaadaptowana część zabytkowych pokopalnianych obiektów. Projekt przygotowany przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten, został zaprojektowany w taki sposób aby połączyć nowoczesne konstrukcje z architekturą zabytkowych budynków pokopalnianych. Wszystkie kondygnacje głównego budynku znajdą się pod ziemią. Nad powierzchnią będą jedynie szklane wieże doświetlające podziemne ekspozycje. W ten sposób zabytkowe budynki dawnej kopalni - położone w głębi terenu - nie zostaną zasłonięte nowym gmachem.
Przeczytaj koniecznie: Potencjał inwestycyjny Katowic - zobacz jak zmieni się miasto!
O nowym gmachu
Powierzchnię wystawienniczą w nowym głównym gmachu zaplanowano na 2 poziomach. Łącznie wynosić ona będzie 6194 m2.
Na kondygnacji P-2 zaplanowano:
- malarstwo polskie od 1800 do 1945 roku (1271,56 m2). Zbiór liczy ponad 270 obrazów.
-
malarstwo polskie po 1945 roku (502,25 m2). Zbiór liczy około 580 obiektów.
-
plastykę nieprofesjonalną (450,75 m2). Kolekcja ta ma ilustrować wyjątkowość i specyfikę sztuki nieprofesjonalnej na Śląsku, przede wszystkim w szerokim kontekście kulturowym i tożsamościowym.
Na kondygnacji P-2 znajdzie się również kasa (93,85 m2) oraz foyer (340,81 m2).
Na kondygnacji P-4 zaplanowano wystawy:
-
historii Śląska (861,82 m2). Wystawa będzie interaktywna, korzystająca z nowoczesnych metod przekazu, multimedialna, bogato wyposażona w materiał dźwiękowy oraz filmowy. Opowie dzieje regionu koncentrujące się wokół kluczowych momentów historii Śląska.
-
śląskiej sztuki sakralnej (712,54 m2)
-
Centrum Scenografii Polskiej (751,75 m2)
Na kondygnacji P-4 prezentowane będą ekspozycje czasowe (879,46 m2).
Wystawy czasowe Centrum Scenografii Polskiej będzie można również zwiedzać w jednym z budynków dawnej kopalni Katowice – byłym magazynie odzieży. Na potrzeby muzealne zostanie zaadaptowany, podobnie jak pozostałe pokopalniane budynki, już po oddaniu do użytku głównego gmachu.
Poza częścią wystawienniczą w budynku głównym w części podziemnej znajdą się także m.in. sale wykładowo-konferencyjne, czytelnia, magazyny zbiorów, pracownie plastycznie i konserwatorskie, pracownie fotograficzne, warsztaty, pomieszczenia socjalne.
Trzykondygnacyjny budynek administracyjny powstanie nad powierzchnią ziemi.