Potencjał inwestycyjny Katowic - zobacz jak zmieni się miasto!
Kompleksowa przebudowa Rynku, nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Międzynarodowe Centrum Kongresowe, budowa dworca PKP to projekty, które w ciągu kilku najbliższych lat mają odmienić centrum Katowic. Łączna wartość inwestycji w sferę kultury wyniesie ponad miliard złotych.
Inwestycje publiczne
W najbliższych kilkunastu miesiącach miasto planuje rozpocząć kilka poważnych inwestycji - przebudowę ścisłego śródmieścia - Rynku, al. Korfantego i ul. 3 Maja. Wielka zmiana przygotowywana jest także na terenach po kopalni Katowice. W tym miejscu powstanie nowa siedziba Muzeum Śląskiego - inwestycja Marszałka Województwa Śląskiego warta 240 mln zł. Nieopodal nowej siedziby Muzeum Śląskiego powstanie gmach sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia autorstwa Tomasza Koniora. Międzynarodowe Centrum Kongresowe zaprojektowane przez warszawską pracownię JEMS Architekci umożliwi organizację konferencji, kongresów i targów oraz wydarzeń kulturalnych. W przyszłości, w centrum miasta planowana jest także budowa Teatru Wielkiego Opery i Baletu. Warto wspomnieć, że Katowice będą się starać o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Byłaby to szansa na zmianę pokutującego od lat w Polsce stereotypowego wizerunku Katowic jako miasta węgla i stali.
- Katowice znajdują się w przededniu jednej z największych przemian centrum miasta w tej części Europy. Inwestycje, które zostaną ukończone w najbliższych latach nie tylko zmienią postrzeganie Katowic i regionu, ale także pozwolą lepiej wykorzystać potencjał stolicy największej aglomeracji w kraju. Mam tu na myśli nie tylko mieszkańców, ale również przedstawicieli biznesu. Chcemy, żeby Katowice stały się bardzo mocnym ośrodkiem biznesowym na południu Polski – mówił Piotr Uszok, Prezydent Miasta Katowice.
Autor: mat. Imago PR
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
W tym roku rozpoczęła się jedna z najważnieszych i najbardziej oczekiwanych inwestycji w mieście - przebudowa dworca PKP, realizowana przez firmę Neinver. Zagospodarowaniu ulegnie także położony przed dworcem plac Szewczyka. W ramach projektu ma powstać nowoczesny dworzec kolejowy i autobusowy oraz centrum handlowo-biznesowe. Inwestycja realizowana będzie etapami, ale pierwsza część - budynek nowego dworca ma być oddana do użytku w maju 2012 r.
Przeczytaj koniecznie: Dworzec w Katowicach - nowa wizytówka miasta
Inwestycje komercyjne
W stolicy Aglomeracji Śląskiej swoje inwestycje lokują międzynarodowi inwestorzy. Powstają nowe biurowce, hotele i powierzchnie handlowe. W kwietniu belgijski deweleper Ghelamco oddał do użytku biurowiec Katowice Business Point, którego całkowita powierzchnia wynosi 17 000 m2. W lipcu Globe Trade Center odda pierwszy z dwóch budynków Centrum Biurowego Francuska o powierzchni 11 000 m2. W tym roku otwarty zostanie również biurowiec Reinhold Center (8600 m2). Czterogwiazdkowy, nowoczesny hotel o charakterze biznesowym i konferencyjnym w centrum Katowic otworzyła w marcu br. firma Warimpex. Wkrótce zostanie oddany do użytku kolejny hotel - Best Western.
Grupa Immofinanz planuje rozbudowę centrum handlowego Silesia City Center. Do użytku zostanie oddanych 19 000 m2 dodatkowej powierzchni handlowej. Zakończenie rozbudowy kompleksu planowane jest na trzeci kwartał 2011 r., a wartość inwestycji szacowana jest na 50 mln euro. W Katowicach swoje projekty będzie realizować również węgierski deweloper - firma TriGranit Development Corporation. Trwają przygotowania do budowy kolejnego etapu osiedla Dębowe Tarasy oraz obiektów biurowych klasy A - Silesia Towers. Deweloper poszukuje także partnera do realizacji projektu usługowo-biurowego na położonej w pobliżu katowickiej Silesii działce o powierzchni 2500 m2.
Autor: Warimpex
Czterogwiazdkowy hotel Angelo, w którym zaprojektowano 203 pokoje i apartamenty
Opinie ekspertów
- Rynek nieruchomości komercyjnych w Katowicach po chwilowej recesji, znowu wchodzi w fazę ożywienia. Powstają nowe biurowce, hotele i powierzchnie handlowe. Inwestycja Neinvera w przebudowę dworca PKP oraz budowę w ramach nowego kompleksu galerii handlowej i biurowca, plany rozbudowy Silesia City Center przez Immoeast, inwestycje biurowe Ghelamco, GTC i Reinholda, a także nowe hotele Angelo i Best Western wskazują, że inwestorzy pozytywnie postrzegają chłonność aglomeracji katowickiej i jej perspektywy rozwoju. Widać również też rosnące powoli zainteresowanie Katowicami ze strony potencjalnych najemców, które jeśli przełoży się na transakcje, może zwiększyć zaangażowanie w projekty biurowe w Katowicach ze strony kolejnych deweloperów - mówi Tomasz Buras, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych, King Sturge.
Firma doradcza PricewaterhouseCoopers, która wspiera swoich klientów w zakresie lokowania inwestycji, jako miejsce swojej własnej inwestycji wybrała Katowice.
- PricewaterhouseCoopers (PwC) zwiększa swoje zaangażowanie w Polsce, otwierając Centrum Usług Wspólnych w Katowicach, które zatrudni 250 osób. Centrum będzie wspierać działalność PwC w zakresie usług audytorskich, pracując na potrzeby krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wybraliśmy Katowice ponieważ wysoko oceniamy potencjał lokalnego rynku pracy i jakość kapitału ludzkiego. Widzimy również, że miastu zależy na przyciąganiu inwestorów - mówi Adam Żołnowski, Wicedyrektor w Dziale Doradztwa Biznesowego PricewaterhouseCoopers.
Miasto weżmie udział w konferencji i targach outsourcingowych Global Sorcing Forum oraz paźziernikowych targach nieruchomości Expo Real w Monachium.