Nowa inwestycja we Włocławku - modernizacja Muzeum Diecezjalnego

2014-11-20 12:56
Rewaloryzacja Muzeum Diecezjalnego- nowa inwestycja we Włocławku
Autor: brak danych

Nowa inwestycja włocławskiego Muzeum Diecezjalnego polegała na rewitalizacji i rozbudowie istniejącego obiektu. Stworzono nową, całkowicie przeszkloną część muzeum. Fasadę wykonano w systemie szklenia strukturalnego Pilkington Planar. Budynek mieści się na Placu Kopernika 3 we Włocławku

Rewitalizacja Muzeum Diecezjalnego  - nowa inwestycja we Włocławku

Za koncepcję i projekt wykonawczy rewitalizacji Muzeum Diecezjalnego we Włocławku odpowiada Biuro Projektów JOTA pod kierunkiem mgr. inż. Andrzeja Tomaszewskiego i architekta Piotra Nogowskiego. Generalnym wykonawcą robót była włocławska firma LUX-Dom Sp. z o.o.

Całkowita wartość nowej inwestycji to 14 653 512,53 zł z czego dofinansowanie ze środków EFRR to 9 495 568,24 zł. Jest to 65 % całkowitych wydatków inwestycyjnych. Dzięki refundacji projekt pn. „Rewitalizacja obiektów kultury Diecezji Włocławskiej we Włocławku. Rewaloryzacja i rozbudowa Muzeum Diecezjalnego” miał szansę na realizację, która zakończyła się w 2013 roku.

W ramach przeprowadzonej w ubiegłym roku modernizacji muzeum zrekonstruowano detale architektoniczne i odnowiono elewacje. Najistotniejszą częścią nowej inwestycji była jednak rozbudowa obiektu. Od wschodniej strony powstała nowa, całkowicie przeszklona część muzeum. Zespolono ją z resztą obiektu dwukondygnacyjnym łącznikiem. Projektanci zdecydowali o zastosowaniu systemu bezramowego szklenia strukturalnego Pilkington Planar™. System oparty jest na mocowaniu punktowym szyby ze szkła hartowanego o gr. 10, 12, 15 lub 19 mm do konstrukcji wsporczej. Stalowe mocowania ukryte są w otworach o kształcie stożkowo-walcowym. Dzięki temu można uzyskać jednolitą, gładką powierzchnię fasady. Wykonawcą przeszkleń była firma Polring-Glas, natomiast do projektu wprowadziła je grupa NT Architekci. W projekcie użyto ok. 215 mkw szkła w systemie Pilkington Planar™. Do punktowego mocowania szkła wykorzystano uchwyty systemu Pilkington Planar™ typu „901” oraz „905” ze stali nierdzewnej. 

Jako konstrukcję nośną zastosowano żebra szklane w systemie szklenia strukturalnego, co pozwoliło uzyskać wyższą transparentność fasady niż w przypadku zaprojektowania np. konstrukcji stalowych. Żebra zostały zamocowane do struktury budynku za pomocą specjalnych elementów wspornikowych z ciemnej, ocynkowanej stali w kolorze RAL 7015 (szary łupek).

Ciemne naroża budynku muzeum

Narożniki nowej auli Muzeum Diecezjalnego zdobi ciemniejsze szkło. Są to dekoracyjne panele szklane z grafitowym wzorem wykonanym w technice sitodruku w postaci małych kropek. To rozwiązanie pozwoliło zasłonić elementy konstrukcyjne budynku. Aby ujednolicić efekt wizualny ten sam wzór zastosowano na konstrukcyjnych żebrach ze szkła strukturalnego. Widoczność spoiny silikonowej w połączeniach narożnych przeszkleń została zminimalizowana dzięki zastosowaniu szyb stepowanych - szyby zewnętrzne mają większą powierzchnię od szyb wewnętrznych.

Wysoka wytrzymałość szkła i izolacyjność cieplna

Fasada nowej części Muzeum Diecezjalnego  wykonana jest z bezpiecznego szkła hartowanego o podwyższonej wytrzymałości. W przypadku gdy elewacja jest całkowicie przeszklona konieczne jest zapewnienie jej dobrej izolacyjności cieplnej. W szybach zespolonych połączono szkło hartowane Pilkington Optifloat™ Clear THS z hartowanym szkłem niskoemisyjnym Pilkington K Glass™ THS. Oba rodzaje szkła zostały poddane testowi wygrzewania cieplnego, co pozwoliło wyeliminować ryzyko pękania. Zastosowane w przegrodzie szkło niskoemisyjne poprawia izolacyjność cieplną, ograniczając straty ciepła do otoczenia w chłodnych miesiącach. Przy wyborze tego typu szkła istotny był również aspekt wizualny, bowiem jego neutralna kolorystyka zapewnia dobry poziom doświetlenia światłem dziennym. Nowa inwestycja zrealizowana została w ciągu 20 miesięcy.

Nazwa inwestycji: rewaloryzacja Muzeum Diecezjalnego
Lokalizacja: Plac Kopernika 3, Włocławek
Inwestor: Diecezja Włocławska
Projekt: Biuro Projektów JOTA we Włocławku
Projekt ogólny i koncepcja: Biuro Projektów JOTA
Projekt wykonawczy, wprowadzenie systemu Pilkington Planar™: NT Architekci
Generalny wykonawca: LUX-Dom Sp. z o.o
Wykonawca przeszkleń: Polring-Glas
Oddanie do użytku: 2013
Koszt inwestycji: 14 653 512,53 zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej