Nowa inwestycja we Włocławku - modernizacja Muzeum Diecezjalnego

2014-11-20 12:56
Rewaloryzacja Muzeum Diecezjalnego- nowa inwestycja we Włocławku
Autor: brak danych

Nowa inwestycja włocławskiego Muzeum Diecezjalnego polegała na rewitalizacji i rozbudowie istniejącego obiektu. Stworzono nową, całkowicie przeszkloną część muzeum. Fasadę wykonano w systemie szklenia strukturalnego Pilkington Planar. Budynek mieści się na Placu Kopernika 3 we Włocławku

Rewitalizacja Muzeum Diecezjalnego  - nowa inwestycja we Włocławku

Za koncepcję i projekt wykonawczy rewitalizacji Muzeum Diecezjalnego we Włocławku odpowiada Biuro Projektów JOTA pod kierunkiem mgr. inż. Andrzeja Tomaszewskiego i architekta Piotra Nogowskiego. Generalnym wykonawcą robót była włocławska firma LUX-Dom Sp. z o.o.

Całkowita wartość nowej inwestycji to 14 653 512,53 zł z czego dofinansowanie ze środków EFRR to 9 495 568,24 zł. Jest to 65 % całkowitych wydatków inwestycyjnych. Dzięki refundacji projekt pn. „Rewitalizacja obiektów kultury Diecezji Włocławskiej we Włocławku. Rewaloryzacja i rozbudowa Muzeum Diecezjalnego” miał szansę na realizację, która zakończyła się w 2013 roku.

W ramach przeprowadzonej w ubiegłym roku modernizacji muzeum zrekonstruowano detale architektoniczne i odnowiono elewacje. Najistotniejszą częścią nowej inwestycji była jednak rozbudowa obiektu. Od wschodniej strony powstała nowa, całkowicie przeszklona część muzeum. Zespolono ją z resztą obiektu dwukondygnacyjnym łącznikiem. Projektanci zdecydowali o zastosowaniu systemu bezramowego szklenia strukturalnego Pilkington Planar™. System oparty jest na mocowaniu punktowym szyby ze szkła hartowanego o gr. 10, 12, 15 lub 19 mm do konstrukcji wsporczej. Stalowe mocowania ukryte są w otworach o kształcie stożkowo-walcowym. Dzięki temu można uzyskać jednolitą, gładką powierzchnię fasady. Wykonawcą przeszkleń była firma Polring-Glas, natomiast do projektu wprowadziła je grupa NT Architekci. W projekcie użyto ok. 215 mkw szkła w systemie Pilkington Planar™. Do punktowego mocowania szkła wykorzystano uchwyty systemu Pilkington Planar™ typu „901” oraz „905” ze stali nierdzewnej. 

Jako konstrukcję nośną zastosowano żebra szklane w systemie szklenia strukturalnego, co pozwoliło uzyskać wyższą transparentność fasady niż w przypadku zaprojektowania np. konstrukcji stalowych. Żebra zostały zamocowane do struktury budynku za pomocą specjalnych elementów wspornikowych z ciemnej, ocynkowanej stali w kolorze RAL 7015 (szary łupek).

Ciemne naroża budynku muzeum

Narożniki nowej auli Muzeum Diecezjalnego zdobi ciemniejsze szkło. Są to dekoracyjne panele szklane z grafitowym wzorem wykonanym w technice sitodruku w postaci małych kropek. To rozwiązanie pozwoliło zasłonić elementy konstrukcyjne budynku. Aby ujednolicić efekt wizualny ten sam wzór zastosowano na konstrukcyjnych żebrach ze szkła strukturalnego. Widoczność spoiny silikonowej w połączeniach narożnych przeszkleń została zminimalizowana dzięki zastosowaniu szyb stepowanych - szyby zewnętrzne mają większą powierzchnię od szyb wewnętrznych.

Wysoka wytrzymałość szkła i izolacyjność cieplna

Fasada nowej części Muzeum Diecezjalnego  wykonana jest z bezpiecznego szkła hartowanego o podwyższonej wytrzymałości. W przypadku gdy elewacja jest całkowicie przeszklona konieczne jest zapewnienie jej dobrej izolacyjności cieplnej. W szybach zespolonych połączono szkło hartowane Pilkington Optifloat™ Clear THS z hartowanym szkłem niskoemisyjnym Pilkington K Glass™ THS. Oba rodzaje szkła zostały poddane testowi wygrzewania cieplnego, co pozwoliło wyeliminować ryzyko pękania. Zastosowane w przegrodzie szkło niskoemisyjne poprawia izolacyjność cieplną, ograniczając straty ciepła do otoczenia w chłodnych miesiącach. Przy wyborze tego typu szkła istotny był również aspekt wizualny, bowiem jego neutralna kolorystyka zapewnia dobry poziom doświetlenia światłem dziennym. Nowa inwestycja zrealizowana została w ciągu 20 miesięcy.

Nazwa inwestycji: rewaloryzacja Muzeum Diecezjalnego
Lokalizacja: Plac Kopernika 3, Włocławek
Inwestor: Diecezja Włocławska
Projekt: Biuro Projektów JOTA we Włocławku
Projekt ogólny i koncepcja: Biuro Projektów JOTA
Projekt wykonawczy, wprowadzenie systemu Pilkington Planar™: NT Architekci
Generalny wykonawca: LUX-Dom Sp. z o.o
Wykonawca przeszkleń: Polring-Glas
Oddanie do użytku: 2013
Koszt inwestycji: 14 653 512,53 zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej