Nowa Chmielna w Warszawie - zobacz, jak będzie wyglądać kultowa ulica już w 2024

2023-03-24 13:56
nowa Chmielna Warszawa
Autor: ZTM Warszawa Tak ma wyglądać nowa Chmielna - wizualizacja

Ulica Chmielna w centrum Warszawy przejdzie metamorfozę. Miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na modernizację zdegradowanego obecnie deptaka. Ma to nastąpić w kwietniu. Zobacz, jak się zmieni Chmielna?

Spis treści

  1. Jaka będzie nowa Chmielna?
  2. Chmielna dla pieszych i rowerzystów
  3. Kiedy Warszawa będzie miała nową Chmielną?

Jaka będzie nowa Chmielna?

Na nowej ulicy Chmielnej pojawi się szpaler drzew. Projekt zakłada posadzenie ponad 130 drzew, w tym 64 w ciągu samej ulicy Chmielnej. Będą one pasowały do tych, które pojawiły się na tzw. Placu Pięciu Rogów u zbiegu Chmielnej, Brackiej i Kruczej. Pomiędzy drzewami planuje się miejsca do wypoczynku i małe ogródki. Zieleń dominująca będzie również na skwerze przy kinie Atlantic. Będzie tu fontanna oraz poidełko. Z Chmielnej zniknie też betonowa nawierzchnia z kostki. W jej miejscu mają się pojawić granitowe płyty (100x50 cm). Zmieni się też plac przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek pod chmurką. Powstanie tam skwer bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem.

Te wszystkie plany na nową Chmielną, to zwycięska koncepcja wybrana w konkursie architektonicznym w ramach programu Nowe Centrum Warszawy.

Przy inwestycji na ulicy Chmielnej kluczowa była zgoda Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Układ Chmielnej na odcinku Nowy Świat - pasaż Wiecha jest wpisany do rejestru zabytków. Wcześniej miał on wątpliwości co do zasadzenia drzew, jednak ostatecznie wydał zgodę na zazielenienie ulicy. Teraz władze Warszawy, mając zgodę, mogą ruszyć z ogłoszeniem przetargu.

Chmielna, jeszcze 20-30 lat temu będąca wizytówką stolicy, przy której znajdowały się najdroższe lokale handlowe i usługowe, aktualnie postrzegana jest dziś jako miejsce zdegradowane i nieatrakcyjne, a zrealizowany w latach 90. remont ulicy, przekształcającej ją w przestrzeń pieszą, nie przetrwał próby czasu – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy

– Przywracanie blasku ulicom handlowym musi rozpocząć się od zmiany przestrzeni publicznej. Jednym z elementów nowego pomysłu na Chmielną była zieleń miejska, która zmieni wygląd ulicy, poprawi jej atrakcyjność – dodaje Michał Olszewski.

Chmielna dla pieszych i rowerzystów

Na Chmielnej zmieni się oświetlenie – stare latarnie zastąpią nowe ledowe. Skorzystają również rowerzyści – wszystkie rozwiązania geometryczne na całym obszarze opracowania uwzględniać będą rozwiązania dla ruchu rowerowego. Uregulowana zostanie kwestia parkowania i wjazdu na Chmielnej, która wpływa na negatywny sposób postrzegania tej przestrzeni. Dotyczy to głównie ruchu samochodów dostawczych oraz samochodów aktualnie blokujących połączenie z pasażem Wiecha.

Chmielna Warszawa
Autor: ZTM Warszawa Wizualizacja zachodniej części ul. Chmielnej od strony Placu Pięciu Rogów w kierunku pasażu Wiecha

Kiedy Warszawa będzie miała nową Chmielną?

Zarząd Terenów Publicznych m.st. Warszawy przygotowuje obecnie przetarg na remont Chmielnej, który ogłoszony zostanie w kwietniu. Pracodawca zostanie wybrany do końca czerwca.

Rozpoczęcie robót planowane jest najpóźniej w sierpniu, a zakończenie – w zależności od warunków zimowych, które mogłyby czasowo wstrzymać roboty, ale także w zależności od etapowania robót i konieczności utrzymania stałej komunikacji do posesji – maksymalnie do końca maja 2024 roku.

chmielna
Autor: ZTM Warszawa Widok ze środkowej ulicy Brackiej w kierunku Placu Pięciu Rogów

Opracowanie Marta Balcerowska, źródło: ZTM Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej