Niezwykłe kąpielisko Zakrzówek w Krakowie. Baseny powstały w dawnym kamieniołomie

2024-03-27 12:49

Kąpielisko Zakrzówek w Krakowie to jedno z najciekawszych miejsc rekreacji w mieście. Popularne baseny kąpielowe powstały w miejscu zalanego wodą kamieniołomu, z którego wydobywano wapień. Są również trasy biegowe i dla rowerzystów. W ramach Rankingu Muratora wybieramy 7 najciekawszych inwestycji 2023 r.

Murator Remontuje: Obudowa rur płytą gipsowo-kartonową
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Kąpielisko Zakrzówek w Krakowie w dawnej kopalni. Turkusowa woda i białe skały
  2. Rozległe tereny dla rowerzystów, biegaczy i spacerowiczów
  3. Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

Kąpielisko Zakrzówek w Krakowie w dawnej kopalni. Turkusowa woda i białe skały

Dawny kamieniołom do wydobywania wapienia na krakowskim Zakrzówku został zalany wodą w 1990 r. Od tamtej pory to nietypowe miejsce przyciąga mieszkańców i turystów niezwykłymi widokami – miejsce bywa nazywane polską Chorwacją. Choć oficjalnie było to zakazane, wiele osób decydowało się na kąpiel w turkusowym zalewie. Od połowy 2023 r. nie trzeba już łamać prawa – miasto udostępniło chętnym darmowe, nowoczesne kąpielisko, które powstało w dawnym kamieniołomie. Inwestycja kosztowała niemal 60 mln zł.

– Powstałe na tafli zbiornika ażurowe baseny mają różną głębokość, dając możliwość kąpieli zarówno osobom potrafiącym, jak i niepotrafiącym pływać, w tym najmłodszym krakowianom, którzy mają do dyspozycji basen o głębokości 40 cm. Dla wprawnych pływaków kąpielisko oferuje baseny o głębokości 3,5 m – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

W kamieniołomie powstały specjalne, pływające pomosty przymocowane do skalnych ścian zbiornika. Można dzięki nim dostać się do basenów, ale to także miejsce do wypoczynku na ręczniku czy rozmowy ze znajomymi. Szerokość pomostów (8 m) sprawia, że miejsca na aktywności nie brakuje. Na terenie obiektu dostępne są także przebieralnie, prysznice oraz toalety, a w 2024 r. udostępniona ma zostać kawiarnia.

Rozległe tereny dla rowerzystów, biegaczy i spacerowiczów

Warto dodać, że w ramach inwestycji realizowanej na Zakrzówku powstało nie tylko kąpielisko w dawnym kamieniołomie. Zarząd Zieleni Miejskiej zagospodarował także na nowo i uporządkował tereny otaczające zalew. Malowniczy, urozmaicony teren parku zajmuje ok. 50 ha. Są tu zarówno ścieżki rowerowe, jak i spacerowe, a także liczne punkty widokowe, dzięki czemu popularne wśród krakowian miejsce żyje przez cały rok.

– Powstały tutaj ścieżki biegowe, specjalnie wymierzone i przygotowane tak, aby można było przeprowadzić profesjonalny trening biegowy, czy rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Pomagają w tym chociażby dostępne na trasie elementy do rozciągania czy pitniki – wylicza Zarząd Zieleni Miejskiej.

W pobliże kąpieliska można dostać się komunikacją miejską (tramwaje, autobusy) oraz samochodem (parkingi przy ul. Twardowskiego oraz Norymberskiej), choć oczywiście trzeba pamiętać, że później jest jeszcze spora odległość do przejścia. Teren kąpieliska jest nadzorowany w sezonie przez ratowników, natomiast poza jego obrębem i poza sezonem pływanie odbywa się na własną odpowiedzialność.

Najciekawsze inwestycje 2023 r. – Ranking Muratora

W ramach Rankingu Muratora dokonujemy subiektywnego wyboru najbardziej interesujących inwestycji 2023 r. Nasze jury bierze pod uwagę m.in. takie elementy jak użyteczność obiektu, walory estetyczne oraz innowacyjność. Spośród prezentowanych obiektów wybrane zostanie 7 najlepszych w każdej z następujących kategorii:

  • najciekawsze inwestycje kolejowe
  • najciekawsze inwestycje drogowe
  • najciekawsze samorządowe obiekty użyteczności publicznej,
  • najciekawsze renowacje zabytków przez samorządy.

Obiekty biorące udział w rankingu oraz listę zwycięzców zaprezentujemy na stronach murator.pl, muratorplus.pl oraz architektura.murator.pl.

Zobacz inne propozycje z rankingu:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej