Nici z Nowej Emilii w Warszawie? Odbudowa pawilonu „Emilia” przy Pałacu Kultury i Nauki coraz bardziej wątpliwa

2024-06-04 15:56

Nowa Emilia w Warszawie to inwestycja, w ramach której nastąpić miała odbudowa modernistycznego pawilonu „Emilia”, rozebranego w 2017 r. Miasto chciało go odtworzyć przy Pałacu Kultury i Nauki, jednak od lat brakuje na to pieniędzy. Tymczasem na działce po rozebranym pawilonie do dziś nic nie powstało.

Na co warto zwrócić uwagę przed rozpoczęciem budowy domu? POGAD@NE. ZBUDOWANE #35

Spis treści

  1. Nowa Emilia nie powstanie? Odbudowa modernistycznego pawilonu zbyt droga
  2. Gdzie ma stanąć pawilon „Emilia” po odbudowie i co się w nim znajdzie?
  3. Burzliwe losy „Emilki”. Dlaczego budynek zniknął z krajobrazu miasta?

Nowa Emilia nie powstanie? Odbudowa modernistycznego pawilonu zbyt droga

Kto przed 2017 r. bywał u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i Emilii Plater w Warszawie, ten z pewnością pamięta stojący tam charakterystyczny przeszklony pawilon z falistym dachem. Był to dawny Dom Meblowy „Emilia” z końca lat 60. XX w. – w tamtych czasach największy sklep meblowy w Polsce. Wiele osób kojarzy go jednak jako tymczasową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którą modernistyczny pawilon był w latach 2008–2016. Później jednak obiekt rozebrano z zamiarem odbudowy nieco dalej – pod Pałacem Kultury i Nauki.

Niestety, na przeszkodzie stanęły problemy finansowe miasta, związane m.in. z pandemią. Jak dowiedziała się redakcja Muratora, odbudowa „Emilii” jest zbyt droga i dlatego inwestycja de facto stanęła w miejscu. Na ten moment inwestycja Nowa Emilia nie jest nawet wpisana do miejskiego budżetu, co znaczy, że trudno mówić o jakichkolwiek terminach realizacji.

– Postępowanie „Nowa Emilia. Przestrzeń ekspozycyjna i miejska oranżeria” jest nadal [od 2020 r. – przyp. red.] na etapie negocjacji z potencjalnymi partnerami. Spowolnienie prac związane jest z wyższymi niż wstępnie zakładano kosztami realizacji projektu. W momencie gdy pozwoli na to sytuacja finansowa i projekt zostanie wpisany do budżetu, etap negocjacji zostanie zakończony, a uczestnicy postępowania zostaną poproszeni o złożenie ofert – wyjaśnia Monika Beuth, rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy.

Co gorsza, w miejscu rozebranego pawilonu wciąż nic nie zbudowano. Miał się tu znaleźć wieżowiec, jednak w 2020 r. deweloper, który go planował, wpadł w kłopoty finansowe. Obecnie przyszłość tego miejsca jest mocno niepewna i nic nie zapowiada, by szybko miało tu coś powstać.

Gdzie ma stanąć pawilon „Emilia” po odbudowie i co się w nim znajdzie?

Miasto od początku zapowiadało, że rozbiórka pawilonu „Emilia” to tylko pierwszy krok – obiekt miał zostać odbudowany na skraju Parku Świętokrzyskiego, pod Pałacem Kultury i Nauki (w rejonie dzisiejszej fontanny). Odbudowa miała nastąpić w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W trakcie rozbiórki zachowano wiele elementów oryginalnego pawilonu, by wykorzystać je podczas wznoszenia nowego obiektu. Część z nich (fragmenty dachu) jest dziś przechowywana na działce przy powstającym kompleksie budynków Towarowa 22.

– Odnowiony i odtworzony pawilon Emilia będzie miejscem pełnym światła i zieleni. Ma przyciągać różnych użytkowników. Trzykondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni ponad 7000 m kw. pomieści miejską oranżerię z przestrzenią usługową, na przykład konferencyjno-wystawienniczą i gastronomiczną – podaje UM Warszawa. – Ogród zimowy zostanie zlokalizowany na parterze i piętrze budynku. Powierzchnia z zielenią nie może być mniejsza niż 60 proc. Inwestycja będzie realizowana z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, ale zgodnie ze wskazówkami Stołecznego Konserwatora Zabytków (…).

Nowa Emilia, czyli pawilon między Parkiem Świętokrzyskim a Pałacem Kultury
Autor: UM Warszawa Wizualizacja odbudowanego pawilonu „Emilia” na skraju Parku Świętokrzyskiego

Burzliwe losy „Emilki”. Dlaczego budynek zniknął z krajobrazu miasta?

Budynek Domu Meblowego „Emilia” powstał dla Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Meblami w Warszawie w latach 1966–1969. Za projekt budynku odpowiedzialni są Marian Kuźniar, Czesław Wegner i Hanna Lewicka. Budynek otwarto 16 stycznia 1970 r. Robił wówczas ogromne wrażenie – całkowicie przeszklony i rozświetlony, pozwalał oglądać prezentowane meble bez wchodzenia do środka. Ozdobą budynku była mozaika Kazimierza Gąsiorowskiego na 1. piętrze, na ścianie kawiarni.

Po transformacji ustrojowej państwowa spółka Meble Emilia została sprywatyzowana. Kolejny ważny moment w dziejach „Emilki”, jak bywała pieszczotliwie nazywana, nastąpił w początkach XXI w., kiedy to budynek stał się na 8 lat tymczasową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Muzeum musiało jednak wyprowadzić się z obiektu w 2016 r. w związku z jego nabyciem przez dewelopera Griffin. Firma przeprowadziła rozbiórkę „Emilii” i planowała w jej miejscu postawić wieżowiec projektu APA Kuryłowicz & Associates. Z przyczyn finansowych nie doszło do tego jednak i działka nadal stoi pusta.

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u
Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej