Największe rondo w Tarnowie już działa

2012-08-28 15:42
Najwięsze rondo w Tarnowie już działą
Autor: Skanska SA Takie jest największe rondo w Tarnowie

Największe rondo w Tarnowie zostało oddane do ruchu. Obiekt został wybudowany w ciągu drogi krajowej nr 73, która jest kluczowa dla komunikacji w południowej Polsce. Budowa ronda pochłonęła 5 milionów złotych a jej wykonawcą była Skanska.

Największe rondo w Tarnowie (woj. małopolskie) zostało oficjalnie oddane do użytku 27 sierpnia. Obiekt został wybudowany w ciągu drogi krajowej nr 73, na skrzyżowaniu ulic Błonie z al. Jana Pawła II. Inwestycję kosztem 5 mln złotych zrealizowała Skanska.

Przeczytaj również: Przestrzeń publiczna. Zielone ronda i pobocza dróg

Największe rondo w mieście

Budowa ronda rozpoczęła się w listopadzie 2011 roku. Obiekt został wybudowany na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z ulicą Błonie w ciągu drogi krajowej nr 73, która przebiega przez teren trzech województw (małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego) i jest kluczowym odcinkiem drogi dla komunikacji w południowej Polsce. Rondo jest największym skrzyżowaniem w mieście - liczy 55 metrów średnicy zewnętrznej i 37 metrów wewnętrznej.

Na autostradę A4 przez rondo w Tarnowie

- Na środku ronda znajduje się wyspa z niską zielenią. Jest ona otoczona dwupasmową jezdnią o szerokości 9 metrów, z czego szerokość samej jezdni wynosi 7,5 metra, a 1,5 metra zajmuje pas z kostki kamiennej, który służy większym pojazdom, np. tirom, do bezpieczniejszego przejazdu – mówi Robert Jaskot, menadżer projektów, Skanska. Obiekt łączy al. Jana Pawła II z węzłem „Krzyż” budowanej autostrady A4.

Na wlotach ronda wykonawca zainstalował pierwsze w Tarnowie bramownice, czyli konstrukcje wsporcze, na których zostały umieszczone tablice informacyjne wyniesione nad jezdnię. Takie rozwiązanie ułatwi kierowcom poruszanie się po rondzie, wskazując kierunek jazdy z poszczególnych pasów jezdni.

Budowa ronda i inne prace

W ramach przedsięwzięcia Skanska rozbudowała ulicę Błonie o dwie jezdnie o szerokości 7 metrów wraz z pasem rozdzielającym i chodnikami. Ciekawostką jest, że rondo znajduje się na terenie dawnego poligonu, a podczas robót wykonawca natknął się na niemiecki pocisk odłamkowo-burzący o masie naboju ok. 12-15 kg i długości 75-80 cm oraz minę przeciwpancerną o wadze ok. 5-7 kg. Znaleziska zostały zabezpieczone przez Skanska i przekazane saperom.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej