Przestrzeń publiczna. Zielone ronda i pobocza dróg

2011-07-25 12:22
Zielone ronda
Autor: Hadart

Ronda jako elementy zmniejszające prędkość i zapewniające lepszą widoczność na skrzyżowaniach, a tym samym zwiększające bezpieczeństwo ruchu, na stałe zagościły już na naszych drogach. Jest to przestrzeń publiczna, którą można w rozmaity sposób zagospodarowywać, ale najlepiej zielenią. Czy zielone ronda i pobocza dróg z Malty mogą być inspiracją dla naszych drogowców?

Zielone ronda
Autor: Hadart
Zielone ronda
Autor: Hadart

Kształtowanie krajobrazu terenów przydrożnych uznane zostało na Malcie za jeden z ważnych elementów budowy wizerunku kraju. Ale tworzenie miejsc przyjaznym ludziom i środowisku znakomicie wpisuje się także w ideę zrównoważonego projektowania terenów zurbanizowanych – słowem, tak postulowanego dziś zrównoważonego rozwoju.

Sukces jaki osiągnął Peter Calamatta wraz z zespołem ELC Malta w tworzeniu ogrodów krajobrazowych, w tym także w przekształcaniu pustynnego, nieprzyjaznego człowiekowi otoczenia dróg, spowodował, że doroczne zebranie Zarządu europejskiego stowarzyszenia wykonawców architektury krajobrazu – Europen Landscape Contractors Association, w skrócie ELCA, odbyło się w roku 2011 właśnie na Malcie. Uczestnicy z wielu stron świata – 60 członków ELCA z 12 krajów europejskich oraz Japonii, w tym Magdalena Hadała z Polski (firma Hadart) – mieli okazję zobaczyć, jak w praktyce realizowane są cele, które wyznaczyła sobie ELCA.

W ramach ELC Malta funkcjonuje konsorcjum, które jako państwowo-prywatne przedsięwzięcie (PPP) zajmuje się zmianą wizerunku kraju z pustynnego na zielony poprzez realizowanie konkretnych przedsięwzięć w przestrzeni publicznej (zielone ronda, skwery i pobocza dróg). O znaczeniu tego problemu, a także o randze wydarzenia, jakim było zebranie Zarządu ELCA właśnie na Malcie świadczy fakt, że z członkami ELCA spotkali się: prezydent Malty dr Georg Abela oraz premier Lawrence Gonzi.

Europen Landscape Contractors Association (ELCA ) funkcjonuje od 48 lat. Skupia obecnie 74 000 podmiotów – firm, organizacji, stowarzyszeń lokalnych. Prezesem ELCA jest Emmanuel Mony z Francji. Od 2004 roku, od chwili rozszerzenia "Europy 15" na "Europę 25", rozpoczeły się kontakty ELCA z firmami oraz organizacjami skupiającymi architektów krajobrazu z Europy Wschodniej.

Obecnie w skład stowarzyszenia wchodzą przedstawiciele 22 organizacji zawodowych oraz firm projektowych i wykonawczych z zakresu architektury krajobrazu z następujących krajów: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Niemcy, Finlandia, Francja, Wielka Brytania, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Luxemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, Szwecja i Szwajcaria. Partnerami ELCA są także organizacje z Europy, USA, Kanady, Chin i Japonii, takie jak: European Arboricultura Council (EAC), The American Nursery & Landscape Association (ANLA), Canadian Nursery Landscape Association, Chinese Landscaping Association, Japan Federation of Landscape Contractors.

Zielone ronda
Autor: Hadart
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej