Najważniejsze nowe inwestycje w 2013 roku

2013-12-20 14:00
Muzeum Historii Żydów Polskich
Autor: brak danych Budowa Muzeum Muzeum Historii Żydów Polskich, fot. Marek Łoś MHŻP

Mimo wciąż trwającego kryzysu, w 2013 roku zakończono w Polsce wiele ważnych inwestycji. Do użytku oddano budynki biurowe, mosty i muzea. Kończyły się również prace w luksusowych apartamentowcach i obiektach handlowych 

Nowe inwestycje zakończono w wielu miastach, w największych z nich zmiany są może najbardziej widoczne. W Śródmieściu Warszawy powstają kolejne wysokościowce. Dwa luksusowe apartamentowce w sercu miasta są już niemal ukończone. W zaprojektowanym przez Daniela Libeskinda wieżowcu powstają apartamenty przeznaczone dla najzamożniejszych nabywców – cena metra kwadratowego przekracza 60 tys. zł. W 2013 mieszkania pokazowe zaprezentowano także w położonym zaledwie kilkaset metrów od Żagla Libeskinda wieżowcu Cosmopolitan 2/4.

Na obrzeżach warszawskiego Śródmieścia powstał z kolei kontrowersyjny budynek Plac Unii projektu APA Kuryłowicz & Associates. Wieżowiec jest dominantą, zmykającą ulicę Puławską zgodnie z przedwojennymi jeszcze założeniami urbanistycznymi. Budynek powstał jednak na działce po wyburzonym – mimo protestów historyków sztuki i wielu przedstawicieli środowiska architektonicznego – Supersamie, podręcznikowego przykładu polskiej architektury (J. Hryniewiecki z zespołem, 1959-1962). Przeciwnicy budynku krytykują zbyt wielkie ich zdaniem rozmiary gmachu i niekorzystny wpływ, jaki wywarł na przestrzń publiczną. Więcej o Placu Unii – „Architektura-murator” nr 12/ 2013.

Najwyższy budynek w Polsce nie powstał jednak na Mazowszu, ale na Śląsku. Wrocławski Sky Tower, zaprojektowany przez Studio Architektoniczne FOLD ma 212 metrów. Położony na przedostatnim, 49 piętrze taras widokowy pozwala na podziwianie Wrocławia z wyjątkowej perspektywy; punkt widokowy jest zresztą najwyżej położoną platformą tego rodzaju w Polsce. Więcej o wieżowcu Sky Tower – „Architektura-murator” nr 7/ 2013.

Współczesna architektura– nie tylko wieżowce
W ostatnich latach oddane zostały do użytku liczne nowe obiekty kultury. Najbardziej efektownym obiektem w tej kategorii jest być może Muzeum Historii Żydów Polskich, zrealizowane w Warszawie. Koszt inwestycji wyniósł ok. 200 milionów złotych. Projekt budynku przygotowali zwycięzcy konkursu rozstrzygniętego w 2005 roku, architekci z fińskiej pracowni architektonicznej Lahdelma & Mahlamäki Oy. Rzeźbiarsko ukształtowana przestrzeń holu wejściowego symbolizuje pęknięcie, albo przejście przecinające Morze Czerwone. Więcej o Muzeum Historii Żydów Polskich – „Architektura-murator” nr 6/ 2013.

Nowe inwestycje 2013
W 2013 zakończyły się także ważne inwestycje transportowe. W Kwidzynie otwarty został nowy most o długości 808 metrów i nietypowej konstrukcji, łączącej cechy mostu belkowego i podwieszanego. To największa w Europie przeprawa tego typu i jedna z zaledwie kilku porównywalnych konstrukcji na całym świecie. Budowa nowego mostu trwała trzy lata, a jej koszt wyniósł przeszło 360 mln zł.
Również trzy lata budowano nowy most w Toruniu, otwarty w grudniu 2013 roku. Koszt nowej inwestycji wyniósł 753 mln zł, przy czym 327 mln pochodziło z funduszy unijnych.

Lista nowych inwestycji jest długa; na uwagę zasługują z pewnością Geocentrum Politechniki Wrocławskiej, Pomorski Park Naukowo Technologiczny, Filharmonia Kaszubska i wiele innych realizacji.
Które spośród nowych inwestycji zasługują na miano najważniejszych w 2013 roku? Zapraszamy do komentowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej