Muzeum Powstania Warszawskiego będzie rozbudowane. Co się zmieni?

2021-11-16 8:06
Muzeum Powstania Warszawskiego
Autor: materiał prasowy Nizio Design Wzdłuż ulicy Towarowej powstanie nowy parterowy budynek wpisany w dawny nasyp kolejowy

Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie rozbudowane od strony ul. Towarowej. Z 11 zgłoszonych prac konkursowych na rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego jury pod przewodnictwem arch. Krzysztofa Ingardena wybrało koncepcję pracowni Nizio Design International. Jakie zmiany w muzeum zaproponowali architekci? Kiedy rusza rozbudowa?

Spis treści

  1. Kto zaprojektował rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego?
  2. Koncepcja rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego
  3. Historia Muzeum Powstania Warszawskiego
  4. Kiedy rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego?
Muzeum Powstania Warszawskiego
Autor: materiał prasowy Nizio Design Projekt rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego powstał w pracowni Nizio Design

Kto zaprojektował rozbudowę Muzeum Powstania Warszawskiego?

Uczestnicy konkursu na projekt Muzeum Powstania Warszawskiego mieli zaproponować koncepcję nowego budynku strefy wejściowej od strony ul. Towarowej oraz zagospodarowania terenu wokół niego. Pierwsze miejsce zdobyła pracownia Nizio Design International. Warszawska pracowania znana jest m.in. z projektów multimedialnych ekspozycji, jak chociażby w Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum POLIN. Jak uzasadniło jury, koncepcja ta w największym stopniu realizowała założone w konkursie cele projektowe, w tym przede wszystkim poprawienie funkcjonalności istniejącego muzeum poprzez zaprojektowanie nowej strefy wejściowej. W projekcie rozbudowy chodziło między innymi o to, by zwiedzający zyskali dostęp do placówki od strony ulicy Towarowej.

Pracownia Nizio Design zaprojektowała również ekspozycję w zabytkowym kompleksie Muzeum Polskiej Wódki przy Placu Konesera 1 w Warszawie. Czytaj więcej>>

Muzeum Powstania Warszawskiego
Autor: materiał prasowy Nizio Design Muzeum Powstania Warszawskiego - projekt rozbudowy obiektu

Koncepcja rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego

Architekci Nizio Design zaproponowali przeszklony, długi pawilon, wpisany w istniejącą skarpę. Na dachu pawilonu o łagodnym spadku, zaprojektowano ogród. W pawilonie zaplanowano miejsca na hol wejściowy, kasy biletowe, informację, sklep z pamiątkami, strefę gastronomiczną oraz szatnię. Z tego miejsca szerokimi schodami i windami zwiedzający będą przedostawać się do podziemnego korytarza prowadzącego pod dziedzińcem do głównego gmachu Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na poziomie -1 pod pawilonem znajdą się sale edukacyjne, a także nowe audytorium mieszczące 300 osób (to obecne, im. Jana Nowaka-Jesiorańskiego mieści jedynie 88 osób).

Co warto zobaczyć w Warszawie? Muzeum Powstania Warszawskiego
Autor: wikipedia Muzeum Powstania Warszawskiego - widok od strony ul. Przyokopowej

Historia Muzeum Powstania Warszawskiego

Przypomnijmy, że Muzeum Powstania Warszawskiego to muzeum historyczne, które mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79. Placówka została otwarta 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Główne wejście do muzeum znajduje się od strony ul. Przyokopowej. Muzeum dokumentuje historię powstania warszawskiego oraz prowadzi działalność naukowo-badawczą i edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Jest to swoisty hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycje w salach muzeum przedstawiają walkę i codzienność powstania na tle okupacji, przez powojenny terror komunistyczny, kończąc na losach powstańców w PRL. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne. Są one przede wszystkim skierowane do młodzieży, której łatwiej zrozumieć jakże ważną historię polskiego patriotyzmu. W Muzeum Powstania Warszawskiego zgromadzono ponad 30 tys. eksponatów. Placówka cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających warszawskie muzea.

Kiedy rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego?

Jeszcze w tym roku ma być przygotowana dokumentacja techniczna dotycząca modernizacji placówki. W 2022 planuje się sporządzenie budżetu, przygotowanie przetargu na wykonawcę inwestycji. Sama rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego ma się rozpocząć najwcześniej wiosną 2022.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej