Muzeum Chopina już otwarte - technologiczna atrakcja w Warszawie

2010-03-03 15:12
Muzeum Chopina
Autor: UM Warszawa W uroczystości uczestniczyli m.in. Prezydent Lech Kaczyński z małżonką, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele ambasad oraz zagraniczni goście

W 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, po gruntownym remoncie i modernizacji, przy ul. Tamka w Warszawie otwarte zostało Muzeum Fryderyka Chopina. Będzie w nim można zobaczyć jak mieszkał Chopin, posłuchać jego utworów, poczuć zapach jego ulubionych kwiatów.

- Chopin był warszawiakiem, tutaj spędził młodość i dzieciństwo, tutaj się uczył i tu się ukształtował jako kompozytor. Dlatego też z największą radością otwieram to muzeum. Jest to placówka szczególna i wyjątkowa. Jest nowoczesna, multimedialna i dzięki niej każdy może zapoznać się z twórczością Chopina. - powiedziała Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- To nie Chopin potrzebuje nas, to my potrzebujemy Chopina, żeby w blasku Jego sławy i geniuszu się ogrzać - dodała Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Chopinowi należy się ten dom w Warszawie i ta ambasada. Dom dlatego, że nie jest to jedynie muzeum. A ambasada, gdyż budynek obok - Centrum Chopinowskie - będzie miejscem instytucji związanych z Fryderykiem Chopinem, placówek edukacyjnych związanych z twórczością artysty. Bardzo mi zależało by uroczystość odbywała się w rocznicę urodzin Chopina. Ten hołd bardzo mu się należał. - powiedział Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zabytkowe wnętrza Zamku Ostrogskich zostały gruntownie zmodernizowane. Na powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych zostały przedstawione ekspozycje dotyczące życia i twórczości Fryderyka Chopina. W jednym z pomieszczeń znajduje się kolorowy pokój dla dzieci, w innych - kapsuła do odsłuchiwania kompozycji artysty i paryski salon Chopina. Dzięki nowoczesnej technologii - płaskim ekranom, setkom ukrytych głośników, ale też kopiom dziewiętnastowiecznych mebli - będzie można zobaczyć m.in. jak wyglądał pokój małego Fryderyka w Żelazowej Woli, a nawet poczuć zapach fiołków, które kompozytor uwielbiał.

Jak przebiegała budowa Muzeum Chopina? - ZOBACZ TUTAJ.

Kolekcja Muzeum Fryderyka Chopina to również 5 tysięcy obiektów, wśród których znajdują się autografy i pierwodruki dzieł Chopina, jego korespondencja, pamiątki, dokumenty, ważne edycje dzieł kompozytora i jemu współczesnych oraz obrazy, grafiki i rzeźby.

Dzięki multimedialnym salom wystawienniczym każdy zwiedzający będzie mógł według własnego uznania przechodzić przez kolejne etapy życia artysty. Pomoże w tym specjalny klucz z elektronicznym zapisem, indywidualną ścieżką zwiedzania wystawy. Dzięki temu podróż przez życie kompozytora będzie mogła trwać krócej (wersja łatwiejsza, przygotowana m.in. dla najmłodszych) lub dłużej - wszystko w zależności od możliwości i chęci zwiedzającego.

Obok Muzeum Fryderyka Chopina stanęło Centrum Chopinowskie. W nowoczesnym, siedmiopiętrowym budynku znajduje się punkt informacji turystycznej, restauracja, kawiarnia, księgarnia, biblioteka, fonoteka i biura instytucji związanych z Fryderykiem Chopinem. Centrum i Zamek Ostrogskich łączy podziemny korytarz.

Muzeum Chopina
Autor: UM Warszawa Kolekcja Muzeum Fryderyka Chopina to również 5 tysięcy obiektów, wśród których znajdują się autografy i pierwodruki dzieł Chopina
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej