Muzeum Chopina już otwarte - technologiczna atrakcja w Warszawie

2010-03-03 15:12
Muzeum Chopina
Autor: UM Warszawa W uroczystości uczestniczyli m.in. Prezydent Lech Kaczyński z małżonką, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk, przedstawiciele ambasad oraz zagraniczni goście

W 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, po gruntownym remoncie i modernizacji, przy ul. Tamka w Warszawie otwarte zostało Muzeum Fryderyka Chopina. Będzie w nim można zobaczyć jak mieszkał Chopin, posłuchać jego utworów, poczuć zapach jego ulubionych kwiatów.

- Chopin był warszawiakiem, tutaj spędził młodość i dzieciństwo, tutaj się uczył i tu się ukształtował jako kompozytor. Dlatego też z największą radością otwieram to muzeum. Jest to placówka szczególna i wyjątkowa. Jest nowoczesna, multimedialna i dzięki niej każdy może zapoznać się z twórczością Chopina. - powiedziała Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- To nie Chopin potrzebuje nas, to my potrzebujemy Chopina, żeby w blasku Jego sławy i geniuszu się ogrzać - dodała Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Chopinowi należy się ten dom w Warszawie i ta ambasada. Dom dlatego, że nie jest to jedynie muzeum. A ambasada, gdyż budynek obok - Centrum Chopinowskie - będzie miejscem instytucji związanych z Fryderykiem Chopinem, placówek edukacyjnych związanych z twórczością artysty. Bardzo mi zależało by uroczystość odbywała się w rocznicę urodzin Chopina. Ten hołd bardzo mu się należał. - powiedział Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zabytkowe wnętrza Zamku Ostrogskich zostały gruntownie zmodernizowane. Na powierzchni ponad 4600 metrów kwadratowych zostały przedstawione ekspozycje dotyczące życia i twórczości Fryderyka Chopina. W jednym z pomieszczeń znajduje się kolorowy pokój dla dzieci, w innych - kapsuła do odsłuchiwania kompozycji artysty i paryski salon Chopina. Dzięki nowoczesnej technologii - płaskim ekranom, setkom ukrytych głośników, ale też kopiom dziewiętnastowiecznych mebli - będzie można zobaczyć m.in. jak wyglądał pokój małego Fryderyka w Żelazowej Woli, a nawet poczuć zapach fiołków, które kompozytor uwielbiał.

Jak przebiegała budowa Muzeum Chopina? - ZOBACZ TUTAJ.

Kolekcja Muzeum Fryderyka Chopina to również 5 tysięcy obiektów, wśród których znajdują się autografy i pierwodruki dzieł Chopina, jego korespondencja, pamiątki, dokumenty, ważne edycje dzieł kompozytora i jemu współczesnych oraz obrazy, grafiki i rzeźby.

Dzięki multimedialnym salom wystawienniczym każdy zwiedzający będzie mógł według własnego uznania przechodzić przez kolejne etapy życia artysty. Pomoże w tym specjalny klucz z elektronicznym zapisem, indywidualną ścieżką zwiedzania wystawy. Dzięki temu podróż przez życie kompozytora będzie mogła trwać krócej (wersja łatwiejsza, przygotowana m.in. dla najmłodszych) lub dłużej - wszystko w zależności od możliwości i chęci zwiedzającego.

Obok Muzeum Fryderyka Chopina stanęło Centrum Chopinowskie. W nowoczesnym, siedmiopiętrowym budynku znajduje się punkt informacji turystycznej, restauracja, kawiarnia, księgarnia, biblioteka, fonoteka i biura instytucji związanych z Fryderykiem Chopinem. Centrum i Zamek Ostrogskich łączy podziemny korytarz.

Muzeum Chopina
Autor: UM Warszawa Kolekcja Muzeum Fryderyka Chopina to również 5 tysięcy obiektów, wśród których znajdują się autografy i pierwodruki dzieł Chopina
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej