Mieszkanie Plus Radom - mieszkania na osiedlu przy ul. Tytoniowej już gotowe

2022-05-16 9:05
Mieszkanie Plus Radom
Autor: PFR Nieruchomości Mieszkanie Plus Radom oddane do użytku

Mieszkanie Plus Radom to kolejna inwestycja, która powstała w ramach rządowego programu. 124 mieszkania w Radomiu zostały oddane do użytku i są gotowe na przyjęcie najemców. Inwestycja jest wynikiem współpracy pomiędzy Urzędem Miasta w Radomiu i spółką PFR Nieruchomości.

Budowa osiedla trwała nieco ponad dwa lata. Pierwsze prace – prowadzone przez radomską firmę ARBUD - ruszyły pod koniec 2019 roku, a w grudniu 2021 osiedle uzyskało pozwolenie na użytkowanie. Wiosną 2022 roku zakończyły się prace wykończeniowe.

Spis treści

  1. Mieszkanie Plus Radom - jakie jest?
  2. Mieszkanie Plus Radom - kto miał największe szanse na wynajem?
  3. Kto był zainteresowany Mieszkaniem Plus w Radomiu? Wyniki ankiety
  4. Kto jest generalnym wykonawcą inwestycji?

Mieszkanie Plus Radom - jakie jest?

W ramach programu Mieszkanie Plus w Radomiu przy ul. Tytoniowej powstały dwa 7-kondygnacyjne budynki ze 124 mieszkaniami. Są w nich zarówno kawalerki, jak i mieszkania 3- i 4-pokojowe. Zdecydowaną większość z nich, bo aż 60% stanowią te 3-pokojowe o średniej powierzchni prawie 60 m². Za projekt budynków odpowiada warszawska pracownia EMA Studio. Architekci zaproponowali elewację w jasnej, biało-szarej kolorystyce, która nawiązuje do znajdującej się po drugiej stronie ulicy Tytoniowej przedwojennej fabryki Polskiego Monopolu Tytoniowego. Fragment jej finalnego kształtu widać już na jednym z bloków.

Mieszkanie Plus Radom
Autor: PFR Nieruchomości Mieszkania wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus w Radomiu

Mieszkanie Plus Radom - kto miał największe szanse na wynajem?

Przypomnijmy, że 12 maja ruszył nabór wniosków, który będzie przeprowadzany w ścisłej współpracy z samorządami. Na kryteriach społecznych, które ustaliły rady miejskie, będzie opierała się pierwsza część naboru. Składający wniosek otrzymywali punkty. Ich liczba zależała od wielu czynników.

Żeby ubiegać się o Mieszkanie Plus w Radomiu trzeba było spełnić kilka warunków. Oto one:

  • Pierwszeństwo miały osoby płacące podatki w Radomiu i te, które wiążą swoją zawodową przyszłość z miastem.
  • Warunkiem było też to, że żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego nie była i nie jest właścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego oraz nie przysługiwało i nie przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
  • Preferowane były też osoby do 35. roku życia, rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne oraz osoby zamieszkujące w mieszkaniowym zasobie Gminy, które zobowiążą się do rozwiązania obecnej umowy najmu i opróżnienia lokalu.
  • Szansę na mieszkanie mały też osoby przeprowadzające się do Radomia w celu podjęcia pracy.
  • Pod uwagę brane były kryteria dochodowe, wprowadzono górną granicę dochodów.

Szczegółowe kryteria wraz z punktacją znajdujdowały się w uchwałach opublikowanych w Biuletynach Informacji Publicznej poszczególnych samorządów.

Kto był zainteresowany Mieszkaniem Plus w Radomiu? Wyniki ankiety

Spółka PFR Nieruchomości przeprowadziła ankietę, która miała zbadać kto jest najbardziej zainteresowany najmem mieszkania. Wypełniono 2403 formularze, a to oznacza 20 zainteresowanych na jedno mieszkanie. Prawie 75% to mieszkańcy Radomia i rozliczający PIT w tym mieście (80% respondentów). Aż 80% to ludzie młodzi pomiędzy 21 a 40 rokiem życia. Prawie połowa z nich mieszka z rodziną lub rodzicami, a 38% wynajmuje mieszkanie na rynku komercyjnym. Dodajmy, że ankietowani musieli odpowiedzieć na ponad 20 pytań, m.in. dotyczących metrażu, struktury i standardu wykończenia preferowanego lokalu oraz obecnej sytuacji mieszkaniowej, rodzinnej i materialnej. Największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 3-pokojowe (43%), 2-pokojowe (35%). Aż 65% wybrałoby mieszkanie wykończone w standardzie podstawowym.

Kto jest generalnym wykonawcą inwestycji?

Generalnym Wykonawcą inwestycji jest radomska firma Arbud, która pomimo trwającej pandemii prowadziła budowę zgodnie z przyjętym harmonogramem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej