Kraków przymierza się do realizacji inwestycji w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
Kraków, przy współpracy z partnerem prywatnym chce budować mieszkania komunalne, obiekty sportowe i nowe centra obsługi mieszkańców. O szansach na realizację miejskich inwestycji w formule PPP debatowano podczas międzynarodowej konferencji "PPP - Potrzeba, Plan, Projekt. Partnerstwo Publiczno-Prywatne w sektorze budynków użyteczności publicznej na przykładzie mieszkań komunalnych i ośrodków sportowo-rekreacyjnych". Organizatorem wydarzenia, któremu patronował Minister Gospodarki, Prezydent Krakowa oraz Marszałek Województwa Małopolskiego, była Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce.
W Krakowie w ramach współpracy z podmiotem prywatnym powstał podziemny parking pod placem Na Groblach, a obecnie toczą się postępowania przetargowe dotyczące czterech kolejnych publicznych parkingów.
Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa przedstawił pozostałe projekty miejskie przewidziane do realizacji w Partnerstwie Publiczno-Prywatnym. - W tym trybie chcemy budować mieszkania komunalne. Wstępnie planujemy, że partner prywatny zobowiązany będzie do przygotowania inwestycji według określonych przez nas parametrów ilościowych i jakościowych, do zrealizowania inwestycji oraz zarządzania powstałym w ten sposób zasobem. W zamian za to będzie mógł pobierać pożytki z nieruchomości oraz ewentualne dopłaty ze strony podmiotu publicznego - mówił Tadeusz Trzmiel. W taki sposób do 2013 roku miałoby powstać 300 lokali mieszkalnych.
Zobacz także: Ośrodek Kolna w Krakowie - nowy pomysł na sport i rekreację
W formule PPP ma powstać gmach nowego Ratusza Miejskiego przy ulicy Centralnej. Inwestycja będzie polegać na adaptacji istniejących budynków Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz dobudowie nowych budynków. Obecnie trwa sporządzanie kosztorysów inwestorskich.
Naprzeciw Nowego Ratusza ma stanąć Centrum Obsługi Inwestorów. Jest już koncepcja architektoniczna obiektu, zaprojektowana przez Włocha Claudio Nardiego. Po wybudowaniu, do nowego miejskiego gmachu zostaną przeniesione wydziały i jednostki zajmujące się procesem inwestycyjnym.
Ponadto Kraków, korzystając z pomocy partnerów prywatnych, chce rozbudowywać infrastrukturę sportową - jak m.in. Hala 100-lecia Cracovii czy Centrum Sportu przy ul. Eisenberga.
Mimo istniejących regulacji prawnych, polskie samorządy dopiero uczą się z nich korzystać. - Właśnie dlatego Francuska Izba Przemysłowo-Handlowa w Polsce już od 2004 roku stara się promować PPP w naszym kraju – mówiła Monika Constant, Dyrektor Generalna CCIFP. - Francja ma duże doświadczenie w realizacji projektów w modelu PPP. Staramy się zatem pokazywać stosowane tam rozwiązania prawno-instytucjonalne, które ułatwiają współpracę pomiędzy podmiotem prywatnym i publicznym – wskazywała Monika Constant.