Kolejowa inwestycja za ponad pół miliarda złotych w Ełku zbliża się do końca

2024-04-15 13:40

Powoli dobiegają końca prace, związane z przebudową i modernizacją infrastruktury kolejowej na stacji Ełk. To spora inwestycja warta 587 mln złotych, będąca częścią modernizacji międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica. Powstało tu 34 km nowych torów i 112 rozjazdów.

Spis treści

  1. Modernizacja kolejowej trasy Rail Baltica w Ełku
  2. Kiedy koniec przebudowy stacji w Ełku?
  3. Zakres prac na stacji w Ełku
  4. Budują most nad rzeką Ełk

Modernizacja kolejowej trasy Rail Baltica w Ełku

To jedna z większych inwestycji kolejowych na Mazurach. Przebudowywana stacja Ełk jest częścią międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica, która łączy Polskę z krajami Bałtyckimi i Europą Zachodnią. Trwa tu modernizacja stacji kolejowej, budowa nowych torów, rozjazdów i wiaduktów. Inwestycja jest warta 587 mln złotych i jest częścią większego zadania związanego z pracami na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok – Ełk.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Kiedy koniec przebudowy stacji w Ełku?

Prace w Ełku mają się zakończyć latem 2024 roku. Jak informuje PKP PLK, na stacji w Ełku zbudowano 34 km torów i 112 rozjazdów. Zaawansowane są roboty przy budowie nowych peronów. Na obu jest zadaszenie i część elementów wyposażenia.

Na peronie nr 1 kończy się układanie nawierzchni. Wykonano też większość prac konstrukcyjnych przy budowie tunelu pod torami, w tym szybów wind i schodów na perony. Po zakończeniu prac 110-metrowy tunel zapewni bezpieczne dojście do pociągów i na drugą stronę stacji, także osobom o ograniczonej mobilności.

Tunel pod stacją Warszawa Zachodnia przebity - 8 metrów pod ziemią, pod pociągami

Zakres prac na stacji w Ełku

Pod wiaduktem kolejowym nad ul. Suwalską w Ełku zakończyło się betonowanie specjalnej konstrukcji – tzw. wanny szczelnej, która na przyszłość zabezpieczy ulicę przed zalaniem. Budowa dodatkowego zabezpieczenia w tym miejscu była niezbędna ze względu na trudne warunki wodno-gruntowe. Teraz wykonawca, którym jest firma Budimex, będzie mógł przystąpić do robót przy wykonywaniu warstw nawierzchni drogowej.

Przebudowana ul. Suwalska będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdym kierunku oraz dodatkowy lewoskręt w ul. Słoneczną, chodnik i ciąg pieszo rowerowy. Otwarcie skrzyżowania dla ruchu planowane jest na przełom maja i czerwca.

Budują most nad rzeką Ełk

W ramach inwestycji powstaje też most nad Rzeką Ełk. Trwa ostatni etap betonowania jego konstrukcji. Jak informują PKP PLK, na potrzeby tego etapu przygotowano tymczasową podporę w nurcie rzeki, zbrojenia i szalunki. Tuż obok, po gotowej części przeprawy, prowadzony jest ruch pociągów.

Konstrukcja nowego wiaduktu nad ul. Kolejową jest gotowa, trwają natomiast prace przy przebudowie ulicy, w tym zabezpieczeniu przed wodą. Kierowcy bezpiecznie przejadą w tym miejscu pod torami w maju. Gotowa jest także konstrukcja nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Towarową. Kończą się prace związane z zabudową torów. Trwa budowa układu drogowego, w tym ronda.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej