Jajo z placu Pięciu Rogów w Warszawie zmienia kolor. Wszystkiemu winne graffiti

2024-06-14 11:50

Słynne jajo z placu Pięciu Rogów w Warszawie przechodzi przemianę. Rzeźba „Pisklę. Drozd Śpiewak” Joanny Rajkowskiej (która stworzyła też m.in. palmę przy rondzie de Gaulle'a) pojaśnieje. Miało się to stać samo, pod wpływem słońca, jednak na przeszkodzie stanęła walka z graffiti.

Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Jajo z placu Pięciu Rogów w Warszawie pojaśnieje. W tle walka z graffiti
  2. Kim jest Joanna Rajkowska, autorka rzeźby na placu Pięciu Rogów?

Jajo z placu Pięciu Rogów w Warszawie pojaśnieje. W tle walka z graffiti

Ogromne jajo na placu Pięciu Rogów w Warszawie, zamontowane wiosną 2023 r., to rzeźba Joanny Rajkowskiej pt. „Pisklę. Drozd Śpiewak”, artystki znanej w przestrzeni stolicy m.in. ze słynnej palmy stojącej na rondzie de Gaulle'a. Przykładając ucho do powierzchni obiektu, można usłyszeć ptasie dźwięki, m.in. ćwierkanie drozda śpiewaka i bicie jego serca. Choć część osób krytykowała tę instalację artystyczną, ogółem spotkała się ona z pozytywnym przyjęciem – według danych Urzędu Miasta na placu odbywa się ok. 12 tys. interakcji z rzeźbą tygodniowo.

Teraz cętkowane błękitne jajo jest przemalowywane na jaśniejszy odcień. Taką decyzję podjęła sama artystka. Jak wyjaśnia, jajo miało z czasem zmienić kolor samo pod wpływem słońca, ale tak się nie stało. Winna jest powłoka antygraffiti, którą pokryto rzeźbę, żeby uchronić ją przed wandalami. Substancja spełniła swoje zadanie, ale powstrzymała też proces płowienia. Trzeba więc zdjąć warstwę ochronną, przemalować jajo i zabezpieczyć je przed graffiti jeszcze raz. Wymaga to tymczasowego zasłonięcia obiektu namiotem.

– W moim zamierzeniu [jajo – przyp. red.] jest obiektem surrealnym, dokładnie tak jak palma, i umieszcza nas w zupełnie innej czasoprzestrzeni. Konkretnie w ptasiej czasoprzestrzeni – tłumaczy Rajkowska.

Kim jest Joanna Rajkowska, autorka rzeźby na placu Pięciu Rogów?

Urodzona w 1968 r. w Bydgoszczy artystka zasłynęła przede wszystkim swoimi instalacjami umieszczanymi w przestrzeni publicznej. To obiekty o znacznych rozmiarach, często nietypowe i rzucające się w oczy, skłaniające do zatrzymania się i chwili refleksji. Joanna Rajkowska najsilniej związana jest z Warszawą, gdzie mieszka i pracuje. Jej dzieła wystawiane były nie tylko w Polsce, ale też m.in. Niemczech, Austrii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech oraz w Stanach Zjednoczonych.

Wielokrotnie nagradzana Rajkowska ma na koncie m.in. takie rozpoznawalne dzieła jak:

  • „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich”, czyli palma z ronda de Gaulle'a,
  • „Dotleniacz”, czyli sztuczny staw i ławki na placu Grzybowskim w Warszawie,
  • „Pisklę. Drozd Śpiewak” na placu Pięciu Rogów.

– Joanna Rajkowska jest autorką projektów publicznych, obiektów, filmów, instalacji oraz efemerycznych akcji i sytuacji realizowanych w przestrzeni pozagaleryjnej.(...) Projekty Rajkowskiej opierają się zwykle na pracy nad specyficznym miejscem, obciążonym historycznie lub ideologicznie, naznaczonym brakiem tożsamości, traumą lub wyparciem – podaje strona Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej