III linia metra M3. Jest umowa na prace przedprojektowe III linii metra na Gocław

2021-11-29 11:11
III linie metra
Autor: UMW Stacja Gocław - projekt koncepcyjny ILF

III linia metra powstanie na prawym brzegu Wisły. Pierwszy odcinek M3 ma połączyć stacje Stadion Narodowy i Gocław. 26 listopada miasto podpisało umowę na wykonanie prac przedprojektowych III linii metra. Z kim? Jaką trasą pojedzie III linia metra.

Spis treści

 1. Wyniki przetargu na I etap III linii metra
 2. Przebieg III linia metra
 3. Kiedy ruszy budowa III linii metra?
 4. Kiedy zakończy się budowa III linii metra?
 5. III linia metra - historia
 6. Warianty przebiegu III linii metra w Warszawie

Wyniki przetargu na I etap III linii metra

Na wykonanie prac przedprojektowych III linii metra wybrano firmę ILF Consulting Engineers Polska - była to najtańsza (ponad 19 mln zł) spośród trzech ofert biorąca udział w przetargu Firma będzie miała za zadanie określić wpływ inwestycji na miejską infrastrukturę i środowisko oraz przygotować projekt koncepcyjny nowego odcinka metra.

Budowa metra ma priorytet, pomimo dość trudnej sytuacji finansowej miasta. Rozstrzygamy już przebieg trzeciej linii na pozostałych odcinkach. Prowadzone są także intensywne prace koncepcyjne dotyczące kolejnych linii i docelowego układu metra w stolicy.

Jak wylicza ratusz, ILF Consulting Engineers Polska będzie miała 18 miesięcy (od dnia podpisania umowy) na:

 • przygotowanie projektu koncepcyjnego – raport wstępny i końcowy,
 • ustalenia stref wpływu budowy obiektów metra na zabudowę sąsiadującą,
 • oceny stanu budynków w strefach wpływu budowy obiektów metra,
 • analizy wpływu drgań i obciążeń dynamicznych na konstrukcje budynków i ludzi w nich przebywających, dokumentacji hydrogeologicznej i geologiczno-inżynierskiej,
 • programu funkcjonalno-użytkowego oraz Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych.

Przebieg III linia metra

Nowa linia zostanie poprowadzona z funkcjonującej już od kilku lat stacji Stadion Narodowy, która od początku była planowana jako węzeł przesiadkowy. Stamtąd M3 pojedzie na kolejne stacje: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i stację Gocław. Oprócz tego powstanie też odgałęzienie prowadzące do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce. Stacja Stadion Narodowy stanie się kluczowym węzłem komunikacyjnym prawobrzeżnej Warszawy, umożliwiającym przesiadkę do pociągów na dworcu PKP, linii autobusowych i tramwajów.

 • Dworzec Wschodni – wzdłuż ulicy Kijowskiej, na wprost budynku Dworca PKP Warszawa Wschodnia; Mińska – wzdłuż ulicy Podskarbińskiej, na północ od skrzyżowania z ciągiem Stanisławowska-Dwernickiego; Rondo Wiatraczna – po północnej stronie ronda Wiatraczna, wzdłuż ul. Grochowskiej; Ostrobramska – wzdłuż ul. Zamienieckiej, przy skrzyżowaniu z Ostrobramską, Gocław – wzdłuż ul. Fieldorfa, na skrzyżowaniu z ul. Bora-Komorowskiego.

Przebieg trzeciej linii metra został wyznaczony nową trasą na podstawie analiz niezależnych ekspertów (konsorcjum firm Egis Rail – czołowej europejskiej firmy zajmującej się projektowaniem infrastruktury szynowej oraz polskiej firmy TransEko), a także na podstawie wniosków płynących z prac nad nowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy - kluczowego dokumentu, który przesądza o zagospodarowaniu przestrzennym miasta, o jego dalszym rozwoju.

III linia metra
Autor: UM Warszawa Przebieg III linii metra na Gocław Link: Kliknij i powiększ

III linia metra powstanie z przeznaczeniem dla blisko 180 tys. osób mieszkających na Pradze-Południe. Zapewni lepszą komunikację dla dużych osiedli - Gocławia, Grochowa i Kamionka. Nowa linia metra umożliwi mieszkańcom Gocławia dotarcie do centrum w 17 minut.

III linia metra stacja Gocław
Autor: UMW Stacja Gocław - projekt koncepcyjny ILF. Czy będzie tak wyglądać?

Kiedy ruszy budowa III linii metra?

Zgodnie z zapowiedziami, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, roboty budowlane powinny ruszyć w 2023 roku.

Kiedy zakończy się budowa III linii metra?

Prace projektowe i budowlane nad III linią metra mają potrwać oko 11 lat. I etap (6 stacji) ma być gotowy w 2028 roku.

III linia metra
Autor: UM Warszawa Stacja metra Stadion Narodowy

III linia metra - historia

Pierwsze plany budowy III linii metra w Warszawie pochodzą z lat 70. i 80. Pierwotnie M3 miała połączyć Okęcie i Ochotę z Gocławiem i Julianowem. Kolejne lata zweryfikowały plany. Jako pierwszy z projektu odpadł odcinek Okęcie – Dworzec Zachodni, a potem Dworzec Zachodni – Stadion Narodowy. W planach pozostał jedynie odcinek Stadion Narodowy – Gocław. W 2015 roku władze miasta zapewniały, że budowa linii M3 rozpocznie się po 2020 roku. Aktualny prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podtrzymuje tą deklarację i zapowiada, że budowa rozpocznie do końca 2023 roku. Jak już pisaliśmy wyżej, w maju 2019 Metro Warszawskie ogłosiło przetarg na wykonanie studium technicznego III linii metra wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka. Zadanie obejmuje analizy przebiegu i lokalizacji stacji. Na decyzję, który wariant przebiegu III linii metra będzie realizowany trzeba poczekać około 12 miesięcy.

Warianty przebiegu III linii metra w Warszawie

 • wariant I (kolor zielony) - zgodny z wytycznymi zawartymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy (SUiKZP). Przebieg na odcinku: stacja C14 Stadion Narodowy – stacja E6 Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka,
 • wariant II (kolor żółty) - zgodny z koncepcją prezentowaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Przebieg na odcinku: stacja C14 Stadion Narodowy – stacja E5 Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka,
 • wariant III - to koncepcja jeszcze nieznana, którą w drodze przetargu mogą zaproponować autorzy opracowania. Przebieg na odcinku: stacja C14 Stadion Narodowy – stacja Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka.
III linia metra
Autor: UM Warszawa Warianty przebiegu III linii metra na Pradze-Południe Link: Powiększ mapę
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej