III linia metra M3. Kto zaprojektuje III linię metra na Gocław? Wiemy kto jest chętny

2021-07-12 10:57
III linia metra
Autor: Getty Images Są plany na budowę III lini metra w Warszawie

III linia metra powstanie na prawym brzegu Wisły, mimo sporych problemów budżetowych w stolicy. 28 lipca 2021 otwarte zostały oferty w przetargu na wykonanie dokumentacji przedprojektowej dla tej inwestycji. Zgłosiło się trzech chętnych. Pierwszy odcinek metra ma łączyć stacje Stadion Narodowy i Gocław. Dowiedz się jaką trasą pojedzie III linia metra.

Spis treści

 1. Wyniki przetargu na I etap III linii metra
 2. Przebieg III linia metra
 3. Kiedy ruszy budowa III linii metra?
 4. Kiedy zakończy się budowa III linii metra?
 5. III linia metra - historia
 6. Warianty przebiegu III linii metra w Warszawie

Wyniki przetargu na I etap III linii metra

Budowa II linii metra przebiega zgodnie z planem i jest coraz bliżej końca. Powoli warszawiaków coraz bardziej interesuje budowa III linii metra.

28 lipca 2021 otwarte zostały oferty w przetargu na wykonanie dokumentacji przedprojektowej dla III linii metra. Zgłosiło się trzech chętnych:

 • ILF Consulting Engineers Polska (19 mln 222 tys. 440 zł brutto)
 • Egis Poland - (27 mln 807 tys. 840 zł brutto) oraz
 • konsorcjum w składzie: Biuro Projektów Metroprojekt" (lider) i Ośrodek Certyfikacji Transportu na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej - (23 mln 062 tys. 500 zł brutto)

Nadesłane zgłoszenia zostaną ocenione według następujących kryteriów: cena - 60%, dodatkowe doświadczenie (koordynator, projektant w specjalności architektonicznej, projektant w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, projektant w specjalności inżynieryjnej kolejowej, geolog) - każde po 7% oraz wykonanie uproszczonego projektu koncepcyjnego - 5%.

Przebieg III linia metra

Nowa linia zostanie poprowadzona z funkcjonującej już od kilku lat stacji Stadion Narodowy, która od początku była planowana jako węzeł przesiadkowy. Stamtąd M3 pojedzie na kolejne stacje: Dworzec Wschodni, Mińska, Rondo Wiatraczna, Ostrobramska, Jana Nowaka-Jeziorańskiego i stację Gocław. Oprócz tego powstanie też odgałęzienie prowadzące do Stacji Techniczno-Postojowej na Koziej Górce. Stacja Stadion Narodowy stanie się kluczowym węzłem komunikacyjnym prawobrzeżnej Warszawy, umożliwiającym przesiadkę do pociągów na dworcu PKP, linii autobusowych i tramwajów.

 • Dworzec Wschodni – wzdłuż ulicy Kijowskiej, na wprost budynku Dworca PKP Warszawa Wschodnia; Mińska – wzdłuż ulicy Podskarbińskiej, na północ od skrzyżowania z ciągiem Stanisławowska-Dwernickiego; Rondo Wiatraczna – po północnej stronie ronda Wiatraczna, wzdłuż ul. Grochowskiej; Ostrobramska – wzdłuż ul. Zamienieckiej, przy skrzyżowaniu z Ostrobramską, Gocław – wzdłuż ul. Fieldorfa, na skrzyżowaniu z ul. Bora-Komorowskiego.

Przebieg trzeciej linii metra został wyznaczony nową trasą na podstawie analiz niezależnych ekspertów (konsorcjum firm Egis Rail – czołowej europejskiej firmy zajmującej się projektowaniem infrastruktury szynowej oraz polskiej firmy TransEko), a także na podstawie wniosków płynących z prac nad nowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy - kluczowego dokumentu, który przesądza o zagospodarowaniu przestrzennym miasta, o jego dalszym rozwoju.

III linia metra
Autor: UM Warszawa Przebieg III linii metra na Gocław Link: Kliknij i powiększ

III linia metra powstanie z przeznaczeniem dla blisko 180 tys. osób mieszkających na Pradze-Południe. Zapewni lepszą komunikację dla dużych osiedli - Gocławia, Grochowa i Kamionka. Nowa linia metra umożliwi mieszkańcom Gocławia dotarcie do centrum w 17 minut.

Kiedy ruszy budowa III linii metra?

Zgodnie z zapowiedziami, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, roboty budowlane powinny ruszyć w 2023 roku.

Prace przygotowawcze dla pierwszego etapu rozpoczynamy już teraz (marzec 2021). Chcemy dobrze przygotować ten projekt na nową perspektywę finansową UE. Natomiast w drugiej połowie roku zlecone zostaną prace nad studium technicznym linii M3 po lewobrzeżnej stronie Warszawy - mówi Prezydent Rafał Trzaskowski.

Kiedy zakończy się budowa III linii metra?

Prace projektowe i budowlane nad III linią metra mają potrwać oko 11 lat. I etap (6 stacji) ma być gotowy w 2028 roku.

III linia metra
Autor: UM Warszawa Stacja metra Stadion Narodowy

III linia metra - historia

Pierwsze plany budowy III linii metra w Warszawie pochodzą z lat 70. i 80. Pierwotnie M3 miała połączyć Okęcie i Ochotę z Gocławiem i Julianowem. Kolejne lata zweryfikowały plany. Jako pierwszy z projektu odpadł odcinek Okęcie – Dworzec Zachodni, a potem Dworzec Zachodni – Stadion Narodowy. W planach pozostał jedynie odcinek Stadion Narodowy – Gocław. W 2015 roku władze miasta zapewniały, że budowa linii M3 rozpocznie się po 2020 roku. Aktualny prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podtrzymuje tą deklarację i zapowiada, że budowa rozpocznie do końca 2023 roku. Jak już pisaliśmy wyżej, w maju 2019 Metro Warszawskie ogłosiło przetarg na wykonanie studium technicznego III linii metra wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka. Zadanie obejmuje analizy przebiegu i lokalizacji stacji. Na decyzję, który wariant przebiegu III linii metra będzie realizowany trzeba poczekać około 12 miesięcy.

Warianty przebiegu III linii metra w Warszawie

 • wariant I (kolor zielony) - zgodny z wytycznymi zawartymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy (SUiKZP). Przebieg na odcinku: stacja C14 Stadion Narodowy – stacja E6 Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka,
 • wariant II (kolor żółty) - zgodny z koncepcją prezentowaną przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Przebieg na odcinku: stacja C14 Stadion Narodowy – stacja E5 Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka,
 • wariant III - to koncepcja jeszcze nieznana, którą w drodze przetargu mogą zaproponować autorzy opracowania. Przebieg na odcinku: stacja C14 Stadion Narodowy – stacja Gocław, wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Kozia Górka.
III linia metra
Autor: UM Warszawa Warianty przebiegu III linii metra na Pradze-Południe Link: Powiększ mapę
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej