Program wsparcia rozwoju Warszawy z budżetu państwa. Ponad 3 mld zł na metro, obwodnice i nie tylko

2023-09-26 11:38
Program wsparcia rozwoju Warszawy
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Program wsparcia rozwoju Warszawy ma działać do 2030 r.

5 września 2023 rząd przyjął program wsparcia rozwoju Warszawy. Do 2030 stolica może wnioskować o łącznie ponad 3 mld zł z budżetu państwa na inwestycje takie jak m.in. 3. linia metra M3, Trasa Świętokrzyska czy obwodnica Śródmieścia. Jakie będą zasady dofinansowania z budżetu państwa?

Spis treści

 1. Program wsparcia rozwoju Warszawy – najważniejsze informacje
 2. Ile pieniędzy z budżetu państwa na rozwój Warszawy?
 3. Dofinansowanie na rozwój Warszawy – na jakie cele może zostać przyznane?
 4. Program wsparcia Warszawy do 2030 r. – zasady przyznawania dofinansowania

Program wsparcia rozwoju Warszawy – najważniejsze informacje

„Rządowy program wsparcia rozwoju m.st. Warszawy na lata 2023-2030” to wieloletni program finansowy przyjęty przez Radę Ministrów 5 września 2023. Jest to specjalna pula pieniędzy z budżetu państwa z przeznaczeniem na wsparcie inwestycji w stolicy. Władze Warszawy mogą wnioskować o przyznanie środków na rozmaite inwestycje takie jak np. budowa metra czy dróg.

– Chcemy wesprzeć Warszawę z kolejnymi inwestycjami: 3. linia metra, wsparcie rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego, a także odbudowa perły sportowej Warszawy czyli „Skry” – mówił premier Mateusz Morawiecki w styczniu 2023, zapowiadając program.

Co ważne, lista inwestycji, które mogą otrzymać dofinansowanie, jest otwarta – muszą one jedynie spełniać kryteria określone w uchwale. Nie musi to być więc konkretnie metro czy obwodnica Śródmieścia, która również pojawiała się w rządowych komunikatach.

Zobacz galerię: Warszawa metro 2050, czyli plany rozbudowy. Dokąd metro dojedzie w 2029, 2034, 2048 roku? Zobacz mapy

Ile pieniędzy z budżetu państwa na rozwój Warszawy?

Rządowy program wsparcia rozwoju Warszawy przewiduje, że w każdym roku do uzyskania będzie inna kwota. Łączny budżet programu to 3,71 mld zł. Dla porównania budowa centralnego odcinka 2. linii metra M2 w Warszawie (7 stacji) blisko dekadę temu kosztowała 4,17 mld zł.

Przewidziano następujące kwoty do wykorzystania w kolejnych latach:

 • 2023 – 5 mln zł (wkład własny miasta musi wynieść 1,25 mln zł),
 • 2024 – 31 mln zł (wkład własny miasta 7,75 mln zł),
 • 2025 – 58 mln zł (wkład własny miasta 14,5 mln zł),
 • 2026 – 112 mln zł (wkład własny miasta 28 mln zł),
 • 2027 – 250 mln zł (wkład własny miasta 62,5 mln zł),
 • 2028 – 885,5 mln zł (wkład własny miasta 221,375 mln zł),
 • 2029 – 1130,5 mln zł (wkład własny miasta 282,625 mln zł),
 • 2030 – 3071 mln zł (wkład własny miasta 767,75 mln zł).

Warto podkreślić, że są to maksymalne kwoty, jakie Warszawa ma szansę uzyskać, a nie już przekazane miastu środki – realne kwoty wsparcia będą zależały od tego, o co miasto będzie wnioskować i ile z tych wniosków zostanie rozpatrzonych pozytywnie.

Dofinansowanie na rozwój Warszawy – na jakie cele może zostać przyznane?

Warszawa może wnioskować o środki z budżetu państwa na 3 cele:

 • poprawa dostępności transportowej, zwiększenie mobilności i podniesienie poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego,
 • podniesienie jakości życia,
 • wzrost atrakcyjności inwestycyjnej, turystycznej i rekreacyjnej miasta.

W uchwale określono, że w założeniu pieniądze powinny zostać przeznaczone na inwestycje w: zrównoważony transport publiczny, usprawnienie komunikacji drogowej, wzmocnienie potencjału miasta w oparciu o dziedzictwo kulturowe, rozwój terenów sportu i rekreacji dla mieszkańców oraz wsparcie infrastruktury usług publicznych.

Dla każdego z celów podano szczegółowe wytyczne, według których będą oceniane wnioski o dofinansowanie. Przykładowo przy ocenie wniosku środki na o rozbudowę sieci metra będą uwzględniane takie aspekty jak liczba nowych stacji, długość nowych linii i liczba kupowanych lub modernizowanych pociągów metra. Z kolei oceniając wniosek o dofinansowanie na rozbudowę sieci drogowej, rząd uwzględni takie kwestie jak długość nowych i przebudowywanych dróg, liczba przebudowywanych skrzyżowań i długość nowych oraz przebudowywanych dróg dla rowerów.

Program wsparcia Warszawy do 2030 r. – zasady przyznawania dofinansowania

W każdym roku funkcjonowania programu władze Warszawy mogą składać wnioski o dofinansowanie do 30 września. Miasto składa wniosek do wojewody, który następnie będzie wnioskować o środki do ministra właściwego ds. budżetu (za pośrednictwem ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego). Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, pula pieniędzy zostaje uruchomiona i pieniądze trafiają do stolicy.

Co ważne, dofinansowane mogą zostać jedynie inwestycje, które:

 • są zadaniem własnym miasta,
 • nie są w żaden sposób dofinansowane z unijnych regionalnych programów operacyjnych, ustalanych na poziomie województwa.

Co więcej, infrastruktura objęta dofinansowaniem może być wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, ale w wymiarze maksymalnie 20% wydajności lub zasobów rocznie. Dotacja może też zostać przyznana na maksymalnie 80% wartości projektu (ze wszystkich źródeł dofinansowania).

Odróżnisz pawlacz od tapczanu? Rozwiąż quiz o mieszkaniach w PRL-u

Pytanie 1 z 10
Pawlacz to...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej