II linia metra Warszawa. Zobacz jak będą wyglądały stacje

2019-02-14 17:19
II linia metra Warszawa
Autor: UM Warszawa Stacja metra Wolska (rejon skrzyżowania ulicy Płockiej z ulicą Wolską)

II linia metra Warszawa jest jeszcze w budowie. Tak będzie wyglądać sześć kolejnych stacji II linii warszawskiego metra, które powstaną w ramach budowy odcinka zachodniego i wschodnio-północnego.

Miasto podpisało umowę z pracowniami, które zwyciężyły w konkursie na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej kolejnych sześciu stacji II linii metra. Tak będzie wyglądało metro na Woli i Targówku.

Wizualizacje nowych stacji II linii metra Warszawa

Budowa II linii metra Warszawa: realizacja odcinka zachodniego i wschodniego-północnego

Projekt stacji dla odcinka  zachodniego – Wolska, Moczydło i Księcia Janusza – przygotuje Biuro Projektów Metroprojekt. Projektantem stacji metra Szwedzka, Targówek I i Targówek II, które powstaną w ramach odcinka wschodniego-północnego II linii metra, została spółka ILF Consulting Engineers Polska.

Projektantów nowych stacji II linii metra w Warszawie wyłoniono w konkursie, który składał się z dwóch części. Pierwsza obejmowała przygotowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej I etapu realizacji odcinka zachodniego II linii metra w Warszawie, z kolei druga wykonanie II etapu realizacji odcinka wschodniego-północnego II linii metra w Warszawie. Oprócz projektów stacji, prace obejmowały również tunele szlakowe, tory odstawcze i komory do zawracania  pociągów.

W ocenie projektów najważniejszą rolę odegrały koszty wykonania. Uwagę zwrócono również na walory konstrukcyjno-technologiczne i eksploatacyjne, rozwiązania architektoniczne oraz oddziaływanie inwestycji na środowisko. Oceniono także powiązanie nowych stacji z innymi środkami komunikacji publicznej. W konkursie na zaprojektowanie sześciu nowych stacji metra udział wzięło 14 firm, z czego 5  prac dotyczyło odcinka zachodniego, a 9 odcinka wschodniego-północnego.

Planowana lokalizacja stacji odcinka zachodniego II linii metra:

  • C8  (Wolska) rejon skrzyżowania ulicy Płockiej z ulicą Wolską
  • C7 (Moczydło) rejon skrzyżowania ul. Górczewskiej z ul. Syreny
  • C6 (Księcia Janusza) rejon skrzyżowania ul. Górczewskiej z ulicą Księcia Janusza


Planowana lokalizacja stacji odcinka wschodniego-północnego II linii metra:

  • C16  (Szwedzka) rejon skrzyżowania ulicy Strzeleckiej z ulicą Szwedzką
  • C17  (Targówek I) rejon skrzyżowania ulicy M. Ossowskiego z ulicą  Pratulińską
  • C18 (Targówek II) rejon skrzyżowania ulicy Pratulińskiej z  ulicą Trocką


– Budujemy centralny odcinek II linii metra, ale planujemy też dalszy rozwój Warszawy. Dziś mamy już koncepcje projektów dla 6 dalszych stacji II linii metra i odcinków je łączących. Podobnie jak przy centralnym odcinku II linii metra, chcemy uzyskać na ich budowę środki unijne. Będziemy o to zabiegać – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

W imieniu miasta st. Warszawy umowę podpisało Metro Warszawskie Sp. z o.o., które pełni funkcję inwestora zastępczego budowy II linii metra. Planowany termin rozpoczęcia budowy obu odcinków  przypada na 2014 rok, a ich zakończenie - 2016 rok.

II linia metra, według wstępnych zapowiedzi, ma być gotowa do 2020 roku.

Wystrój stacji ma nawiązywać do bezpośredniego otoczenia, odzwierciedlać lokalne tradycje lub wygląd otoczenia.

Stacja II linii metra Warszawa - Zielona stacja „Ks. Janusza"

Według autorów koncepcji, dobór kolorów z dominującą zielenią nawiązuje do przeszłości okolicy; w pobliżu funkcjonował przed wojną zakład ogrodniczy rodziny Ulrichów. Użytkownik  wędrując wzdłuż peronu i  spoglądając na  sufit  będzie odnosił wrażenie   przenikania  promieni słonecznych  poprzez gęsty układ  drzew i gałęzi ponad nim.

Stacja II linii metra Warszawa - Rekreacyjne „Moczydło"

W sąsiedztwie stacji znajduje się Park  Moczydło, zrealizowany w latach 60. XX wieku, z  czterema stawami i obszernymi terenami zielonymi. Motywem przewodnim w dekoracji stacji są nawiązania do żywiołów, wody i powietrza; detale dekoracji mają kojarzyć się z bąblami powietrza wędrującymi pod powierzchnią lodu.

Stacja metra Przemysłowa „Wolska"

Stację " Wolska" zlokalizowano wzdłuż ulicy Płockiej, północna  głowica  znajduje się na skrzyżowaniu z ulicą Wolską, natomiast południowa głowica usytuowana jest wzdłuż  ulicy Płockiej. Teren ten był w latach powojennych jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych stolicy, kontynuując przedwojenne tradycje. W tak zwanej Zachodniej Dzielnicy Przemysłowej działały Zakłady im. Marcina Kasprzaka, im. Róży Luksemburg, im. Ludwika Waryńskiego, Zakłady Farmaceutyczne Polfa, Zakłady Budowy Maszyn Lampowych i inne.  Projekt nawiązywać ma do lokalnej  przemysłowej tradycji. Wystrój stacji ma wywoływać skojarzenia z wnętrzem starego urządzenia. Efekt ten osiągnięty ma być poprzez graficzne odwzorowanie schematów układów scalonych w stropie nad  peronem w formie paneli szklanych z naniesionymi układami graficznymi.


Autorzy: Kazimierski i Ryba Biuro Projektowe: Andrzej Ryba i Tomasz Kazimierski
oraz niezależni projektanci Łukasz Górzyński , Barbara Górzyńska , Maciej Noszczak, Michał Tęskny, Tomasz Szeremeta, Justyna Omelko, Wojciech Pachocki, Jacek Dudkiewicz
Współpraca autorska: Paulina Sasinowska, Łukasz Styczeń

II linia metra Warszawa
Autor: UM Warszawa II linia metra w Warszawie: stacja Moczydło
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej