Dworzec PKP Kielce. Trwa remont obiektu, uruchomiono dworzec tymczasowy. Film z budowy

2022-05-06 14:42
Dworzec kolejowy Kielce
Autor: PKP S.A. Szacowana wartość przebudowy dworca w Kielcach to 44,21 mln zł netto

Dworzec PKP Kielce czeka kompleksowa przebudowa. Obiekt ma mieć nową elewację i całkowicie odmienione wnętrza. Modernistyczny dworzec projektu Jerzego Bortkiewicza z Biura Projektów Kolejowych w Lublinie, po remoncie ma być obiektem nowoczesnym, proekologicznym, estetycznym i spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych. Zobacz wizualizacje dworca PKP w Kielcach. Podróżni aktualnie mogą korzystać z dworca tymczasowego w Kielcach.

Ważne

20 kwietnia 2022 otwarty został dla podróżnych dworzec tymczasowy w Kielcach, który zastąpił gmach główny dworca kolejowego na czas jego przebudowy. Dworzec tymczasowy znajduje się pomiędzy Galerią Wieża Sztuki, a budynkiem Poczty Polskiej. Zbudowano go z 24 modułów kontenerowych. Na dworcu tymczasowym powstała przestrzeń obsługi podróżnych - klimatyzowana poczekalnia o powierzchni około 45 m², kasy biletowe (PKP Intercity i POLREGIO), a także toalety. Na piętrze  powstały powierzchnie pod biura spółek kolejowych.

Spis treści

  1. Dworzec Kielce - aktualności
  2. Dworzec PKP Kielce - o inwestycji
  3. Proekologiczne rozwiązania na dworcu w Kielcach
  4. Dworzec PKP Kielce przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami
  5. Dworzec kolejowy Kielce - finansowanie
Dworzec kolejowy Kielce
Autor: PKP S.A. Projekt dworca kolejowego w Kielcach powstał w firmie Pas Projekt

Dworzec Kielce - aktualności

25 stycznia 2022 ruszyła przebudowa dworca PKP w Kielcach w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie świętokrzyskim.

Koszt przebudowy dworca w Kielcach to 44,21 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe, wykonawcą robót firma MGBuilding z Kielc, a projekt przebudowy dworca wykonała pracownia Pas Projekt z Nadarzyna.

Czytaj też:

Rozpoczęliśmy długo wyczekiwaną i największą inwestycję w województwie świętokrzyskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i jedną z większych na terenie całego kraju. Dzięki niej modernistyczny dworzec w Kielcach przejdzie kompleksową przebudowę, w wyniku której stanie się nie tylko budynkiem nowoczesnym i spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych, ale również dostępnym oraz proekologicznym. Miasto rangi Kielc zasługuje na tak komfortowy dworzec – powiedział Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dworzec PKP Kielce - o inwestycji

Dzięki planowanej modernizacji dworzec w Kielcach zyska nowy blask. Elewacja zostanie odwzorowana w zgodzie z oryginałem, co podkreśli historyczny wygląd obiektu i jego reprezentacyjny charakter.

Duże zmiany planowane są też wewnątrz budynku. Na parterze powstanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi. W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. W budynku zaprojektowano też przestrzeń pod dwa biletomaty oraz bankomaty i automaty vendingowe. Te ostatnie będą stanowić uzupełnienie dla oferty lokali komercyjnych, które zaplanowano na dworcu.

Układ hali zaprojektowano w sposób umożliwiający bezkolizyjną obsługę pasażerów i przemieszczanie się użytkowników dworca przez tunel podziemny oraz z miasta na peron. Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze budynku zostanie zaadaptowana na nowoczesne pomieszczenia biurowe.

Metamorfozę przejdzie również najbliższe otoczenie dworca. Pojawi się tam 18 miejsc parkingowych (8 po południowej i 10 po północnej stronie budynku), a także wiata rowerowa na 12 jednośladów. Zamontowane zostaną nowe ławki i kosze.

Dworzec kolejowy Kielce
Autor: PKP S.A. Wizualizacja wnętrz dworca w Kielcach

Proekologiczne rozwiązania na dworcu w Kielcach

Na dworcu w Kielcach powstanie wiele rozwiązań proekologicznych oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Zaprojektowano energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Na dachu dworca pojawią się systemy fotowoltaiczne, a wewnątrz obiektu – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. 27 paneli fotowoltaicznych w ciągu roku ma wyprodukować około 8500 kWh „zielonej” energii elektrycznej – wykorzystywanej na potrzeby budynku.

Dworzec będzie również bardziej energooszczędny dzięki zastosowaniu materiałów elewacyjnych i ślusarki o niskim współczynniku przenikania ciepła, kurtyn powietrznych oraz pomp ciepła. Dworzec ma być wyposażony w system BMS (Building Management System) odpowiedzialny za pracę urządzeń i instalacji oraz optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody. Nowoczesne będą również systemy bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, system sygnalizacji włamania i napad) oraz przeciwpożarowe.

Przy dworcu zaplanowano również dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych.

Dworzec kolejowy Kielce
Autor: PKP S.A. Wizualizacja dworca PKP w Kielcach

Dworzec PKP Kielce przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami

Poza eleganckim wyglądem i nową aranżacją przestrzeni wewnątrz dworzec stanie się również bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Do strefy obsługi podróżnych dostaniemy się za pomocą dwóch pochylni zlokalizowanych od strony miasta i peronów. Równie proste będzie przemieszczanie się po budynku, gdyż w projekcie zaplanowano likwidację barier architektonicznych oraz montaż czterech wind, a także wprowadzono szereg usprawnień. Wśród nich m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, mapy dotykowe, które ułatwiają poruszanie się po dworcu i orientację w terenie osobom niewidzącym i niedowidzącym. Z kolei przy kasach biletowych zamontowane zostaną urządzenia wzmacniające sygnał aparatów słuchowych.

Dworzec kolejowy Kielce - finansowanie

Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dworzec kolejowy Kielce
Autor: PKP S.A. Dworzec kolejowy w Kielcach otrzyma nową elewację, a jego wnętrza zostaną całkowicie przebudowane
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej