Dworzec PKP Kielce. Trwa remont obiektu, uruchomiono dworzec tymczasowy. Film z budowy

Dworzec PKP Kielce czeka kompleksowa przebudowa. Obiekt ma mieć nową elewację i całkowicie odmienione wnętrza. Modernistyczny dworzec projektu Jerzego Bortkiewicza z Biura Projektów Kolejowych w Lublinie, po remoncie ma być obiektem nowoczesnym, proekologicznym, estetycznym i spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych. Zobacz wizualizacje dworca PKP w Kielcach. Podróżni aktualnie mogą korzystać z dworca tymczasowego w Kielcach.
20 kwietnia 2022 otwarty został dla podróżnych dworzec tymczasowy w Kielcach, który zastąpił gmach główny dworca kolejowego na czas jego przebudowy. Dworzec tymczasowy znajduje się pomiędzy Galerią Wieża Sztuki, a budynkiem Poczty Polskiej. Zbudowano go z 24 modułów kontenerowych. Na dworcu tymczasowym powstała przestrzeń obsługi podróżnych - klimatyzowana poczekalnia o powierzchni około 45 m², kasy biletowe (PKP Intercity i POLREGIO), a także toalety. Na piętrze powstały powierzchnie pod biura spółek kolejowych.
Spis treści
- Dworzec Kielce - aktualności
- Dworzec PKP Kielce - o inwestycji
- Proekologiczne rozwiązania na dworcu w Kielcach
- Dworzec PKP Kielce przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami
- Dworzec kolejowy Kielce - finansowanie

Dworzec Kielce - aktualności
25 stycznia 2022 ruszyła przebudowa dworca PKP w Kielcach w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 w województwie świętokrzyskim.
Koszt przebudowy dworca w Kielcach to 44,21 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe, wykonawcą robót firma MGBuilding z Kielc, a projekt przebudowy dworca wykonała pracownia Pas Projekt z Nadarzyna.
Czytaj też:
Rozpoczęliśmy długo wyczekiwaną i największą inwestycję w województwie świętokrzyskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i jedną z większych na terenie całego kraju. Dzięki niej modernistyczny dworzec w Kielcach przejdzie kompleksową przebudowę, w wyniku której stanie się nie tylko budynkiem nowoczesnym i spełniającym współczesne standardy obsługi podróżnych, ale również dostępnym oraz proekologicznym. Miasto rangi Kielc zasługuje na tak komfortowy dworzec – powiedział Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Dworzec PKP Kielce - o inwestycji
Dzięki planowanej modernizacji dworzec w Kielcach zyska nowy blask. Elewacja zostanie odwzorowana w zgodzie z oryginałem, co podkreśli historyczny wygląd obiektu i jego reprezentacyjny charakter.
Duże zmiany planowane są też wewnątrz budynku. Na parterze powstanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi. W bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. W budynku zaprojektowano też przestrzeń pod dwa biletomaty oraz bankomaty i automaty vendingowe. Te ostatnie będą stanowić uzupełnienie dla oferty lokali komercyjnych, które zaplanowano na dworcu.
Układ hali zaprojektowano w sposób umożliwiający bezkolizyjną obsługę pasażerów i przemieszczanie się użytkowników dworca przez tunel podziemny oraz z miasta na peron. Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze budynku zostanie zaadaptowana na nowoczesne pomieszczenia biurowe.
Metamorfozę przejdzie również najbliższe otoczenie dworca. Pojawi się tam 18 miejsc parkingowych (8 po południowej i 10 po północnej stronie budynku), a także wiata rowerowa na 12 jednośladów. Zamontowane zostaną nowe ławki i kosze.

Proekologiczne rozwiązania na dworcu w Kielcach
Na dworcu w Kielcach powstanie wiele rozwiązań proekologicznych oraz nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Zaprojektowano energooszczędne oświetlenie wykonane w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Na dachu dworca pojawią się systemy fotowoltaiczne, a wewnątrz obiektu – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. 27 paneli fotowoltaicznych w ciągu roku ma wyprodukować około 8500 kWh „zielonej” energii elektrycznej – wykorzystywanej na potrzeby budynku.
Dworzec będzie również bardziej energooszczędny dzięki zastosowaniu materiałów elewacyjnych i ślusarki o niskim współczynniku przenikania ciepła, kurtyn powietrznych oraz pomp ciepła. Dworzec ma być wyposażony w system BMS (Building Management System) odpowiedzialny za pracę urządzeń i instalacji oraz optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody. Nowoczesne będą również systemy bezpieczeństwa (monitoring, kontrola dostępu, system sygnalizacji włamania i napad) oraz przeciwpożarowe.
Przy dworcu zaplanowano również dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych.

Dworzec PKP Kielce przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami
Poza eleganckim wyglądem i nową aranżacją przestrzeni wewnątrz dworzec stanie się również bardziej przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Do strefy obsługi podróżnych dostaniemy się za pomocą dwóch pochylni zlokalizowanych od strony miasta i peronów. Równie proste będzie przemieszczanie się po budynku, gdyż w projekcie zaplanowano likwidację barier architektonicznych oraz montaż czterech wind, a także wprowadzono szereg usprawnień. Wśród nich m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, mapy dotykowe, które ułatwiają poruszanie się po dworcu i orientację w terenie osobom niewidzącym i niedowidzącym. Z kolei przy kasach biletowych zamontowane zostaną urządzenia wzmacniające sygnał aparatów słuchowych.
Dworzec kolejowy Kielce - finansowanie
Inwestycja jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
