Do mostu pieszo-rowerowego w Warszawie przez nowe przejście. Powstanie zebra przez Wisłostradę

2024-03-08 13:13

Most pieszo-rowerowy w Warszawie, nazywany też kładką, ma zostać otwarty już wiosną 2024 r. Teraz Zarząd Dróg Miejskich przymierza się do budowy nowego przejścia dla pieszych przez Wisłostradę, które pozwoli dostać się do kładki. W planach jest też przebudowa ul. Okrzei.

Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Spis treści

  1. Most pieszo-rowerowy w Warszawie z nowym przejściem przez Wisłostradę
  2. Czy nowa zebra powstanie przed otwarciem kładki pieszo-rowerowej?
  3. Metamorfoza ul. Okrzei nastąpi po otwarciu kładki

Most pieszo-rowerowy w Warszawie z nowym przejściem przez Wisłostradę

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie ogłosił przetarg na wybudowanie nowego przejścia dla pieszych przez Wisłostradę, na wysokości ul. Karowej. Powstanie także przejazd rowerowy. Nowe pasy ze światłami pozwolą łatwiej dostać się na nowy most pieszo-rowerowy, którego otwarcie ma nastąpić w ciągu kilku miesięcy. Ułatwi to znacząco mieszkańcom i turystom przemieszczanie się pomiędzy Starym Miastem a nową kładką.

Inwestycja obejmie także wyznaczenie lewoskrętu z ul. Karowej w Wybrzeże Kościuszkowskie, montaż nowych latarni oraz wytyczenie dodatkowego przejazdu rowerowego przez wlot ul. Karowej.

– Powstanie „w cieniu” świateł regulujących ruch na Wisłostradzie dla pasażerów komunikacji miejskiej i kierowców, nie powodując większych utrudnień. Zadowoleni będą też kierowcy z Powiśla, którzy będą mogli skręcać z Karowej już nie tylko w kierunku Mokotowa, ale też Żoliborza – informuje ZDM.

Czy nowa zebra powstanie przed otwarciem kładki pieszo-rowerowej?

Na razie nie jest pewne, czy otwarcie nowego przejścia dla pieszych przez Wisłostradę zostanie zgrane z otwarciem kładki. Miasto nie podaje jak na razie żadnych konkretnych terminów otwarcia mostu – mówi się tylko o „wiośnie 2024 r.”. Istnieje jednak ryzyko, że budowa zebry nie zakończy się do momentu udostępnienia kładki mieszkańcom.

Skąd taki wniosek? Przetarg na nowe przejście dla pieszych zakończy się dopiero 22 marca, po czym wybór wykonawcy musi się jeszcze uprawomocnić. Możliwe są też odwołania innych uczestników postępowania. Nawet jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć szybko, prace nad zebrą przez Wisłostradę ruszą najwcześniej w kwietniu i potrwają – jak podaje miasto – 100 dni. Oznaczałoby to koniec prac w lipcu, a więc już zdecydowanie latem.

Metamorfoza ul. Okrzei nastąpi po otwarciu kładki

Po otwarciu kładki pieszo-rowerowej znacznie zwiększy się ruch pieszo-rowerowy na ul. Okrzei po praskiej stronie Wisły i dalej, w kierunku m.in. Portu Praskiego w Warszawie. Miasto planuje przebudowę tej ulicy, tak, żeby stała się ona bardziej reprezentacyjna i wygodniejsza. Jest już jednak w zasadzie pewne, że przebudowa ul. Okrzei nastąpi dopiero po otwarciu mostu pieszo-rowerowego. Most jest już bowiem niemal gotowy, a projekt metamorfozy ulicy dopiero powstaje. Miasto nie podaje też żadnych konkretnych terminów – mówi się jedynie o rozpoczęciu prac w 2024 r. Przy czym z pewnością będzie to dopiero druga połowa roku, gdyż dopiero wtedy gotowa będzie dokumentacja projektowa.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej