Czarnobyl - sarkofag elektrowni jądrowej w Czarnobylu gotowy

2019-07-16 11:52
Czarnobyl sarkofag
Autor: materiały prasowe Czarnobyl - sarkofag zabezpieczający pozostałości po reaktorze

Czarnobylski sarkofag z początkiem lipca 2019 zakrył zniszczony reaktor nr 4 i starą betonową konstrukcję. Przypomnijmy, że choć od katastrofy w Czarnobylu minęło przeszło 33 lata to feralny reaktor nr 4 wciąż zagraża. Aby zapobiec kolejnej katastrofie powstał nowy sarkofag, który na jakiś czas ma pogrzebać śmiertelne zagrożenie. Zobaczcie jak powstawała ta potężna konstrukcja.

Czarnobyl to jedno z najpopularniejszych opuszczonych miejsc na ziemi. Przypomnijmy, że 26 kwietnia 1986 o godzinie 1.23 w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej doszło do największej katastrofy w dziejach energetyki jądrowej. I choć w skażonym regionie kwitnie już życie fauny i flory to wciąż nie jest tu bezpiecznie, a osiedlanie się jest zabronione. Wybuch reaktora w Czarnobylu był tak niespodziewany, że Związek Radziecki na poczekaniu musiał wymyślić sposób za unicestwienie śmiertelnego zagrożenia. Reaktor nr 4 zalano więc betonem. Od początku wiadomo było, że jest to rozwiązanie tymczasowe i kiedy minie największe zagrożenie trzeba będzie znaleźć sposób, aby lepiej zabezpieczyć zarówno Czarnobyl, jak i pozostałe rejony narażone na niebezpieczeństwo płynące wprost z tego opuszczonego miejsca. Decyzję o budowie nowego sarkofagu przyśpieszył fakt, ze stary betonowy sarkofag poważnie groził zawaleniem. Jeśli doszłoby do tego, radioaktywny pył ponownie mógłby wznieść się w powietrze.

Zobacz jak teraz wygląda Czarnobyl>>

Czarnobyl - sarkofag zabezpieczeniem na 100 lat

Aby zabezpieczyć Czarnobyl przed kolejną katastrofą powstała niespotykana na światową skalę inwestycja. Nad uszkodzonym reaktorem została nadbudowana hala, która na kolejne 100 lat ma zabezpieczyć Czarnobyl i okolice. Budowy hali w Czarnobylu podjęła się francuska firma Novarka. Prace budowlane ruszyły w 2012 roku. W budowie brała udział polska firma Mostostal Kraków, której zadaniem było wykonanie i dostawa konstrukcji stalowej kopuły, która miała zabezpieczyć pozostałości po reaktorze.

Zobacz jak wyglądała stalowa konstrukcja kopuły dostarczona do Czarnobyla przez polską firmę.

Konstrukcja sarkofagu w Czarnobylu

Konstrukcja sarkofagu w Czarnobylu ma 105 m wysokości, 150 m długości i 257 m szerokości. Waży około 36 tys. ton. Budowla powstawała obok reaktora w odległości 327 m. Kiedy roboty budowlane zakończyły się, nastąpił etap nasuwania konstrukcji na stary sarkofag. Operacja trwała pięć dni. Do podniesienia kopuły wykorzystano 224 podnośniki hydrauliczne, które przesuwały konstrukcję co 60 cm.

Nowy sarkofag leży na 200 tonach radioaktywnego korium, 30 tonach pyłu i 16 tonach uranu i plutonu, a ostatnie badania wykazały, że siła promieniowania wewnątrz konstrukcji wynosi 10 000 rentgenów na godzinę (norma: 20–50 mikrorentgenów na godzinę).

Czarnobyl - budowa sarkofagu. Jak zabezpieczeni byli robotnicy?

Robotnicy pracujący przy budowie sarkofagu w Czarnobylu byli wyposażeni w dwa czujniki. Jeden z nich rejestrował na jak duże promieniowanie pracownik narażony jest w danej chwili. Drugi zaś pokazywał jakie promieniowanie przyjął w dłuższym okresie. Jeśli wskaźnik któregoś z urządzeń przekroczył dopuszczalną dawkę, osoba musiała opuścić Czarnobyl.

Poniżej film z budowy sarkofagu w Czarnobylu.

Czarnobyl - ile kosztowała budowa nowego sarkofagu?

Budowa nowego sarkofagu w Czarnobylu finansowana była ze środków pochodzących spoza Ukrainy. Kwotę 190 mln euro przeznaczył Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, Unia Europejska z kolei dała 110 mln euro, USA - 85,5 mln euro, a Polska 1,5 mln euro.

Zobacz galerię zdjęć z terenów opuszczonego Czarnobyla>>

Czy materiały radioaktywne w Czarnobylu zostaną kiedyś usunięte?

Na chwilę obecną nie istnieje technologia, dzięki której można byłoby usunąć pozostałości materiałów radioaktywnych w Czarnobylu. Takie działania są planowane, ale dopiero za około 50 lat. Tymczasem ruszyły procedury związane z uzyskaniem certyfikatów, które umożliwią rozebranie starego sarkofagu, gdyby pojawiła się możliwość usunięcia materiałów radioaktywnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej