Cogiteon w Krakowie odebrany od wykonawcy! Wiemy, kiedy wielkie otwarcie

2024-04-12 15:02

W Krakowie szykuje wielkie otwarcie wyczekiwanej inwestycji. Mowa o budowie Cogiteonu – to nowoczesne centrum nauki, które powstało w dzielnicy Czyżyny. Wielkie otwarcie odbędzie się 21 i 22 czerwca!

Spis treści

  1. Cogiteon - kiedy otwarcie?
  2. Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon
  3. Cogiteon - budowa
  4. Cogiteon, ekologiczna inwestycja w Czyżynach
  5. Ile kosztowała budowa Cogiteonu?
  6. Jak będzie wyglądało otwarcie Cogiteonu?

Cogiteon - kiedy otwarcie?

Na początku kwietnia 2024 r. Hochtief Polska S.A., oficjalnie przekazała budynek centrum nauki inwestorowi. Rozpoczęły się już testy wszystkich systemów budynku. Ekipa Cogiteonu może się już zacząć przygotowywać do otwarcia i trenować scenariusze zajęć. Poszczególne przestrzenie będą zyskiwały docelowy wygląd. Wielkie otwarcie Cogiteonu zaplanowano na 21 i 22 czerwca 2024 roku.

Tak z zewnątrz wygląda dworzec metropolitalny w Lublinie

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

Cogiteon to nowoczesne centrum nauki, jakie powstało w krakowskiej dzielnicy Czyżyny. Wspaniała bryła budynku z zielonym dachem robi wrażenie.

Jak informuje inwestor (Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon jest instytucją kultury Województwa Małopolskiego, powołaną 15 grudnia 2017 roku) – Cogiteon to już nie kilka pomieszczeń w kamienicy w centrum Krakowa i niewielki zespół edukatorów, którzy w kilka lat przeprowadzili pokazy dla ponad 118 tys. osób, w tym w ramach projektu dofinansowanego ze środków unijnych.

Teraz Cogiteon to:

  • obiekt o powierzchni 14 tys. m2 powierzchni użytkowej,
  • 2-hektarowy park,
  • hektarowy ogród na dachu.

W ramach inwestycji powstała interaktywna wystawa stała „Człowiek i jego marzenia”, osobna ekspozycja dla dzieci, a laboratoria zyskały profesjonalne wyposażenie. Cogiteon to także przestrzenie konferencyjne i eventowe, które mogą być wykorzystywane biznesowo.

Czytaj też: Cogiteon - kiedy otwarcie nowoczesnego centrum nauki w Krakowie? Najnowsze zdjęcia!

Cogiteon - budowa

Budowa trwała od marca 2021 roku, a projekt architektoniczny narodził się 3 lata wcześniej. Sama koncepcja centrum jest jeszcze starsza. W międzynarodowym konkursie architektonicznym wygrała propozycja pracowni Heinle, Wischer und Partner.

Zgodnie z nią centrum tworzą 4 pawilony, spięte wspólną elewacją. Budynek stopniowo wznosi się z poziomu gruntu od strony pasa startowego dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny w stronę alei Bora-Komorowskiego. Znaczna jego część znajduje się pod ziemią. Na dachu rośnie 12 drzew. Są byliny, kwiaty, trawy, eksponaty plenerowe oraz ścieżki spacerowe z widokiem na Kraków. Dalszych prawie 300 drzew rośnie w parku, który powstał obok Cogiteonu.

Cogiteon, ekologiczna inwestycja w Czyżynach

W obiekcie zastosowano unikalne rozwiązanie pompy ciepła, która współpracuje ze zbiornikiem lodu, aby zapewnić ogrzewanie i chłodzenie. Zbiornik, który może pomieścić około 860 tys. litrów wody, sąsiaduje z kolejnym – drugi rezerwuar gromadzi deszczówkę wykorzystywaną do podlewania roślin na dachu. Oprócz tego działa inteligentny system sterowania urządzeniami BMS, a ledowe oświetlenie funkcjonuje w energooszczędnym systemie DALI.

Ile kosztowała budowa Cogiteonu?

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 284 mln zł, z czego prawie 3/4 stanowi koszt prac budowlanych wraz z zagospodarowaniem terenu parkowego. Generalny wykonawca realizował kontrakt w trudnym okresie pandemii oraz wojny w Ukrainie, czego efektem była wysoka inflacja oraz problemy z dostępem do materiałów budowlanych. W trakcie budowy odkryto niemiecki schron paliwowy z okresu II wojny światowej, który ostatecznie udało się wkomponować w przestrzenie zielone.

Cogiteon powstał nie jako budynek, ale jako w pełni wyposażona instytucja. Z eksponatami, które powstały na specjalne zamówienie. Z laboratoriami w których działa specjalistyczny sprzęt: m.in. dygestoria, komory laminarne, drukarki 3D. Z warsztatem w którym jest m.in. maszyna do cięcia z użyciem wody pod wysokim ciśnieniem. To wyposażenie kosztowało ponad 35 mln zł.

Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Unijne wsparcie wyniosło 196 mln złotych.

Jak będzie wyglądało otwarcie Cogiteonu?

- Jeszcze w tym roku planujemy cykl kosmicznych spotkań i warsztatów, organizację eventów z kuchnią molekularną, kilka wystaw w ramach ścieżki „Zrównoważona przyszłość”, a w dalszej perspektywie organizację Festiwalu Snów, co nawiązuje do jednego z eksponatów wystawy stałej. Już teraz dostępne bez ograniczeń są zielone przestrzenie rekreacyjne, które zajmują 2/3 terenu centrum nauki – informują przedstawiciele Cogiteonu.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej