Centralny Port Komunikacyjny. Aż 22 chętnych na nadzór inwestorski CPK

2022-02-21 11:02
Centralny Port Komunikacyjny
Autor: CPK Koncepcja architektoniczna firmy KPF miała być funkcjonalna i oryginalna. Projektanci skupili się na maksymalnym skróceniu odległości pomiedzy centralną częścią lotniska, a najdalej oddalonymi bramkami, tak aby ułatwić pasażerom odprawy i przesiadki. Ponadto terminal byłby połączony z planowaną stacją kolejową linii dużych prędkości łączącej Warszawę, CPK i Łódź. Projektanci zaproponowali terminal w kształcie trójkąta z przezroczystym dachem, z pomarańczowymi świetlikami o nieregularnlnej formie niczym polski bursztyn. Przewidzieli również możliwość rozbudowy terminala.

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym. Budowa inwestycji ma ruszyć za około 2 lata, a prace projektowe już w 2022. Aż 22 firmy i konsorcja m.in. z Polski, Francji, Niemiec i Korei Południowej zgłosiły się do przetargu na nadzór inwestorski Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował PAP rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk. Poznaj stanowisko NIK w sprawie inwestycji CPK.

Spis treści

 1. O Centralnym Porcie Komunikacyjnym - aktualności
 2. NIK o inwestycji CPK
 3. Gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny?
 4. Centralny Port komunikacyjny - przetargi
 5. Kiedy ruszy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego?
 6. Koszt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego
 7. Kiedy koniec budowy CPK?
 8. Budowa linii kolejowych do Centralnego Portu Lotniczego
 9. Powstanie prawie 700 km Kolei Dużych Prędkości (KDP) do CPK
 10. Wizualizacje Centralnego Portu Komunikacyjnego
 11. Nowe miasto przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym
 12. Czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma sens?
 13. Centralny Port Komunikacyjny wybuduje spółka celowa
Strategia "Nowy Polski Ład". Morawiecki już obiecywał CPK, drony i prom. Co tym razem? Komentarz Adama Federa [WIDEO]

O Centralnym Porcie Komunikacyjnym - aktualności

Wpłynęły 22 oferty: od czterech konsorcjów - złożonych łącznie z ośmiu podmiotów - i 18 firm na nadzór inwestorski nad CPK. To firmy z różnych stron świata m.in. z Polski, Francji, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Pełną listę oferentów udostępniona jest na platformie SmartPZP.

24 stycznia została podpisana umowa dla odcinka CMK-Północ na ponad 120-kilometrowy odcinek tzw. CMK-Północ, czyli przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej w stronę Kujaw i Trójmiasta. Długość planowanej trasy to ok. 122 km.

Umowa dotyczy studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) tzw. szprychy CPK nr 1. Odcinek CPK – Płock – Włocławek. Spółka CPK podpisała kontrakt z konsorcjum firm IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo, BBF i  Arcadis. Wartość umowy to ponad 38 mln zł netto.

Dzięki tej inwestycji CPK pociągi będą jeździć na początku z prędkością do 250 km/h, a docelowo 350 km/h. Tzn. do takiej wartości będzie można w przyszłości podnieść prędkość maksymalną bez przebudowy torowiska.

NIK o inwestycji CPK

13 stycznia 2022 NIK opublikował raport o budowie CPK, z którego wynika, że niezbędne jest niezwłoczne przeprowadzenie rzetelnej analizy kosztów i korzyści, zarówno tych ekonomicznych, jak i społecznych, jakie ma przynieść budowa największego lotniska w naszym kraju.

NIK się pyta: "czy to się może udać?" i wskazuje, że przy tym tempie prac zakończenie budowy lotniska do końca 2027 roku jest zagrożone. W dodatku nadal nie wiadomo ile dokładnie będzie kosztować Centralny Port Komunikacyjny, ani skąd będą pochodzić pieniądze na ten projekt. Aby nowy port lotniczy (komponent lotniczy) był opłacalny musiałby obsłużyć w 2030 roku – 24,3 mln pasażerów, a nakłady inwestycyjne nie mogą przekroczyć 46 mld zł. 

Z ustaleń kontroli NIK wynika, że w koncepcji CPK nie przedstawiono pełnego uzasadnienia biznesowego, w tym m.in. harmonogramu związanego z powstawaniem kosztów i korzyści, wyliczeń finansowych spodziewanych korzyści oraz oszacowania korzyści utraconych.

NIK zwraca uwagę, że w wyniku nierzetelnego planowania etapu przygotowawczego w koncepcji CPK, poszczególne zadania zostały zrealizowane z opóźnieniem – sięgającym nawet 2,5 roku – w stosunku do przyjętych założeń.

NIK przeanalizował także wydatki na Centralny Port Komunikacyjny.

Raport NIK Centralny Port Komunikacyjny
Autor: raport NIK

Kwoty wydatkowane do końca 2020 r. w związku z realizacja działań wskazanych w Koncepcji CPK wyniosły 95,6 mln zł:

 • 4,3 mln zł - koszty obsługi Pełnomocnika Rządu ds. CPK
 • 84,7 mln zł - wydatki CPK sp. z o.o. (w tym nakłady inwestycyjne)
 • 6,6 mln zł - wydatki PPL poniesione przez PPL na analizy dotyczące CPK

W samym 2020 CPK sp. z o.o. wydała 57,9 mln zł na realizację powierzonych jej zadań w ramach Komponentów Lotniskowego i Kolejowego (65 proc. planu finansowego po aktualizacji). Dotyczyły one wydatków HR (43,6 mln zł), funkcjonowania biura (4 mln zł), IT (4,7 mln zł), zakupu usług prawnych (0,4 mln zł), doradztwa (1,9 mln zł), podróży służbowych i reprezentacji (0,4 mln zł), usług marketingowych i PR (2,3 mln zł).

CPK sp. z o.o. zatrudniała 255 osób w 2020, z czego w Komponencie Lotniskowym – 41 osób, w Komponencie Kolejowym – 59, w Komponencie Nieruchomości – 22, w Komponencie Strategia i Rozwój – 25 osób. Pozostałe 108 osób było zatrudnionych w Pionach Dyrektora Wykonawczego, Finansowym, Komunikacji i PR, Prezesa Zarządu.

Ryzyka, które zidentyfikował NIK to:

 • ryzyko niezapewnienia finansowania w przyszłości części przedsięwzięć zaplanowanych w dalszych etapach inwestycji
 • ryzyko nieuzasadnionego wzrostu kosztów finansowania zadań w zakresie zarządzania projektami
 • wysokie prawdopodobieństwo nieukończenia budowy w wyznaczonym terminie

Powyższe możemy przeczytać na stronie www.nik.gov.pl, a tu udostępniamy cały raport >> RAPORT NIK: BUDOWA CENTRALNEGO PORTU KOMUNIKACYJNEGO.

Centralny Port Komunikacyjny tak zareagował na wyniki raportu: "Ogólna ocena kontroli w NIK w Spółce CPK jest pozytywna - najczęściej powtarzającym się zdaniem w wystąpieniu pokontrolnym jest: „w działalności kontrolowanej jednostki przedstawionym wyżej zakresie nie stwierdzono nieprawidłowości”. Oczywiście NIK wskazuje na pewne ryzyka związane z inwestycją, np. ryzyko niedotrzymania terminu, jednak takie ryzyko występuję przy realizacji każdej inwestycji, a spółka CPK podejmuje odpowiednie kroki aby to ryzyko minimalizować."

A tak spółka Centralny Port Komunikacyjny odpowiada na wskazane przez NIK opóźnienie:

Raport NIK Centralny Port Komunikacyjny
Autor: CPK

Komentarz pozostawiamy Państwu.

Pod koniec 2021 podano do wiadomości publicznej gdzie ma stanąć przyszły port lotniczy. Na mapach widać, że plan obejmuje aż 20 wsi, które mają zostać częściowo lub w całości wyburzone, aby mógł powstać nowy port lotniczy i towarzysząca mu infrastruktura.

Chodzi o miejscowości:

 • Na terenie gminy Baranów: Kaski i Nowa Pułapina (częściowo) oraz Buszyce, Drybus, Wyczółki, Strumiany Dolne i Górne (w całości),
 • Na terenie gminy Teresin: Elżbietów i Szymanów (częściowo) oraz Maurycew, Pawłówek i Skrzelew (w całości),
 • Na terenie gminy Wiskitki: Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz (częściowo) oraz Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś (w całości).

W sumie to teren wielkości około 41 km².

Mieszkańcy wiosek są zdruzgotani i oburzeni tymi informacjami. Szczególnie, że zostały one przekazane tuż przed świętami Bożego Narodzenia. W związku z planowaną inwestycją czują się nękani i męczeni od ponad 4 lat. Twierdzą, że ta sprawa zabiera większość radości życia i chęci do pracy, a teraz jeszcze zaburzyła tak ważny okres świąt.

Tymczasem Prezes CPK, Mikolaj Wild informuje, że podjęcie decyzji o preferowanej lokalizacji Portu Solidarność nie było łatwe, a ostateczne decyzje zostały podjęte tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w życie mieszkańców.

Poniżej dokładne mapy i stanowisko rolników z gminy Baranów.

Przypomnijmy, że 9 grudnia 2021 Pełnomocnik Rządu RP ds. budowy CPK, wiceministr infrastruktury Marcin Horała, południowokoreański minister ziemi, infrastruktury i transportu Noh Hyeong Ouka oraz prezesi spółek: CPK i Incheon International Airport Corporation (IIAC) podpisali porozumienie, które zakłada działania zmierzające do wspólnego przedsięwzięcia w formule joint venture, w którym Koreańczycy mają objąć mniejszościowy pakiet udziałów. Do końca przyszłego roku obie strony wypracują szczegółowe warunki wspólnej inwestycji.

Wcześniej spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na wykonanie master planu dla CPK. Zadania podejmie się należąca do brytyjskiej grupy Arup firma Arup Polska.

Zamówienie zakłada stworzenie m.in. projektu terminala pasażerskiego, terminali satelitarnych, dworca kolejowego i zaplanowanie węzła przesiadkowego dla transportu publicznego. Jednak rzecznik CPK zastrzega, że to nie jest jeszcze zlecenie na projektowanie terminala. Zgodnie z założeniami prace związane z koncepcją projektową terminala zaczną się w 2022 roku. Budowa torów kolejowych ma ruszyć w 2023 roku - twierdzi min. Horała.

Gdzie powstanie Centralny Port Komunikacyjny?

Centralny Port Komunikacyjny "Solidarność" ma powstać w miejscowości Stanisławów w gminie Baranów, 40 kilometrów na zachód od Warszawy. Ma to być węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach inwestycji na ok. 3000 hektarach ma powstać Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie. Docelowo lotnisko ma być rozbudowane do przepustowości ok. 100 mln ludzi.

Centralny Port Komunikacyjny, według rządzących, to jedno z podstawowych narzędzi, które posłuży do wychodzenia Polski z kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa. Uzasadniają to tym, że lotnisko to dziesiątki tysięcy miejsc pracy i nowe możliwości gospodarcze. O wyborze tej lokalizacji zdecydowała nie tylko bliskość stolicy, ale także możliwość zabezpieczenia odpowiedniej wielkości terenu. 

Mapa Centralny Port Komunikacyjny
Autor: FB Mapa Centralnego Portu Komunikacyjnego Link: Kliknij i powiększ

Centralny Port komunikacyjny - przetargi

Aktualnie CPK uruchomiło przetarg na inżyniera kontraktu, który dotyczy usług związanych z budową kolejowych „szprych" w całej Polsce. Szacowana wartość umowy to 2,5 mld zł. Inżynier kontraktu ma w imieniu spółki CPK nadzorować poszczególne etapy inwestycji – od projektowania, przez realizację robót, aż po fazę gwarancji i rękojmi. W przetargu ma być wyłonionych maks. 20 wykonawców. Firmy te, po podpisaniu umowy ramowej będą mogły świadczyć usługi inżyniera kontraktu oraz ubiegać się o poszczególne zadania cząstkowe. Współpraca ma trwać przez około osiem lat. Zgłoszenia będą przyjmowane do 27 stycznia 2022 roku. W przetargu mogą wziąć udział zarówno do polscy, jak i zagraniczni oferenci. 

Trwa też kolejne duże postępowanie. Chodzi o przetarg, którego celem jest wyłonienie maksymalnie ośmiu wykonawców, którym spółka CPK będzie zlecać poszczególne zadania w ramach uproszczonego trybu postępowań wykonawczych. Szacowana wartość zamówienia to ponad 1,7 mld zł.

W zakres zamówienia wchodzą prace przygotowawcze przy budowie Portu Solidarność, czyli m.in. niwelacja gruntu, zagospodarowanie terenu budowy, realizacja obiektów tymczasowych, rozbiórki, przyłącza do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby inwestycji i inne prace niewymagające sporządzenia projektu architektoniczno-budowlanego. Termin składania ofert to 24 stycznia 2022. Prace mają ruszyć w 2023 roku.

Prezes spółki CPK, Mikołaj Wild powiedział, że ten przetarg, to docelowo umowa ramowa na prace budowlane. To też kolejny krok, który przybliża moment wbicia pierwszej łopaty w 2023 roku. Spółka CPK liczy, że przetargiem będą zainteresowane największe firmy budowlane z doświadczeniem przy znaczących projektach infrastrukturalnych. Dodał też, że w tym roku czekają nas kolejne przełomowe działania, w tym m.in. złożenie wniosku o decyzję środowiskową czy wybór projektanta generalnego CPK.

Kiedy ruszy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego?

Budowa lotniska ma się rozpocząć w 2023 roku. Aktualnie dopinane są działania formalno-prawne, instytucjonalne, finansowe oraz te związane z uzyskaniem decyzji środowiskowej.

Przypomnijmy, że 21 czerwca 2018 weszła w życie specjalna ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, która ma ułatwić jego budowę. Ustawa ta określa zasady i warunki przygotowania, finansowania i realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz infrastruktury towarzyszącej, w tym zasad i warunków rezerwacji terenu, wydania decyzji lokalizacyjnej oraz nabywania nieruchomości w drodze dobrowolnych negocjacji.

Koszt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Koszty związane z realizacją inwestycji szacowane są na poziomie do 35 mld zł, w tym 16-19 mld zł na realizację części lotniskowej, 8-9 mld zł kolejowej i 7 mld zł drogowej.

Kiedy koniec budowy CPK?

Zakończenie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego planowane jest w 2027 roku.

Budowa linii kolejowych do Centralnego Portu Lotniczego

Równolegle z planowaniem inwestycji, trwają prace nad programem modernizacji linii kolejowych na potrzeby CPK.

Łączna długość nowych linii kolejowych do obsługi CPK ma wynieść 1600 km. Będą one przebiegały z 10 kierunków Polski do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. Każda z 10 kolejowych „szprych” prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury.

W przyszłości dojazd pociągiem do Centralnego Portu Komunikacyjnego ma zająć nie dłużej niż 2 godz. W ramach etapu zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez Port Solidarność zdolności operacyjnej, wybudowane zostanie 140 km nowych linii, głównie na trasie Warszawa - CPK – Łódź. Pozostałe inwestycje kolejowe mają powstać do 2040 roku.

Centralny Port Komunikacyjny
Autor: Centralny Port Komunikacyjny Centralny Port Komunikacyjny - program budowy nowych linii kolejowych Link: Kliknij i powiększ zdjęcie

Poniżej podział inwestycji na "szprychy", które powstaną w ramach programu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego:

 • Szprycha nr 1 (Pomorze, Kujawy):< CPK – Płock – Włocławek – Grudziądz – Tczew –Trójmiasto (CMK Północ) – Lębork – Słupsk < Włocławek – Toruń – Bydgoszcz – Piła – Szczecinek – Białogard – Kołobrzeg
 • Szprycha nr 2 (Warmia):< CPK – Warszawa – Nasielsk – Ciechanów – Działdowo – Olsztyn
 • Szprycha nr 3 (Podlaskie, Mazury):< CPK – Warszawa – Zielonka – Tłuszcz – Czyżew – Białystok – Kuźnica – granica państwa Białystok – Ełk – Suwałki – Trakiszki – granica państwa< Tłuszcz – Ostrołęka – Łomża – Pisz – Orzysz – Giżycko
 • Szprycha nr 4 (Siedlce, Biała Podlaska, Terespol):< CPK – Warszawa – Siedlce – Łuków – Biała Podlaska – Terespol – granica państwa
 • Szprycha nr 5 (Lubelskie):< CPK – Warszawa – Otwock – Lublin – Trawniki – Chełm< Trawniki – Krasnystaw –– Zamość – Tomaszów Lubelski – Bełżec – granica państwa
 • Szprycha nr 6 (Radom, Podkarpackie):< CPK – Grójec – Warka – Radom – Iłża – Ostrowiec Świętokrzyski – Stalowa Wola – Łętownia –Rzeszów – Sanok< Rzeszów – Jasło – Krosno;
 • Szprycha nr 7 (Kielce i Tarnów):< CPK – CMK – Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) – Kraków – Podłęże – Nowy Sącz/Chabówka; WMŚ – Czechowicz-Dziedzice – Jastrzębie Zdrój – granica państwa< WMŚ – Katowice< CMK – Opoczno – Końskie –Kielce – Busko Zdrój – Tarnów – Nowy Sącz – Muszyna
 • Szprycha nr 8 (Częstochowa, Opolszczyzna):< CPK – Skierniewice – Częstochowa – Opole – Nysa – Kłodzko
 • Szprycha nr 9 (Wielkopolskie, Lubuskie, Zachodniopomorskie):< CPK – Łódź – Sieradz – Wieruszów – Wrocław – Świdnica – Wałbrzych – Lubawka – granica państwa< Sieradz – Kalisz – Poznań – Szczecin – Szczecin Goleniów< Kalisz – Ostrów Wlkp. – Leszno – Głogów – Zielona Góra; Poznań – Zbąszynek – Gorzów Wielkopolski;
 • Szprycha 10 (Kutno, Konin, Poznań):< CPK – Warszawa – Sochaczew – Kutno – Konin – Swarzędz – Poznań.
Centralny Port Komunikacyjny
Autor: Centralny Port Komunikacyjny Program budowy nowych linii kolejowych do CPK

Powstanie prawie 700 km Kolei Dużych Prędkości (KDP) do CPK

Program budowy nowych linii kolejowych to przede wszystkim linie dwutorowe (ponad 1100 km). Powstaną one w pierwszej kolejności, a ponad połowa z nich (około 670 km) ma spełniać standardy KDP. W drugim etapie powstaną linie jednotorowe (200-250 km/h). Tylko około 190 km linii kolejowych będzie w standardzie 160 km/h i więcej.

Rząd planuje przedsięwzięcie, które będzie miało wpływ nie tylko na Polskę. To przedsięwzięcie uczyni z Polski jeden z głównych hubów komunikacyjnych w Europie" - powiedział Gowin. Podkreślił, że CPK to będą nie tylko połączenia lotnicze, ale także kolejowe. "Powstanie około 1600 km nowych linii kolejowych, Polacy będą mogli szybko dojeżdżać do centralnego punktu w Polsce. 120 największych polskich miast będzie połączonych z CPK w taki sposób, żeby czas dojazdu był nie dłuższy niż 2,5 godziny" - dodał.

Około 8 mld zł z budżetu CPK będzie przeznaczone na budowę połączeń kolejowych. Miedzy innymi w ramach tego planu przewidziane są ekspresowe połączenia kolejowe między Centralnym Portem Komunikacyjnym a województwem świętokrzyskim i małopolskim w linii: CPK-Kielce-Busko Zdrój-Tarnów-Nowy Sącz. To połącznie kolejowe będzie miało wpływ nie tylko na szybkie przemieszczanie się mieszkańców, ale również rozwój gospodarczy tych miast.

Wizualizacje Centralnego Portu Komunikacyjnego

Spółka Centralny Port Komunikacyjny oraz Ambasada Wielkiej Brytanii już po raz drugi zorganizowały w Warszawie warsztaty architektoniczne, do których zaprosiły projektantów z firm Woods Bagot, Populous i KPF. Koncepcje jakie zaproponowali architekci będą inspiracją do przygotowania planu CPK, nad którym prace zaczną się od początku 2020 roku. Przypomnijmy, że w pierwszej edycji polsko-brytyjskich warsztatów architektonicznych wzięły udział pracownie: Chapman Taylor, Zaha Hadid Architects, Gimshaw, Benoy i Pascall+Watson, Foster+Partners.

Centralny Port Komunikacyjny
Autor: CPK Londyńscy projektanci z biura Populous zaprojektowali "lotnisko-miasto". Terminal miałby mieć trzy kondygnacje. Na najniższej znaleźć by się miała zintegrowana stacja kolejowa, a na najwyższej hale odlotów i przylotów. Pomiędzy nimi zaprojektowana została przestrzeń publiczna m.in. centrum SPA i masażu, siłownia i basen.
Centralny Port Komunikacyjny
Autor: CPK Według architektów z biura Woods Bagot koncepcja lotniska powinna być modułowa i elastyczna. Chodzi głównie o możliwość adaptacji nowych technologii, których rozwój w dzisiejszych czasach jest bardzo dynamiczny. Elementy wnętrza terminala nawiązują do polskiego lasu m.in. sufity jak pnie drzew. Na zewnątrz kompleksu miałby powstać park ze ścieżkami spacerowymi oraz rowerowymi. Szklane ściany terminala umożliwią podziwianie zieleni również z wnętrza terminala.
Centralny Port Komunikacyjny
Autor: CPK Koncepcja architektoniczna firmy KPF miała być funkcjonalna i oryginalna. Projektanci skupili się na maksymalnym skróceniu odległości pomiedzy centralną częścią lotniska, a najdalej oddalonymi bramkami, tak aby ułatwić pasażerom odprawy i przesiadki. Ponadto terminal byłby połączony z planowaną stacją kolejową linii dużych prędkości łączącej Warszawę, CPK i Łódź. Projektanci zaproponowali terminal w kształcie trójkąta z przezroczystym dachem, z pomarańczowymi świetlikami o nieregularnlnej formie niczym polski bursztyn. Przewidzieli również możliwość rozbudowy terminala.
Centralny Port Kominikacyjny
Autor: mat. prasowe Centralny Port Komunikacyjny wg Foster+Partners to lotnisko modułowe. W razie konieczności można je łatwo rozbudować. Półprzeźroczysta konstrukcja terminalu zapewnia dostęp do światła dziennego. Wnętrze ma przypominać ogród botaniczny
Centralny Port Kominikacyjny
Autor: mat. prasowe Wnętrze terminala wg Foster +Partners. Wnętrze wypełnione są zielenią i drzewami naturalnych rozmiarów (projektanci inspirowali się Puszczą Kampinoską)
Centralny Port Komunikacyjny
Autor: materiały prasowe Centralny Port Komunikacyjny wg Zaha Hadid Architects. Jedna z koncepcji tego biura zakłada budowę węzła kolejowego bezpośrednio pod lotniskiem, co pozwoliłoby pasażerom na wyższych kondygnacjach obserwowanie pociągów. Druga propozycja zakłada usytuowanie stacji kolejowej nad peronami, połączonej z pozostałymi częściami lotniska. Trzecim pomysłem jest przyjazd pociągów bezpośrednio do terminali, które znajdą się na różnych wysokościach
Centralny Port Komunikacyjny
Autor: mat. prasowe Centralny Port Komunikacyjny wg Chapman Taylor. Terminal ukryto pod gigantyczną, szklaną kopułą, która znajduje się między dwoma pasami startowymi. Jak wyjaśniają projektanci, kopuła to symbol jedności i nawiązanie do historii Polski
Centralny Port Komunikacyjny
Autor: mat. prasowe Centralny Port Komunikacyjny wg Grimshaw Architects. To tzw. demokratyczny hub, nawiązujący do powstania Solidarności. Formą przypomina miejski rynek. W tym projekcie również wykorzystano dużo naturalnego światła

Co ważne, zarówno główna inwestycja, jak i inwestycje towarzyszące, są celami publicznymi i inwestycjami celu publicznego w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami oraz przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Oznacza to możliwość wywłaszczeń właścicieli gruntów, które będą wykorzystane w tym projekcie.

Lista inwestycji towarzyszących budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego ma zostać określona w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Ustalając taką listę rząd miałaby brać pod uwagę znaczenie danego przedsięwzięcia dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Centralnego Portu Komunikacyjnego, rozwoju krajowego systemu transportowego i przesyłowego. Wzięta pod uwagę ma być także integracja przylegających do Centralnego Portu Komunikacyjnego aglomeracji.

Wild zapewniał na spotkaniu z dziennikarzami 16 kwietnia 2018 r., że choć specustawa ma przyspieszyć budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, to wywłaszczenia mają być stosowane jako ostateczność. Rząd będzie zachęcał właścicieli działek do ich sprzedaży.

Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym zakłada 2-letni okres rezerwacji terenu oraz zawiera katalog nieruchomości zamiennych na terytorium całego kraju, w ramach współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Agencją Mienia Wojskowego, Lasami Państwowym oraz Krajowym Zasobem Nieruchomości. Jest to ważne dla mieszkańców prowadzących działalność rolniczą.

Nieruchomości mają będą nabywane przez spółkę celową w ramach dobrowolnych negocjacji cenowych, które będą trwały do końca 2019 r. 

W przypadku zakończenia działalności rolniczej, na wniosek pełnomocnika rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, prezes KRUS będzie zapewniał emerytury specjalne w pełnej lub większej wysokości, również w przypadku braku wymaganego stażu pracy.

Przypomnijmy jednak, że mieszkańcy mają duże obawy związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, stąd idea referendum gminnego w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. 17 czerwca 2018 r. mieszkańcy gminy Baranów zagłosowali przeciwko budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. W referendum wzięło jednak udział tylko 47% uprawnionych do głosowania (1932 spośród 4120 osób). Ok. 83% głosujących nie zaakceptowało rządowych planów. 

Nowe miasto przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Centralny Port Komunikacyjny "Solidarność" ma być węzłem transportowym opartym na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym. Chodzi o to, aby z największych miast Polski do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) dojazd koleją trwał nie więcej niż 2-2,5 godziny, a z centrum Warszawy – zaledwie 15 minut.

Ponadto koncepcja Centralnego Portu Komunikacyjnego przewiduje też stworzenie prawnych i infrastrukturalnych możliwości do ulokowania w otoczeniu "Portu Solidarność" nowego miasta, w skład którego mogłyby wchodzić parki biznesu, centrum targowo-wystawiennicze i kongresowe obsługujące region Europy Środkowej, centra konferencyjne, obiekty biurowo-administracyjne, czy campus współtworzony przez federację polskich wyższych uczelni. Inwestycje te mają doprowadzić do realnego połączenia aglomeracji warszawskiej i łódzkiej.

Czy budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma sens?

Polska ma wszelkie zalety centrum komunikacyjnego dla Europy Środkowo-Wschodniej – przekonuje Mikołaj Wild. Tak gigantyczna inwestycja wzbudza jednak wiele kontrowersji. Chodzi nie tylko o źródło jej finansowania. Wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR Adrian Furgalski zwrócił uwagę w rozmowie z Super Expressem, że ta inwestycja nie ma ekonomicznego uzasadnienia. Po pierwsze, oznacza ogromne problemy dla istniejących już lotnisk, m.in. Okęcia, a także w Łodzi, Radomiu czy Poznaniu. Po drugie, pod Berlinem powstaje już ogromny port lotniczy, z którym nasz Centralny Port Komunikacyjny prawdopodobnie przegra konkurencję.

Decyzji rządu w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego bronią władze stołecznego portu imienia Fryderyka Chopina oraz Polskie Linie Lotnicze LOT. Chodzi o to, że przepustowość Okęcia już niedługo zostanie całkowicie wyczerpana. Prezes LOT Rafał Milczarski wielokrotnie argumentował, że nowy port umożliwi dynamiczny rozwój LOT-u, a brak tej inwestycji nie pozwoli na rozbudowywanie siatki połączeń.

Rząd przekonuje, że położenie geograficzne Polski sprzyja inwestycji. Nasz kraj jest usytuowany na przecięciu tras między najważniejszymi metropoliami takimi, jak Los Angeles - Tel Awiw, Wiedeń - Tokio, Szanghaj - Paryż czy Nowy York - Teheran. Centralny Port Komunikacyjny dzięki swojemu położeniu będzie mógł oferować wygodne połączenia na Daleki Wschód i do Ameryki Północnej.

Z powadzonych badań wynika, że Polacy latają czterokrotnie mniej niż wynosi średnia europejska w „starej UE” i o jedną czwartą mniej niż mieszkańcy innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jednak, według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego, liczba pasażerów na polskich lotniskach w 2035 r. może wynieść nawet 94 mln osób.

Centralny Port Komunikacyjny wybuduje spółka celowa

Zgodnie z ustawą, budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego rząd powierzył spółce Centralny Port Komunikacyjny, która po zakończeniu inwestycji ma być rozwiązana. Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym 30 listopada 2018 r. Prezesem spółki został Jacek Bartosiak, a w jej zarządzie znaleźli się Dariusz Sawicki, Piotr Malepszak oraz Michał Wrona.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej