Będzie ciąg dalszy trasy S8 w Łódzkiem. GDDKiA podpisała umowę z projektantem

2023-12-12 9:50

Będzie ciąg dalszy trasy S8 w Łódzkiem. Ekspresowa dwupasmówka pobiegnie od węzła S8 z A1 do okolic Tomaszowa Mazowieckiego. Do samej budowy jeszcze daleko, ale GDDKiA wybrała właśnie podpisała umowę z projektantem tej trasy. Został nim Transprojekt Gdański. Nowa droga skróci czas dojazdu min. z Wrocławia do Warszawy, bez nadkładania drogi przez A2.

Spis treści

  1. Trasa S8, przebieg drogi
  2. Budowa dalszej części S8 nie tak szybko, najpierw projekt
  3. Ekspresowa dwupasmówka z nowoczesnym systemem zarządzania ruchem

Trasa S8, przebieg drogi

Budowa dalszej części drogi ekspresowej S8, od węzła z A1 (Łódź Południe) do okolic Tomaszowa Mazowieckiego to bardzo ważna i wyczekiwana inwestycja. Dzięki niej,znacznie skróciłaby się droga z Dolnego Śląska do Warszawy. Dziś, kierowcy jadący S8 np. z Wrocławia, nadkładają drogi, by dojechać do zatłoczonej A2, którą docierają do Warszawy. Gdyby S8 była dłuższa i prowadziła do wspomnianego węzła Kozenin w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego, droga z Dolnego Śląska była znacznie krótsza i szybsza i odciążyłaby zatłoczoną obecnie autostradę A2.

Bezpośrednie połączenie S8 do okolic Tomaszowa Mazowieckiego przejmie też część ruchu z A1 między węzłem Łódź Południe i Piotrkowem Trybunalskim.    

Budowa dalszej części S8 nie tak szybko, najpierw projekt

Kiedy powstanie ten 60-kilometrowy łącznik S8? Tego jeszcze nie wiadomo. Na pewno nie stanie się to szybko. Wiadomo za to już, że wkrótce powstanie projekt tego odcinka S8. Konkretnie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z koncepcją programową dla tej ekspresówki.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi właśnie podpisała umowę z firmą, która stworzy dokumentację projektową. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Transprojekt Gdańsk i to ona wykona wspomnianą dokumentację.

Transprojekt Gdański wykona to za 32 miliony złotych i trochę to potrwa.

Wykonawca ma na realizację tego zlecenia 68 miesięcy – powiedział nam Maciej Zalewski, rzecznik łódzkiego oddziału GDDKiA.

To pięć i pół roku, więc kierowcy muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. W ramach tego zadania projektant dodatkowo ma przygotować dokumentację potrzebną do uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych oraz dokumentację przetargową potrzebną do przyszłego wyłonienia wykonawcy tej inwestycji.

AUTOSTRADA A18 ODDANA DO RUCHU. ZOBACZ GALERIĘ

Ekspresowa dwupasmówka z nowoczesnym systemem zarządzania ruchem

Jaka ma być nowa S8 łącząca A1 z Tomaszowem Mazowieckim? Łącznik między węzłami Łódź Południe i Kozenin, to będzie niemal 60 km, nowej dwupasmowej drogi ekspresowej. Będzie ona wyposażona w bezkolizyjne węzły drogowe, nowoczesny system zarządzania ruchem, a także wszelkie instalacje służące ochronie środowiska.  

Nowy odcinek S8 między węzłem z A1 do  Tomaszowa Mazowieckiego
Autor: GDDKiA Nowy odcinek S8 między węzłem z A1 do węzła Kozenin, w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego, będzie miał 60 km długości Link: Powiększ mapę

Nowa droga, której projekt dopiero powstanie, stworzy wygodne połączenie między Tomaszowem Mazowieckim i sąsiednimi miejscowościami a Łodzią. Jednocześnie skróci czas przejazdu pomiędzy Warszawą i Wrocławiem. Dodatkowo trasa skomunikuje województwo łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.

CZYTAJ TEŻ: Jest pozwolenie na budowę ostatniego odcinka S6 w Pomorskiem!

Jak podkreślają przedstawiciele GDDKiA, przyszła droga będzie miała kluczowe znaczenie nie tylko w komunikacji lokalnej, ale także dla całego transportu krajowego i zagranicznego ze szczególnym uwzględnieniem długodystansowego przewozu towarów.  

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej