Ostatni odcinek autostrady A4 już przejezdny

2016-07-26 12:41
A4
Autor: GDDKiA O/Rzeszów

Zgodnie z planem trasa pomiędzy Rzeszowem a Jarosławiem została otwarta 20 lipca 2016. Wykonawcą ponad 41-kilometrowego odcinka autostrady A4 było konsorcjum firm Budimex (lider) i Strabag.

Zgodnie z założeniami udało się udostępnić drogę przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Jednak ruch odbywa się z pewnymi utrudnieniami, o czym poinformował nas rzecznik GDDKiA w Rzeszowie Bartosz Wysocki – „Zaznaczam, że ruch będzie się odbywał z utrudnieniami. Ruch pojazdów w trzech lokalizacjach (na odcinku ok. 11 km) będzie przebiegał po jednej jezdni w obu kierunkach. Podyktowane jest to koniecznością zakończenia programów naprawczych obejmujących przebudowę nasypów oraz naprawę dwóch wiaduktów autostradowych zlokalizowanych nad liniami kolejowymi (WA4 i WA9). Wspólnie z wykonawcą robót dążymy jednak do zminimalizowania utrudnień”.

Oddanie do ruchu ciągu głównego autostrady A4 bez utrudnień planowane jest na koniec sierpnia br. Do wykonania pozostaną wówczas prace związane z terenem przyległym do autostrady czyli drogi serwisowe, zbiorniki retencyjne, infrastruktura wyposażenia pasa drogowego i zieleń. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na koniec października 2016.

Trzeba przypomnieć, że w styczniu 2014 GDDKiA zerwała kontrakt na budowę odcinka ze spółką Polimex-Mostostal ze względu na znaczne opóźnienia w budowie. Przetarg na jego dokończenie wygrało konsorcjum firm Budimex (lider) i Strabag. Kontrakt z GDDKiA  został podpisany we wrześniu 2014 r. na kwotę ponad 719 mln zł. W styczniu podpisano aneks, w którym zwiększono kwotę o prawie 216 mln. Powodem była konieczność zrealizowania programów naprawczych m.in. dwóch wiaduktów nad linią kolejową.

Łączna długość A4 w Polsce wyniesie ok. 670 km. Przecina ona Polskę od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca, przebiega przez Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów, aż do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Jest częścią biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę trasy, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej