Ostatni odcinek autostrady A4 już przejezdny

2016-07-26 12:41
A4
Autor: GDDKiA O/Rzeszów

Zgodnie z planem trasa pomiędzy Rzeszowem a Jarosławiem została otwarta 20 lipca 2016. Wykonawcą ponad 41-kilometrowego odcinka autostrady A4 było konsorcjum firm Budimex (lider) i Strabag.

Zgodnie z założeniami udało się udostępnić drogę przed Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Jednak ruch odbywa się z pewnymi utrudnieniami, o czym poinformował nas rzecznik GDDKiA w Rzeszowie Bartosz Wysocki – „Zaznaczam, że ruch będzie się odbywał z utrudnieniami. Ruch pojazdów w trzech lokalizacjach (na odcinku ok. 11 km) będzie przebiegał po jednej jezdni w obu kierunkach. Podyktowane jest to koniecznością zakończenia programów naprawczych obejmujących przebudowę nasypów oraz naprawę dwóch wiaduktów autostradowych zlokalizowanych nad liniami kolejowymi (WA4 i WA9). Wspólnie z wykonawcą robót dążymy jednak do zminimalizowania utrudnień”.

Oddanie do ruchu ciągu głównego autostrady A4 bez utrudnień planowane jest na koniec sierpnia br. Do wykonania pozostaną wówczas prace związane z terenem przyległym do autostrady czyli drogi serwisowe, zbiorniki retencyjne, infrastruktura wyposażenia pasa drogowego i zieleń. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na koniec października 2016.

Trzeba przypomnieć, że w styczniu 2014 GDDKiA zerwała kontrakt na budowę odcinka ze spółką Polimex-Mostostal ze względu na znaczne opóźnienia w budowie. Przetarg na jego dokończenie wygrało konsorcjum firm Budimex (lider) i Strabag. Kontrakt z GDDKiA  został podpisany we wrześniu 2014 r. na kwotę ponad 719 mln zł. W styczniu podpisano aneks, w którym zwiększono kwotę o prawie 216 mln. Powodem była konieczność zrealizowania programów naprawczych m.in. dwóch wiaduktów nad linią kolejową.

Łączna długość A4 w Polsce wyniesie ok. 670 km. Przecina ona Polskę od zachodniej granicy z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca, przebiega przez Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Tarnów, Rzeszów, aż do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Jest częścią biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę trasy, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej