Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie zostanie rozbudowana
Władze Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie podpisały umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącą finansowania projektu budowy nowego budynku i rewitalizacji przedwojennego budynku Akademii przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39.
Koszt inwestycji wyniesie 65 i pół miliona złotych. Ze środków unijnych w ramach działania Infrastruktura Szkolnictwa Artystycznego przyznano ponad 41 mln zł. W konkursie przeprowadzonym w 2008 r. przez SARP zwyciężyła koncepcja autorstwa pracowni JEMS Architekci.
Oddanie obiektu do użytku planowane jest na lata 2012-2013. W budynku będą się mieściły nowe wydziały uczelni: otworzony w 2009 roku Wydział Sztuki Mediów i Scenografii oraz tworzony Wydział Teorii Sztuki kształcący animatorów kultury, krytyków, kuratorów.
W nowym gmachu o powierzchni ok. 9 tys. m2 znajdą się sale wykładowe, pracownie rzeźby i multimediów, przestrzenie wystawowe i kawiarnie oraz sala widowiskowa na 260 miejsc z zapleczem scenograficznym. Budynek będzie na każdym poziomie połączony ze starym budynkiem wybudowanym i przekazanym Akademii przez Fundację Kierbedziów w 1914 roku. Obiekt ten zostanie poddany rewaloryzacji, która będzie dotyczyła przywrócenia elewacji jej historycznego wyglądu. Prace obejmą również remont pomieszczeń dydaktycznych i wykładowych przystosowując je do współczesnych wymagań. W budynku tym, obok Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki znajdą się pomieszczenia Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki (jednej z największych firm konserwatorskich w Polsce), również miejsce dla projektowanego Pogotowia Konserwatorskiego – (pomysł takiej usługi narodził się po powodzi we Wrocławiu. Instytucja tego typu w Europie nie istnieje).
Istniejący gmach po zakończeniu prac rewaloryzacyjnych będzie miał pięć kondygnacji nadziemnych, kubaturę 32 025 m3 oraz powierzchnię 7209 m2. Nowo projektowana część kompleksu będzie miała pięć kondygnacji nadziemnych i dwie podziemne, oraz zapewni dodatkową kubaturę 35 227 m3 oraz dodatkowych 9040 m2 powierzchni.
Całość zespołu w którym znajdą się pomieszczenia dla 4 Wydziałów oraz 2 samodzielnych jednostek naukowych, będzie zajmowała ok. 16 000 m2, w tym przestrzeń dydaktyczno-naukowa zajmie ok. 11 000 m2.