Akademia Mazowiecka w Płocku przejmie i odrestauruje zabytkową kamienicę. Zabytek stanie się miejscem edukacji

2024-02-27 8:49
Kamienica przy ul. 1-go Maja 3/5 w Płocku
Autor: UM Płock Kamienica przy ul. 1-go Maja 3/5 w Płocku stanie się własnością Akademii Mazowieckiej.

Rektor Akademii Mazowieckiej w Płocku, wojewoda mazowiecki oraz prezydent Płocka wspólnie ocalą przed niszczeniem zabytkową kamienicę. Pustostan przy ulicy 1-go Maja 3/5 w Płocku stanie się własnością uczelni, a pierwsze prace remontowe ruszą już niebawem. Budynek ma stać się nową siedzibą wydziału prawa.

Szkoła Budowania: Instalacja grzewcza

Spis treści

  1. Akademia Mazowiecka w Płocku przejmie kamienicę przy ul. 1-go Maja 3/5
  2. Kiedy remont zabytkowej kamienicy w Płocku? Start prac niebawem
  3. „Nowa katedra” z długą historią. Urodził się tu Tadeusz Mazowiecki

Akademia Mazowiecka w Płocku przejmie kamienicę przy ul. 1-go Maja 3/5

Piękna kamienica z początków XX w. to jeden z najcenniejszych zabytków Płocka. Niestety, przez lata stan obiektu znacznie się pogorszył, a od dekady kamienica była pustostanem. Teraz jednak ma przejść bardzo potrzebny remont. 22 lutego 2024 r. podpisany został list intencyjny, który stanowi pierwszy krok do przekazania budynku w darowiźnie na potrzeby Akademii Mazowieckiej w Płocku. Uczelnia zamierza przywrócić budowli dawny blask i otworzyć tu nową siedzibę wydziału prawa i administracji.

– Dzięki współpracy z nowym wojewodą mazowieckim Mariuszem Frankowskim i dzięki determinacji rektora Akademii Mazowieckiej Macieja Słodkiego udało się doprowadzić do porozumienia w sprawie przekazania uczelni zabytkowej kamienicy przy ul. 1 Maja 3/5 – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski cytowany przez stronę urzędu miasta.

Kiedy remont zabytkowej kamienicy w Płocku? Start prac niebawem

Według wstępnych szacunków na odrestaurowanie kamienicy przy ul. 1-go Maja 3/5 w Płocku potrzeba minimum 20 mln zł. Władze uczelni będą starały się pozyskać na ten cel dofinansowanie unijne. Pierwsze prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Rektor Akademii Mazowieckiej wyraził przekonanie, iż już za trzy, cztery lata studenci będą mogli skorzystać z nowej siedziby. Oznacza to, że osoby, które w październiku 2024 r. rozpoczną studia na świeżo utworzonym wydziale prawa i administracji Akademii Mazowieckiej, ostatnie zajęcia będą odbywać już w odnowionej kamienicy na płockiej starówce.

– Przez ostatnie osiem lat nie było woli współpracy ze strony Urzędu Wojewódzkiego, nie było zgody na naszą propozycję – tłumaczy prezydent Płocka. – Tymczasem płocczanie pytali: dlaczego przy ul. 1 Maja nic się nie dzieje? Wystarczyła zmiana wojewody, minęły dwa miesiące i mamy porozumienie.

„Nowa katedra” z długą historią. Urodził się tu Tadeusz Mazowiecki

Zabytkowa kamienica w Płocku została wybudowana w 1905 r. Przed wojną przylgnęło do niej miano „nowej katedry”, choć nie jest do końca jasne, dlaczego – wiadomo tylko, że budynek powstał w czasach, gdy pobliska katedra przechodziła przebudowę. Do drugiej wojny światowej kamienica z dużymi mieszkaniami pełniła funkcje mieszkalne. Co ciekawe, w 1927 r. urodził się tu przyszły premier Polski – Tadeusz Mazowiecki.

Od wybuchu wojny zaczęła się nowa epoka w dziejach kamienicy przy ul. 1-go Maja 3/5. Budynek służył za siedzibę najpierw gestapo, a później Urzędu Bezpieczeństwa. W późniejszych latach urzędowała tu milicja, a następnie – policja. Budynek długo nie był jednak remontowany i w końcu przestał nadawać się do użytku. Ostatnie dziesięciolecie ciekawa kamienica spędziła opustoszała, niszczejąc coraz bardziej. Teraz jednak ma w końcu odzyskać dawny blask.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej