150 dworców w całej Polsce przejdzie modernizację. Odnowi je PKP za 4,4 mld zł

2023-08-07 15:49
dworzec kolejowy w Grajewie
Autor: PKP PLK S.A. Tak ma wyglądać zmodernizowany zabytkowy dworzec kolejowy w Grajewie

Rusza wielka akcja modernizacji dworców w całej Polsce. Polskie Koleje Państwowe do 2030 roku planują zmodernizować 150 dworców. Zdecydowana większość z nich, bo aż 130, to zabytki. Inwestycje mają być realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych - największego w historii Polski programu przebudowy dworców kolejowych. Które dworce przejdą remont? Mamy ich listę.

Spis treści

  1. Zmienia się oblicze polskich dworców
  2. 150 dworców do remontu w 7 lat
  3. Lista dworców, które przejdą modernizację

Zmienia się oblicze polskich dworców

Rusza Program Inwestycji Dworcowych - największy w historii Polski program przebudowy dworców kolejowych. W ramach pierwszej edycji programu realizowanego w latach 2016-2023 zmodernizowanych oraz wybudowanych od nowa zostanie prawie 200 obiektów dworcowych w całym kraju o wartości nakładów inwestycyjnych ponad 3,1 mld zł brutto. Dzięki realizowanemu od 2016 roku programowi już 82 lokalizacje w całej Polsce otrzymały zupełnie nowe lub zmodernizowane dworce kolejowe, kolejne inwestycje są na etapie prac budowlanych, a 42 na etapie projektowania i przygotowania.

150 dworców do remontu w 7 lat

PKP S.A. podały swoje plany na kolejne lata. W ramach programu do 2030 roku ma być zmodernizowanych 150 dworców kolejowych za łączną za łączną kwotę ok. 4,4 mld zł brutto. Trzeba dodać, że 150 dworców to tylko lista podstawowa, a jest jeszcze lista rezerwowa, na której zebrano jeszcze 301 obiektów.

Wybierając dworce do remontu, brano pod uwagę m.in. wymianę pasażerską, stan techniczny obiektu i komplementarność z inwestycjami infrastrukturalnymi. Wśród obiektów poddanych analizie, w ramach przygotowania kolejnej edycji programu, ponad 130 z nich to obiekty zabytkowe.

– Polskie Koleje Państwowe mają ogromne doświadczenie w modernizacji dworców. Dzięki przejęciu dworców w Grajewie i Augustowie przez PKP S.A. mają one szansę na nowe życie. Oba obiekty są wpisane do rejestru zabytków, a dzięki modernizacji odzyskają swój dawny blask oraz będą służyły pasażerom oraz lokalnym społecznościom – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.

mapa dworców
Autor: PKP PLK S.A. Program Inwestycji Drogowych. Mapa zmodernizowanych dworców w ramach PID (na niebiesko) oraz przeznaczonych do odnowienia (na czerwono) (PKP, PKP) Link: powiększ mapę

– Główne założenia naszego programu odmieniającego oblicze polskich dworców to dostępność dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się, nowoczesność oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa. Celem Programu jest między innymi zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei zarówno w miastach, jak i przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Działania te pozwolą zacierać historyczne dysproporcje w infrastrukturze kolejowej pomiędzy regionami, co będziemy mogli obserwować również w województwie podlaskim – podkreślił Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Lista dworców, które przejdą modernizację

Prezentujemy listę dworców kolejowych Programu Inwestycji Dworcowych 2024-2030 - lista podstawowa oraz lista rezerwowa (całość alfabetycznie).

Lista dworców w Polsce

Zobacz, jak wygląda Dworzec Gdańsk Główny po remoncie

Zobacz też, jak przebiegają prace modernizacyjne na Dworcu Warszawa Zachodnia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej