150 dworców w całej Polsce przejdzie modernizację. Odnowi je PKP za 4,4 mld zł
Rusza wielka akcja modernizacji dworców w całej Polsce. Polskie Koleje Państwowe do 2030 roku planują zmodernizować 150 dworców. Zdecydowana większość z nich, bo aż 130, to zabytki. Inwestycje mają być realizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych - największego w historii Polski programu przebudowy dworców kolejowych. Które dworce przejdą remont? Mamy ich listę.
Spis treści
- Zmienia się oblicze polskich dworców
- 150 dworców do remontu w 7 lat
- Lista dworców, które przejdą modernizację
Zmienia się oblicze polskich dworców
Rusza Program Inwestycji Dworcowych - największy w historii Polski program przebudowy dworców kolejowych. W ramach pierwszej edycji programu realizowanego w latach 2016-2023 zmodernizowanych oraz wybudowanych od nowa zostanie prawie 200 obiektów dworcowych w całym kraju o wartości nakładów inwestycyjnych ponad 3,1 mld zł brutto. Dzięki realizowanemu od 2016 roku programowi już 82 lokalizacje w całej Polsce otrzymały zupełnie nowe lub zmodernizowane dworce kolejowe, kolejne inwestycje są na etapie prac budowlanych, a 42 na etapie projektowania i przygotowania.
150 dworców do remontu w 7 lat
PKP S.A. podały swoje plany na kolejne lata. W ramach programu do 2030 roku ma być zmodernizowanych 150 dworców kolejowych za łączną za łączną kwotę ok. 4,4 mld zł brutto. Trzeba dodać, że 150 dworców to tylko lista podstawowa, a jest jeszcze lista rezerwowa, na której zebrano jeszcze 301 obiektów.
Wybierając dworce do remontu, brano pod uwagę m.in. wymianę pasażerską, stan techniczny obiektu i komplementarność z inwestycjami infrastrukturalnymi. Wśród obiektów poddanych analizie, w ramach przygotowania kolejnej edycji programu, ponad 130 z nich to obiekty zabytkowe.
– Polskie Koleje Państwowe mają ogromne doświadczenie w modernizacji dworców. Dzięki przejęciu dworców w Grajewie i Augustowie przez PKP S.A. mają one szansę na nowe życie. Oba obiekty są wpisane do rejestru zabytków, a dzięki modernizacji odzyskają swój dawny blask oraz będą służyły pasażerom oraz lokalnym społecznościom – mówi Krzysztof Golubiewski, członek zarządu PKP S.A.
– Główne założenia naszego programu odmieniającego oblicze polskich dworców to dostępność dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się, nowoczesność oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa. Celem Programu jest między innymi zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei zarówno w miastach, jak i przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Działania te pozwolą zacierać historyczne dysproporcje w infrastrukturze kolejowej pomiędzy regionami, co będziemy mogli obserwować również w województwie podlaskim – podkreślił Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Lista dworców, które przejdą modernizację
Prezentujemy listę dworców kolejowych Programu Inwestycji Dworcowych 2024-2030 - lista podstawowa oraz lista rezerwowa (całość alfabetycznie).
Zobacz, jak wygląda Dworzec Gdańsk Główny po remoncie
Autor: Marcin Kmieciński / PAP
Odtworzono pierwotną bryłę budynku, gdzie nad częścią północą przywrócono spadziste dachy z wieżyczkami z okładziną z blachy miedzianej
Zobacz też, jak przebiegają prace modernizacyjne na Dworcu Warszawa Zachodnia
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Stan prac przy przebudowie dworca Warszawa Zachodnia na koniec lipca 2023 r.